TOPlist

Samsung odhalil svůj nový čip Exynos 9 (8895), vyráběný 10nm technologií

samsung-exynos-8895-9-cip-003-ico

Samsung konečně odhalil jméno svého nového čipu: Exynos 9 (8895). Novinka nabídne ve srovnání se svým předchůdcem až o 27 % vyšší výkon nebo o 40 % nižší spotřebu. Impozantních parametrů bylo dosaženo díky 10nm výrobní technologii FinFET s vylepšenou 3D strukturou tranzistorů. Kromě samotného procesoru nabídne čip také nový modem s podporou rychlejších datových přenosů, výkonnější grafickou akceleraci s podporou přehrávání obsahu v rozlišení 4K a virtuální reality. Samsung oznámil, že Exynos 8895 je v tuto chvíli již ve stádiu sériové výroby.

Parametry čipu Samsung Exynos 9 (8895) Parametry čipu Samsung Exynos 9 (8895)

Co nabídne Exynos 9 (8895)?

Asi nejzásadnějším parametrem nového čipu je osmijádrový 64bitový procesor. Jeho jádra jsou rozdělena do dvou skupin: o vysoký výkon se starají vlastní jádra navržená Samsungem, energeticky úsporný režim pak zajišťují čtyři jádra Cortex-A53. Exynos 9 (8895) je vybaven heterogenní systémovou architekturou (HSA). To znamená, že všechna jádra procesoru mohou být ve stejnou dobu aktivní a rozdělit si práci v závislosti na situaci. Čipová sada je také optimalizována pro lepší výkon umělé inteligence.

Exynos 9 Exynos 9

Grafický čip Mali-G71 MP20 nabídne lepší výkon ve 3D grafice, zpracování 4K obsahu a virtuální realitě. V těchto oborech vyniká především sníženou latencí. Díky nové grafice zvládne Exynos 8895 obsloužit obrazovky s rozlišením 4K, jakož i přehrávání a nahrávání videa v tomto rozlišení při 120 snímcích za sekundu. Společnost tvrdí, že její nová technologie zpracování videa poskytuje realistickou a pohlcující VR zkušenost.

Grafický čip Mali-G71 MP20 nabídne lepší výkon ve 3D grafice Grafický čip Mali-G71 MP20 nabídne lepší výkon ve 3D grafice

Exynos 9 (8895) je dle Samsungu prvním svého druhu s integrovaným modemem s podporou gigabitového LTE. To v praxi znamená rychlost stahování až 1Gbps (Cat. 16) a upload až 150Mbps (Cat. 13). Čipová sada také integruje podporu pozičních a navigačních systémů GPS, GLONASS a polohy BeiDou. K dispozici je samostatná procesorová jednotka věnovaná mobilním platbám, které používají ověřování skenem duhovky a otiskem prstu. Stranou bychom neměli nechat ani Vision Processing Unit (VPU), který dokáže rozpoznat a analyzovat předměty nebo pohyby pro lepší sledování obrazu, zpracování panoramatických snímků a technologie strojového vidění.

„Našlapané“ parametry

Z hlediska paměťových technologií podporuje novinka LPDDR4x RAM, eMMC 5.1, UFS 2.1 a SD 3.0. Přináší také podporu až 28MPx fotoaparátů, jakož i duálního řešení s rozlišením 28MPx a 16 MPx.

Viceprezident pro marketing Ben Hur k novému čipu uvedl: „Díky nejvíce pokročilé technologii výrobního procesu 10nm FinFET, využívá nový Exynos 8895 nejmodernější technologie společnosti Samsung včetně druhé generace vlastního CPU, gigabitového LTE modemu a další výbavy. Díky špičkovým technologiím, jako je VPU, bude Exynos 8895 součástí inovace smartphonů nové generace, headsetů pro VR a automobilových infotainment systémů.“

Exynos 9 nabídne rychlá mobilní data Exynos 9 nabídne rychlá mobilní data

Čip Exynos 9 (8895) bude s největší pravděpodobností debutovat v telefonech Galaxy S8 a Galaxy S8 Plus, o čemž jsme informovali minulý týden.

Co říkáte na nový Exynos 8895? Bude stát za úvahu?

Zdroje: sammobile.com, samsung.com, samsung.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)