TOPlist

Autoři Android adwaru se chystají na léto. Počet útoků se téměř zdvojnásobil

ESET hrozby Android květen 2023

Společnost ESET před několika hodinami zveřejnila pravidelný přehled detekovaných útoků na systém Android a jeho uživatele v ČR. Podle expertů to vypadá, že se útočníci začali připravovat na nadcházející sezónu letních prázdnin a dovolených. Detekce již známého adwaru Hiddad, který se v Česku šíří prostřednictvím mobilních her napodobujících populární hru Minecraft a představuje téměř polovinu útoků, vzrostly během května téměř dvojnásobně.

„Škodlivý kód Hiddad se v posledních měsících pravidelně střídá s adwarem Andreed v čele pravidelné statistiky. I u adwaru Andreed jsme přitom na začátku loňského léta pozorovali nárůst v počtu detekcí. Nyní se zdá, že se tento scénář bude opakovat i u trojského koně Hiddad, který na sebe opakovaně upozorňuje v Česku tím, že ke svému šíření využívá falešné hry, které se nápadně podobají velmi populární online hře Minecraft,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za květen 2023:

  1. Android/Hiddad.BAQ trojan (49,94 %)
  2. Android/Andreed trojan (9,43 %)
  3. Android/Triada trojan (2,71 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,47 %)
  5. Android/TrojanDropper.Agent.KMZ trojan (1,73 %)
  6. Android/TrojanDropper.Agent.KEQ trojan (1,73 %)
  7. Android/TrojanDropper.Agent.GWO trojan (1,66 %)
  8. Android/Hiddad.AYF trojan (1,60 %)
  9. Android/Agent.ELP trojan (1,48 %)
  10. Android/Agent.ELC trojan (1,48 %)

Období letních prázdnin prý bývá pro útočníky každoročně lákavé. „V létě obecně více relaxujeme a cestujeme a můžeme tak polevit ve své ostražitosti. Zároveň k celé řadě letních aktivit využíváme chytré telefony a aplikace – od již zmíněných online her dále třeba aplikace k vyhledávání ubytování, letenek nebo různé aplikace měřící naše sportovní výkony. Útočníci tak mají více příležitostí, jak nám škodlivý kód podstrčit právě v nějaké napodobenině aplikace, kterou si přitom můžeme sami a dobrovolně stáhnout,” dodává Jirkal.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Jak moc se věnujete mobilnímu telefonu na dovolené?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)