eRouška prý nefunguje podle představ. Může za to i malý počet instalací

eRouška nefunguje podle představ

Mobilní aplikace eRouška, která měla potenciál stát se velmi významnou částí tzv. Chytré karantény v boji proti šíření koronaviru, neplní podle hygieniků, politiků ani dalších expertů svoji primární roli. Hlavním důvodem je zejména fakt, že ji aktivně používánedostatečné množství lidí. Šéf vládního IT týmu je s jejím fungováním spokojený, hygienici s ní ale téměř vůbec nepracují. eRouška tedy (zatím) nefunguje podle původních představ veřejnosti i odborníků.

eRouška - Part of Smart Quarantine
eRouška - Part of Smart Quarantine

Svůj původní účel, tedy pomoc s trasováním nakažených lidí ve prospěch databáze hygienických stanic, ztratil nástroj již před několika měsíci. V momentě, kdy začal uživatele upozorňovat na možné setkání s nakaženou osobou. Hygienici se dál spoléhají hlavně na samotrasovací formuláře, které lidé manuálně vyplňují. Ani novému účelu však eRouška bohužel úplně dobře neslouží. Nainstalovanou ji má zhruba jeden a půl milionu lidí.

erouska-sms-ministerstvo-vyzva

„K tomu, aby skutečně fungovala, jak bylo plánováno, aby měla dopad na chování lidí a aby varování bylo dost účinné, tak by bylo potřeba, aby ji používalo dvakrát až třikrát více lidí,“ myslí si Michal Bláha z projektu Hlídač státu. Dodává, že jedním z důvodů neúspěchu je podle něj selhala propagace. „Nemůžeme říct, že vláda udělala vše pro to, aby to dopadlo líp. Je to dané hlavně tou komunikací – nepokračovala v komunikaci, řešila jiné věci. Stát opravdu neumí podobné aplikace a chování lidí ovlivňovat, neumí udělat marketing a komunikovat, proč je to důležité,“ dodává.

eRoušky se nebojte

Používání eRoušky vás v ničem neomezí ani neohrozí, takže není důvod, proč byste se jí měli bát. Každý další uživatel pomůže zdokonalit systém, na kterém je založená. I když nejste přesvědčeni o tom, že je pro vás přínosná, může skutečně pomoci nejen vám, ale i vašim blízkým.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové už ale ministerstvo zdravotnictví žádnou další kampaň na podporu aplikace nechystá. eRouška skutečně měla velký potenciál, nicméně zatím nefunguje podle představ i kvůli nezájmu lidí. Projeví se v tomto nějak aktuální zrušení nouzového stavu a nástup nové mutace viru v kombinaci s potřebou znovu informovat lidi o správném chování? Uvidíme. Vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla je mezitím s výsledkem práce týmu spokojený. „Čekali jsme víc, mysleli jsme si, že budeme mít kolem dvou a víc milionů lidí. I tak je to ale super číslo, jsme rádi, že jsme se dostali tak daleko,“ tvrdí.

Jak jste na tom s používáním eRoušky vy?

Zdroj: iRozhlas.cz

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V kapse stále nosí starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)