TOPlist

Patří váš e-mail mezi ty ukradené? Tahle šikovná stránka vám to ukáže a poradí, jak se bránit

  • Služba Have I Been Pwned je opět po dlouhé době online
  • Zobrazí, zda byly údaje vašich e-mailů a k nim přiřazených účtů ukradeny
  • Poradíme, jak se ve službě vyznat a co dělat v případě úniku citlivých dat

Sdílejte:
Pavlína Čížková
Pavlína Čížková
20.5.2025 20:00 (20.5.2025 21:24)
Ikona komentáře 0
Have I Been Pwned služba byla obnovena

Po více než roce práce se veřejnosti oficiálně otevřela nová verze jednoho z nejužitečnějších bezpečnostních webů dneška jménem Have I Been Pwned (HIBP). Ten slouží především k jednomu: zjistit, jestli váš e-mail nebyl součástí úniku dat. Přestože jde možná na první pohled o suchou kyberbezpečnostní agendu, zakladatel Troy Hunt se snaží, aby byl web lidský, přístupný, malinko zábavný, ale hlavně nápomocný.

Předělaná domovská stránka s velkým vyhledávacím polem funguje pořád stejně — zadáte e-mail a zjistíte, jestli jste „pwned“. To znamená, že se údaje spojené s vaší e-mailovou adresou dostaly formou úniku do špatných rukou.

Co je ale nové? Překvapivě konfety. Ne všichni je uvidí, ale pokud vaše adresa nebyla v žádném úniku, uvidíte animované konfety, které ozdobí pozitivní výsledek. Cílem není zesměšnit vážné téma, ale odlehčit zážitek, který může být pro mnoho lidí stresující.

Konfety v HIBP

Pokud ale únik nastal, výsledek už tak veselý není. Zde tým vsadil na střídmější vizuál bez výčitek, ale s praktickými informacemi. Novinkou je také časová osa úniků, kterou lze procházet pozpátku a zjistit, kdy a co přesně se stalo.

HIBP Data Breach

No, je to vše velmi hezké a hlavně užitečné. Jak ale využít plný potenciál webu a dozvědět se o bezpečnosti vašeho e-mailu co nejvíce? Provedeme vás několika kroky, abyste o integritě svých adres měli to správné povědomí. Konec konců, úvodní stránka webu ukazuje, že účtů s uniklými daty je téměř 15 miliard.

Takže šance, že mezi nimi bude i ten váš, není zas tak malá; přiznám se, že i u sebe jsem na jedné z adres pár záznamů vypozorovala.

Jak ověřit, zda se můj e-mail stal součástí úniku?

Jako první si otevřete stránky Have I Been Pwned. Do nepřehlédnutelného boxu na úvodní stránce zadejte svou e-mailovou adresu, a o zbytek se služba postará sama.

E-mailový řádek v Have I Been Pwned

Pokud vás rozhraní webu překvapí zelenou barvou a konfety, nemusíte se ničeho bát a vaše práce i starosti na tomto webu mohou skončit. V případě, že web prozradí úniky dat, hlavně nezačněte panikařit, protože právě tehdy budete mít možnost dozvědět se detaily o tom, z jakých platforem unikla vaše data, a dokonce přesně jaká.

U každého výpisu úniku budete mít možnost dozvědět se podrobnosti kliknutím na tlačítko View Details. Detailní výpis vám poté prozradí, jaká data byla přesně kompromitována, kolik uživatelů únik zasáhl, a především — co přesně se stalo a kdy. V některých případech vás informace mohou překvapit; i populární platformy zažívají úniky, aniž by se o tom široká veřejnost dozvěděla.

Have I Been Pwned záznam úniku

Naštěstí vás ale služba nenechá na holičkách. Vyskytne-li se kdykoliv problém tohoto typu, je potřeba zareagovat a nenechávat ho ležet ladem; proto web poskytuje i tabulku s doporučenými kroky, které byste v případě daného úniku měli zvážit.

Stejně jako e-maily můžete mimochodem kontrolovat i přímo vaše hesla. Stačí v horním menu stránky kliknout na záložku Passwords.

Vyhledávání hesel HIBP

Pokud chcete navíc dostávat upozornění o stavu vašich e-mailových adres v rámci úniků dat, můžete si rozkliknout i záložku Notify Me hned vedle Passwords. Tam jen stačí vyplnit e-mailovou adresu a služba vám dá automaticky vědět, jakmile se adresa objeví v její databázi úniků.

Co dělat v případě úniku dat z účtu?

Možností je hned několik. V případě, že mezi uniklými daty je i heslo, rozhodně je na místě si heslo preventivně změnit, a pokud stejné heslo používáte i na jiných platformách, změňte jej i tam. Stejně tak by každý uživatel měl brát jako samozřejmost mít zapnutou funkci dvoufázového ověření, což je vlastně bonusová vrstva ochrany pro váš e-mail i účet k platformě, která dvoufázové ověření podporuje.

Rozhodně byste měli zůstat i v takovém „pasivním pozoru“, a monitorovat aktivitu na vašich účtech. Kontrolujte, zda například neproběhl neautorizovaný pokus o přihlášení, nebo zda na vašich účtech neprobíhá podezřelá aktivita.

Takovým pěkným příkladem z praxe je příběh o tom, jak jsem zjistila, že někdo úplně cizí v tichosti používá můj Spotify účet — v uložených albech se mi začala objevovat alba interpretů, o kterých jsem v životě neslyšela. Takže občas ani nejde o únik životně tajných informací, se kterými vás budou vydírat hackeři, ale stejně asi nechcete živit něčí hudební styl svým Spotify Premium předplatným.

Doporučené kroky HIBP

Jednou z bezpečnostních prevencí úzce spojených s touto problematikou je i používání správce hesel, který disponuje schopností generovat a bezpečně ukládat náhodná, komplexní hesla. Server HIBP doporučuje službu 1Password, ale osobně mám dobré zkušenosti s open-source správcem BitWarden.

Takové generování a automatické vkládání hesel navíc pomůže nejen tehdy, kdy se stanete součástí úniku dat, ale i v případě, že vám na počítači běží keylogger (malware, který zaznamenává, co píšete na klávesnici; takže i hesla).

Nakonec je rozhodně dobré zmínit, že ani my, ani portál Have I Been Pwned, nemá za cíl strašit uživatele, ale spíše vzdělávat a pomoct. Právě informovanost se totiž může stát vaší nejsilnější zbraní proti únikům dat; v mnoha případech jim nemůžete zabránit, ale pokud dbáte na bezpečí svých účtů a víte, jak včas a s klidem zareagovat, nemusí pro vás úniky představovat tak ohromného strašáka.

Stali jste se někdy obětí krádeže dat?

Zdroj: Have I Been Pwned, TroyHunt

O autorovi

Pavlína Čížková

Pája nemálo kdy slýchá, že vypadá, jako by do přítomnosti přišla z cyberpunkového budoucna. Nejen svou prezentací, ale i svými zájmy dává veřejnosti každý den… Více o autorovi

Pavlína Čížková
Sdílejte: