Aplikace Duolingo aneb jak trénovat online jazyky

Duolingo

Duolingo již dlouhodobě patří k tomu nejlepšímu, co se dá na Androidu sehnat, pokud se chcete naučit jazyky a nemusí to být pouze anglický jazyk. Aplikace v momentální podobě nabízí pěknou várku jazyků.

Duolingo obsahuje více než 20 jazyků

Služba začala již v roce 2012, za tu dobu se dokázala již hodně rozrůst. Každý jazyk má několik otevřených kurzů. Pokud se chcete učit angličtinu, tak můžete rovnou v češtině, to je ale prozatím vše. Ke všem ostatním jazykům je potřebná znalost nějakého jiného jazyku, nejvíce je podporována právě angličtina. V anglické mutaci aplikace se dá učit více než 20 jiných jazyků, a to všechny větší evropské jazyky, ale i třeba jazyk Esperanto nebo Svahilština, se kterou se domluvíte ve východní Africe.

Duolingo: The Best Way to Learn a Language

Duolingo: The Best Way to Learn a Language

Začínáme

Při spuštění aplikaci si musíte nejprve vybrat jazyk, který se chcete učit. V našem případě zvolíme Angličtinu, právě kvůli tomu, že největší počet lidí se bude chtít zlepšit v tomto jazyku. Dále se vybírá, jak dlouho chcete denně procvičovat jazyk. A to je pro začátek vše, poté už si jen zvolíte své zkušenosti s daným jazykem a můžete se pustit do učení.

Výhoda Duolinga je v tom, že na rozdíl od různých učebnic nebo jiných aplikací není samotné učení suché, nudné a nevypadá to jako domácí úkoly. Velkou roli v tom hraje gamifikace (využívání herních prostředků a designů). Jednak dostáváte odměnu za to, že lekci projdete bez chyb, díky tomu budete výše na žebříčku. Duolingo je totiž i o sociálním aspektu, kdy se můžete s přáteli vzájemně motivovat vyšším skóre.

Obtížnost lekcí se samozřejmě postupně zvyšuje. Pokud si nenastavíte jinak, budou se vám v lekcích opakovat části, kdy píšete anglicky, překládáte, posloucháte, ale i mluvíte. Nuda a šeď nenastává právě z toho důvodu, že se vám úkoly střídají. To je hlavní tažná síla služby, obzvlášť když se spojí s tím, že Duolingo nezabírá tolik času, ale jen pár minut denně. Do jazyků se můžete pustit například když jedete autobusem, metrem, pijete ranní kávu, nebo třeba když jdete spát. Případně se dá úkol rozkouskovat postupně na celý den, aplikace si totiž pamatuje, kde jste skončili.

Moderní a přehledný design

K úspěchu aplikace určitě přispívá i její design, který je barevný, přehledný a lehce pochopitelný. Jedině, kde trochu aplikace zaostává, je u úkolů, kde musíte mluvit. Rozpoznávání hlasu není stoprocentní, ale hlavně vám zde moc nedokáže pomoci ve správné výslovnosti. Dokázali jsme i úplně komolit slova a aplikace je stejně uznala. Tento problém by se mohl částečně vyřešit například hlasovou interakcí s ostatními uživateli, kde by se uživatelé mohli vzájemně opravovat. Bohužel něco takového chybí.

Aplikace je zcela zdarma, ve free verzi se ale musí počítat s tím, že se v ní budou objevovat reklamy. Pokud byste chtěli aplikaci bez reklam, tak vás to vyjde na 149 Kč na měsíc. To není vůbec málo a zde bychom očekávali kromě vypnutí reklam ještě nějakou jinou přidanou hodnotu. Nicméně i ve free verzi se dá aplikace používat bez problémů.

V následujících týdnech se postupně blíže podíváme i na další aplikace, které se zaměřují na učení jazyků. Máte nějaké tipy na aplikace, které bychom měli uvést?

Duolingo: language lessons
Duolingo: language lessons

Jaké jsou vaše zkušenosti s Duolingo? Používáte aplikaci pravidelně?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)