Desetijádrové procesory se dočkávají přírůstků – Helio X23 a X27

mediatek helio hlavni

Název MediaTek je často spojován s low-endovými smartphony a tablety, protože jejich čipsety bývají zpravidla poměrně levné. V posledních letech ale výrobce usilovně pracuje na tom, aby jeho jméno nebylo spojováno pouze s nejnižší třídou zařízení. Když před rokem oznámil své desetijádrové procesory Helio X20, málokdo jim věnoval zvýšenou pozornost. Inovace nebyla zrovna tím, čím by inženýři MediaTeku vynikali, ale přesto se pokusili vymyslet něco zajímavého. A v tomto trendu nyní pokračují. Nyní totiž MediaTek představil desetijádrové procesory Helio X23 a X27.

Nové desetijádrové procesory by měly přinést kvalitnější fotky

Nové desetijádrové procesory prošly důraznými vylepšeními. Samotná architektura „Tri-Cluster“ sice zůstává stejná, tedy 2x Cortex A72 a 8x Cortex A53, ale konečně se dostává například na podporu duální kamery. Vylepšeno pak bylo řízení spotřeby a také plánovací algoritmus „CorePilot“ prošel updatem na verzi 3.0.

Mediatek-Helio-X20-diagram desetijádrové procesory Architekrura procesoru Helio X20

Když jsme zmínili podporu duální kamery, ve skutečnosti nejde jen o samotnou podporu dvou objektivů na zádech zařízení. Přidána byla totiž technologie „Imagiq ISP“, která ke zmíněné podpoře přidává vylepšené zpracovávání obrazového signálu. Díky tomu bude možné zkombinovat obě možnosti, které zatím duální fotoaparáty nabízí, tedy využít integraci černobílé a barevné kamery a hloubku ostrosti naráz. Taková je alespoň teorie, kterou výrobce předkládá. V každém případě si můžeme být jisti, že nové procesory Helio X23 a X27 budou připraveny poskytnout nám mnohem lepší fotografie, než současný Helio X20.

Co se týká nového řešení úspory energie, nazvaného „MiraVision“, měly by procesory měnit „chytré“ parametry zobrazování pomocí kontextových informací ze senzorů. My bychom se tak měli dočkat snížení energetické náročnosti o 15 až 25%.

Nové procesory by se měly dočkat nasazení do smartphonů brzy. Zatím ale nevíme, které z chystaných zařízení se dočká jako první.

Zdroj: mediatek.com

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)