Dbáte na své soukromí? Zapněte si šifrování ve Facebook Messengeru!

sifrovani_ve_facebook_messengeru_ico

V poslední době jsou stále častěji probírány možnosti šifrované komunikace. Konkrétně roste zájem o platformy, které šifrují takzvaně “end-to-end,” tedy na straně uživatele. K textu či poslaným souborům tak teoreticky nemá přístup ani provozovatel služby. Kromě odesílatele a příjemce by tak nikdo jiný neměl mít možnost jakýmkoli způsobem odhalit, co bylo řečeno a odesláno. Samozřejmě je otázkou, jak jednotlivé služby reagují (a mohou reagovat) na případné požadavky policejních a tajných služeb na sledování resp. odposlechy. Nyní je konečně k dispozici šifrování ve Facebook Messengeru.

Na tomto modelu si vybudoval své jméno bezpečný “kecálek” Telegram, později přidal šifrování i oblíbený WhatsApp. Populární Facebook Messenger patrně největší sociální sítě však takovou funkci postrádal, respektive ji testoval jen na omezeném vzorku uživatelů (mluvit se o tom začalo v červenci, kdy jsme informovali ve článku Facebook začíná testovat „tajné rozhovory“ v Messengeru). Poslední aktualizace však přináší Tajné konverzace všem uživatelům po celém světě! Jak asi správně tušíte, novinka umožňuje “end to end” šifrování ve Facebook Messengeru. Musíme ale upozornit, že komunikace v tomto režimu má svá omezení!

Jak zapnout šifrování ve Facebook Messengeru?

Šifrování se zapíná zvlášť pro každou konverzaci a zapíná se následovně:

  1. Otevřete konverzaci, kterou chcete šifrovat.
  2. Klepněte na tlačítko s písmenem i v pravém horním rohu aplikace.
  3. Klepněte na položku Tajná konverzace.
  4. Zobrazí se varování “Tohle bude vaše jediné zařízení, které můžete posílat (pozn. redakce: zde se patrně jedná o překlep) k odesílání a přijímání zpráv.” To potvrďte tlačítkem Zapnout.
  5. Následuje ještě jedna fáze potvrzení formou celoobrazovkového upozornění.
  6. Pak už můžete s uživatelem komunikovat bezpečnější cestou.

Při pokusu o komunikaci na telefonu BlackBerry DTEK50 jsme bohužel opakovaně naráželi na nemožnost odeslání zpráv s chybovou hláškou “Odeslání selhalo. Klepnutím to zkuste znovu, nebo zprávu odstraňte. Při nastavování připojení došlo k chybě.” Po chvilce pátrání jsme došli k závěru, že tato hláška se objevuje v případě, že druhá strana nekomunikuje přes aplikaci. V případě, že obě strany používají aplikace Facebook Messenger v poslední verzi, šifrované zprávy bez problémů odejdou a přijdou.

Drobná omezení se dají pochopit

V okně pro šifrované zprávy si lze všimnout několika změn – především absence celé řady několika tlačítek. V tajných konverzacích nelze posílat soubory ve formátu GIF a videa. Budete si muset vystačit s textem, samolepkami a obrázky. Důvod je v tomto případě prostý: dešifrování a šifrování většího objemu dat je náročné na výpočetní výkon, a protože probíhá v zařízení příjemce a odesílatele, znamenalo by to značnou zátěž. Pokud je však bezpečnost vaší prioritou, jistě to bude nedostatek, který ochotně “překousnete.”

Zprávám lze také nastavit čas vypršení – k tomu slouží nenápadná ikonka stopek nad prostorem pro psaní textu. Na výběr je limit od 5 sekund do 24 hodin. Konverzace je ukládána pouze v rámci zařízení obou stran – ve webovém klientovi či jinde ji tedy nenajdete. I to je logické, neboť by obsah zpráv musel být ukládán na serverech provozovatele. Dialogy lze ze zařízení zcela odstranit – údajně by měly zmizet bez jakékoli stopy. Funkce je ve výchozím stavu vypnutá – pokud ji budete chtít zapnout, musíte tak učinit u jednotlivých konverzací, kde vám záleží na zachování soukromí, sami.

Využijete novou možnost šifrování ve Facebook Messengeru, nebo jste přesvědčeni o tom, že se bez ní obejdete? Diskuze pod článkem je tu pro vás – pojďte se podělit o své pohledy na věc!

Zdroj: androidheadlines.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)