TOPlist

Další způsob, jak rozběhat Android na PC

Po zadání všech parametrů můžeme zařízení vytvořit

V únoru jsme si v článku Jak nainstalovat a provozovat Android ve Windows? ukázali jeden ze způsobů, jak rozběhat Android ve virtuálním prostředí. Dnes zkusíme něco podobného, jen zvolíme jiný způsob – nebudeme používat speciálně upravenou verzi Android x86, ale využijeme Android SDK.

Chtěli byste si například vyzkoušet jinou verzi Androidu, než jakou máte ve svém telefonu, a nechcete přitom experimentovat s alternativními ROM, ani znovu instalovat všechny aplikace? Je tu celkem jednoduchá cesta: SDK Emulator původně určený pro vývojáře pro testování jejich aplikací na nejnovějších platformách s různými konfiguracemi.

Předem upozorníme na skutečnost, že takto „virtualizovaný“ Android je poměrně pomalý a jedná se o holý operační systém prostý jakýchkoli grafických nástaveb typu TouchWiz či Sense. Co je ale zásadní: funguje a není příliš obtížné ho rozběhat. Máte-li zájem provozovat Android na svém počítači, zkuste následující postup.

Jako první musíme nainstalovat Android SDK a připravit patřičné platformy.

 1. Stáhněte a rozbalte příslušnou verzi Android SDK pro váš operační systém (Windows ZIP, Windows EXE, Macintosh, Linux; velikost stahovaného souboru je mezi 26 a 31 MB).
 2. Přejděte do adresáře, kam jste rozbalili SDK. Pokud instalaci provádíte pod Windows, spusťte SDK Manager.exe. Jestliže jste na Linuxu nebo Macintoshi, přejděte do složky tools a spusťte android. Při prvním spuštění by se měla zobrazit následující obrazovka.

 3. Než budete moci nastavit nějaké virtuální zařízení, musíte stáhnout odpovídající platformu. Nainstalujte tedy SDK Platform Android… požadované verze (můžete jich k instalaci vybrat více najednou, stejně tak lze tímto způsobem doinstalovat další platformy dodatečně). Pochopitelně je nutné odsouhlasit licenční podmínky (nejrychleji přepínačem Accept All). Stažení a instalaci spustíte tlačítkem Install. Pokud zvolíte všechny platformy, počítejte s tím, že jejich stažení chvíli potrvá – stahují se řádově stovky megabajtů. Zatím si můžete udělat kafe :).
  Vyberte balíčky, odsouhlaste licenci a spusťte stahování a instalaci

  Vyberte balíčky, odsouhlaste licenci a spusťte stahování a instalaci

  Stahování a instalace zabere nějaký čas

  Stahování a instalace zabere nějaký čas

Poté, co vypijete pět šálků kávy, sníte tři koblihy a dvakrát si dojdete na záchod ;), by mělo být stahování dokončeno. Po skončení stahování a instalace budete vyzváni k restartu ADB.

S restartem ADB nezbývá než souhlasit

S restartem ADB nezbývá než souhlasit

Konečně se pustíme do toho, co vás patrně zajímá nejvíce: nastavení emulátoru.

 1. Přejděte do sekce Virtual Devices.
 2. Klikněte na New.

  Vytvoříme nové virtuální zařízení

  Vytvoříme nové virtuální zařízení

 3. Na obrazovce s nastavením nového zařízení zadejte:
  • Do políčka Name název zařízení (např. muj_pokus). Doporučujeme nepoužívat diakritiku.
  • V Target vyberte požadovanou platformu – my zkusíme Honeycomb, takže vybereme Android 3.0 – API Level 11.
  • Do SD Card zadejte velikost souboru, který bude sloužit jako virtuální SD karta.
  • V Skin nastavte rozlišení virtuálního zařízení – doporučujeme Default WXGA.
  • Dále můžete v sekci Hardware nastavit další možnosti, kterými určíte vlastnosti svého zařízení. V tomto směru nejsou žádná striktní pravidla, takže proveďte konfiguraci, jak se vám líbí a jak uznáte za vhodné.
  • Blížíme se do finiše – nakonfigurované zařízení vytvoříte stiskem tlačítka Create AVD.

   Po zadání všech parametrů můžeme zařízení vytvořit

   Po zadání všech parametrů můžeme zařízení vytvořit

  • O výsledku budete informováni dialogovým oknem.

   Všechno se povedlo, virtuální Android je připraven

   Všechno se povedlo, virtuální Android je připraven

A jsme skoro u cíle. Označte požadované virtuální zařízení a spusťte ho tlačítkem Start. V dalším dialogu ponechte všechny volby a stiskněte Launch.

Vyberte virtuální zařízení a spusťte ho

Vyberte virtuální zařízení a spusťte ho

A máme tu Android 3.0 Honeycomb pod Windows!

A máme tu Android 3.0 Honeycomb pod Windows!

Pokud nechcete ztrácet čas s instalací a chcete se na Android jen podívat, můžete skrze následující odkazy vyzkoušet online simulace.

Zdroj: AndroidGuys.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)