TOPlist

CyanogenMod je nainstalován na více než 10 milionech zařízení

cm_oppo_n1_ico

Poslední měsíce roku 2013 byly pro tým kolem alternativní ROMky CyanogenMod poměrně zásadní. Přinesly například oznámení založení firmy a potvrzení partnerství s čínským výrobcem mobilních telefonů Oppo, se kterým připravili limitovanou edici N1 s CyanogenModem. Následovalo vydání CyanogenMod Installeru, jehož cílem bylo zjednodušit instalaci alternativní ROM tak, aby ji zvládl opravdu každý. Bohužel netrvalo dlouho a Google aplikaci vyřadil z Obchodu Play. Za jednoznačný úspěch lze považovat získání schválení (CTS a CDD) společnosti Google, na jehož základě Oppo N1 se CyanogenModem může oficiálně používat aplikace Google. Je to docela působivý seznam milníků, kterých CyanogenMod dosáhl jen v průběhu několika měsíců, přesto to není konec důležitých zpráv kolem této úspěšné ROMky.

CyanogenMod na telefonu Oppo N1 CyanogenMod na telefonu Oppo N1

Podle oficiální stránky statistik CyanogenModu dosáhla v neděli tato alternativní ROMka a její deriváty více než deset milionů instalací. Nejpopulárnější je „nightly“ verze 10.1 (Android 4.2 Jelly Bean), která byla nainstalována na téměř 1,16 milionech zařízeních, následovaná verzí 10.2 nightly (Android 4.3 Jelly Bean) se 700 000 instalacemi. Z hlediska přístrojů vede Samsung Galaxy S s 510 913 instalacemi, následovaný Galaxy S II s 494 178 instalacemi a Galaxy S III. Stojí za to poznamenat, že nejde o žádná historická čísla – započítávána jsou pouze aktivní zařízení, tj. ta, která kontaktovala servery CyanogenModu (s dotazem na aktualizaci) v uplynulých devadesáti dnech. Číslo deset milionů tedy neznamená celkové množství instalací, ale počet zařízení, která jsou aktivně používána.

https://www.youtube.com/watch?v=VV-BPYgWDqc

Vezmeme-li v úvahu, že při představení KitKatu Google mluvil o jedné miliardě aktivací, pak by to znamenalo, že na každém stém telefonu či tabletu běží CyanogenMod, což lze považovat za mimořádný úspěch.

Statistiky jednoznačně ukazují, že po CyanogenModu sahají především uživatelé, kteří chtějí novější verzi systému, kterou výrobce jejich zařízení neposkytuje.

Uvedené číslo je tak podařenou tečkou, značící pro tým kolem CyanogenModu impozantní úspěch, ale i pěkným zakončením náročného roku. Cyanogen Inc. má v ruce poměrně přesvědčivý argument pro další jednání s výrobci hardware, navíc je poměrně pravděpodobné, že toto číslo nadále poroste.

Zdroje: Android and Me, Android Police, CyanogenMod Statistics, Android Headlines, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (32)