ČTÚ: Každý Čech prosurfuje skoro 5 GB mobilních dat měsíčně

ČTÚ zpráva elektronické komunikace 2021

Jak velký objem mobilních dat spotřebují všichni uživatelé mobilů, tabletů a dalších zařízení? Kolik je to v průměru na jednoho? A kolik je vlastně v ČR aktivních SIM karet s přístupem k internetu? Na tyto a další zajímavé otázky odpovídá čerstvá Zpráva o vývoji trhu elektronických komunikací se zaměřením na rok 2021, kterou před několika dny vydal Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Dozvíme se z ní mimo jiné i to, že dál raketově roste zájem o online vysílání IPTV.

„Objem přenesených mobilních dat meziročně opět výrazně stoupl, a to o více než 50 % na hodnotu téměř 579 tis. TB. Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu SIM kartu využívanou pro mobilní přístup k internetu stoupla na hodnotu 4,51 GB, tj. v porovnání s rokem 2017 více než 5násobek původní hodnoty,“ komentuje ČTÚ data obsažená v analýze. Dá se předpokládat, že letos již budou Češi v tomto ohledu atakovat 5GB hranici.

Mezi roky 2020 a 2021 například výrazně stoupl i počet SIM karet s připojením na internet. A to z hodnoty 10,1 milionu na 10,7 milionu. Ze statistik rovněž vyčteme, že v případě pevného připojení k internetu má již téměř třetina Čechů zajištěnou rychlost minimálně 100 Mbit/s. Poslední tři roky se poměrně dramaticky mění graf využívání různých druhů televizního vysílání. Kabelovku a nově i DVB-S poráží moderní IPTV. Celou zprávu si můžete prohlédnout na webu ČTÚ.

Jak do statistik zapadáte vy?

Zdroj: ČTÚ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)