Vyzkoušejte: Nová česká aplikace NetTest změří rychlost připojení mobilu

ČTÚ NetTest mobilní aplikace Android

Nástroj NetTest, který vloni představil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) jako web pro pokročilé měření rychlosti připojení, je již dostupný ve formě mobilní aplikace. V tuto chvíli zatím pro Android, verze pro iOS se připravuje. Stejně jako v případě původního webu nabízí kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu také možnost měřit certifikovaně.

„Umožňuje zjistit informace o aktuální kvalitě mobilní služby přístupu k síti internet. Po spuštění aplikace jsou zobrazeny informace o aktuálním stavu připojení – používaný typ přístupu k síti Internet (Wi-Fi nebo mobilní data), úroveň signálu, přiřazená IP adresa zařízení apod.) Pro měření je možné vybrat ze tří scénářů – běžné měření, opakované měření a certifikované měření. Tlačítko pro start pak zahájí zvolený scénář,“ stojí v popisu nové české aplikace.

ČTÚ společně s představením aplikace také zmínil, jak se má správně měřit rychlost mobilního připojení. „Ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 m a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Je třeba podotknout, že měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě cca 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku měření označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat pro případ, že pouze došlo k zakolísání úrovně v místě měření,“ radí.

Vývojáři upozorňují, že se zatím jedná se o první oficiální verzi aplikace a na některých zařízeních tak mohou být její funkce omezené či nedostupné. Zajímavostí je, že výsledky měření jsou po anonymizaci dostupné jako otevřená data.

Jak nyní měříte v mobilu rychlost připojení?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)