Čtenáři doporučují: Webové prohlížeče

ikona

Před čtrnácti dny jsme spustili nový formát původního “SvětAndroida doporučuje,” kdy jednou za dva týdny vydáváme tipy od našich redaktorů, za další dva týdny pak doporučení na totéž téma od čtenářů. Druhé kolo patřilo webovým prohlížečům. Zatímco redaktoři doporučili Operu Mobile, Boat Browser Mini, Dolphin Browser HD, Miren Browser a Operu Mini, čtenáři přidali pět dalších alternativ. Pojďme se na ně tedy podívat.

Skyfire Browser (beta)

Skyfire Browser je sice, soudě dle titulku v Android Marketu, ve fázi betaverze, přesto si získal zjevně nejvíce zastánců v řadách našich hlasujících. Jeho největší výhodou proti konkurenci je podpora Flashe, která údajně funguje i na starších zařízeních s Androidem 2.1. To ostatně potvrzuje i čtenář s nickem tomren30, který svou nominaci zdůvodňuje: “Myslím, že pro nás, kteří stále mají Android 2.1, je Skyfire jediné východisko, pokud chcete zobrazení Flashe (pouze u některých stránek). Nepatří mezi nejrychlejší, ale pro svou popsanou výhodu je pro mě vyhovující.” To ostatně potvrdil i ADIO45.

Crater018 doporučuje Skyfire z jiného důvodu: “Například Dolphin Browser HD zobrazuje stránku SvětAndroida.cz jako RRS, bez obrázků. To mi nevyhovuje, proto jsem hledal řešení a našel u Skyfire. Stránky zobrazuje stejně jako prohlížeč v PC.” Zde možná jen doplníme, že některé prohlížeče (například Opera) umí taktéž volit mezi tzv. “mobilním” a “normálním” zobrazením.

Autoři programu na oficiální stránce poutají především na propojení s Facebookem a rychlejší přístup k některým jeho funkcím.

Skyfire Browser
Skyfire Browser

 

hi 512 6
Skyfire Browser (beta)
Skyfire
Verze 4.1.0 (30. 6. 2011)
Velikost 1,6 MB
2.0+

9vUb44Sl8kG0vnSAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma

Firefox

Na to, že finální verze Firefoxu pro Android přišla teprve v koncem loňského roku, dokázala o svých kvalitách přesvědčit poměrně dost uživatelů (podle Android Marketu 1 – 5 milionu instalací). Zatímco uživatelé Skyfire oceňovali především Flash, obhájci Firefoxu zdůrazňují synchronizaci s desktopovou verzí prohlížeče od Mozilly. Je pravda, že právě absence jakékoli synchronizace výchozího Android prohlížeče s Chrome je nejen pro nás nepochopitelným hendikepem.

dEvilPS3 jako nejzásadnější klady uvádí: “Synchronizace s desktop verzí, doplňky (adblock, personas atd).” a poznamenává: “Ačkoliv většina na Firefox nadává, že je pomalý atp., já jsem spokojený, nepřijde mi že by se od jiných výrazně lišil.” Že na tom mobilní Firefox nebude s rychlostí zase tak špatně, potvrzuje i čtenář vystupující pod přezdívkou Ajax, který právě rychlost uvedl jako první důvod, proč tento prohlížeč používá. Ve shodě s předchozím chválí doplňky (adBlock), synchronizaci a “dokonalé uživatelské rozhraní.”

V podstatě ty samé vlastnosti uvádí také autoři Firefoxu: “S Firefoxem pro Android můžete synchronizovat svou historii, záložky, panely a hesla mezi všemi svými počítači a mobilními zařízeními. Objevujte a instalujte doplňky přímo ze svého telefonu či tabletu a přizpůsobte si svůj prohlížeč do podoby, kterou chcete.”

Firefox
Firefox

 

hi 512 6
Firefox
Mozilla
Verze 5.0 (21. 6. 2011)
Velikost 14 MB
2.0+


Zdarma

Puffin Web Browser

Puffin se od všech dosud (i v minulém díle) zmíněných prohlížečů liší jednou zásadní věcí: je placený. Naštěstí je jeho cena zcela symbolická – činí 0,99 dolarů, tedy v přepočtu necelých 17 Kč. Tento browser doporučuje Crusy slovy: “Dobrý prohlížeč který zvládá Flash, rychlost OK, cena… no nekupte to.. :-) K dokonalosti chybí pouze vylepšit video a počeštit ;-)”

Autoři Puffinu pak jako hlavní přednosti vyzdvihují rychlost, podporu Flashe, schopnost práce s více panely, blokování vyskakujících oken, či integraci s Dropboxem, do kterého můžete odesílat odkazy, webové stránky, nebo obrázky.

Puffin Web Browser
Puffin Web Browser

 

hi 512 3
Puffin Web Browser
CloudMosa Inc.
Verze 1.6.2921 (5. 7. 2011)
Velikost 4,9 MB
2.2+


16,63 Kč

Dolphin Browser Mini

Na Dolphin Browser přišla řeč již v nominacích redaktorů – jednalo se ale o verzi HD. Tomas celkem trefně poznamenal, že: “Většina lidí zná spíše HD verzi, která dostává časté aktualizace.” Sám ale preferuje odlehčenou variantu Mini, “protože nabízí jen to, co potřebuji a to všechno v mini prostředí, které není tak těžkopádné jako v HD verzi. K dispozici nejsou sice žádné doplňky, ale tento prohlížeč slouží jen k prohlížení stránek.” Ukazuje se tak odlišný přístup uživatelů, což platí i pro desktopy: jedni chtějí prohlížeč, který hned po instalaci umí vše, včetně práce s poštou, odběru RSS kanálů, mytí a uklízení bytu ;), zatímco druhým vyhovuje základní rámec, sloužící k prohlížení webu, do kterého si případně doinstalují jen ty funkce, které sami potřebují.

Také autoři Dolphinu Mini na prvním místě zdůrazňují rychlost a jednoduchost. Plusy Dolphinu Mini jsou dle nich rychlá odezva, obrazovka s rychlým přístupem k vybraným webům, inovativní návrh menu, inteligentní funkce zpět a vpřed a vylepšená práce s výběrem textu.

Dolphin Browser Mini
Dolphin Browser Mini

 

hi 512 5
Dolphin Browser™ Mini
Dolphin Browser
Verze 2.1.1 (19. 4. 2011)
Velikost 969 kB
1.6+

94VNBmz7dMR+kfOyMrMTZ6pCMAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma

Maxthon Mobile Browser

Maxthon je sice na Androidu ze všech jmenovaných prohlížečů tím služebně nejmladším, ostřílení internetoví mazáci si ho ale jistě budou pamatovat ještě z dob, kdy každému připojení k webu předcházelo skřípání modemu :). Maxthon tehdy řešil problém, kdy Internet Explorer otevíral pro každou stránku samostatné okno, a stal se tak postupně se rozšiřující nadstavbou. Maxthon pro PC přitom zaznamenal 550 milionů stažení, což by mohlo být dostatečnou garancí, že jeho programátoři něco umí.

dev, který Maxthon nominoval, byl ve svém zdůvodnění poměrně stručný – zmínil synchronizaci s desktopem a RSS widget. Shodl se ale s autory aplikace v tom, že jde o “Nejvychytanější prohlížeč.”

Kromě synchronizace záložek zmiňme například podporu skinů, jejichž galerie se stále rozrůstá, rychlé přepínání mezi mobilním a klasickým zobrazením, úvodní obrazovku s rychlým přístupem k vybraným webům, správce stahování, prohlížení v panelech a ovládání gesty.

Maxthon Mobile Browser
Maxthon Mobile

 

hi 512 3
Maxthon Mobile Browser
Maxthon
Verze 2.2.1 (25. 7. 2011)
Velikost 2,4 MB
1.6+

m4InfngaYmI33ZB4wfav76PIyW5oIcKzZWAuyD4+FJ77tArz+fzg2yVgLVkuvlh6rY+PbrpZeLR2bZKwFn4lOg8T9IdWIAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma

Na závěr chceme poděkovat všem čtenářům, kteří se zapojili do hlasování a přispěli tak k rozšíření obzorů ostatních, včetně nás. Doufáme, že se ještě aktivněji zapojíte pod další téma SvětAndroida doporučuje, které vyjde 18. srpna.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)