Čtenáři doporučují: 11x předpověď počasí

pocasi_ctenari_ico

Předpovědi počasí v mobilních telefonech s Androidem jsou velmi užitečným pomocníkem, díky kterému mají uživatelé neustálý přehled o tom, jaké budou povětrnostní podmínky v následujících hodinách a dnech. Výběr je skutečně široký – zatímco redaktoři našeho portálu vybrali šest aplikací, čtenáři k nim přidali dalších jedenáct. Pojďte si vybrat rosničku podle svých představ!

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • Na úplném začátku v redakci vyhlásíme téma pro následující kolo seriálu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají týden na to, aby nominovali své oblíbené programy.
 • Po uzávěrce týden připravujeme článek SvětAndroida doporučuje na dané téma, který vychází první sudý čtvrtek v měsíci.
 • Pod článkem je formulář, skrze který mohou čtenáři nominovat aplikace, jež v redaktorských nominacích nebyly. Uzávěrka je týden po vydání článku.
 • Poté opět týden připravujeme článek Čtenáři doporučují. Vychází druhý sudý čtvrtek v měsíci.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Jaké předpovědi počasí nominovali redaktoři?

Redakční kolo před dvěma týdny přineslo šest nominovaných aplikací:

Celkem jsme obdrželi 29 nominací, nicméně v tomto kole jsme museli celkem vydatně škrtat. V první řadě to byly dvě duplicitní nominace, dále jsme nepočítali tři hlasy pro program Meteor (Počasí) » Aladin a jeden hlas pro Morecast, neboť obě aplikace se objevily v redakčním kole SvětAndroida doporučuje. Celkem nám tak zbylo 23 nominací jedenácti různých programů.

Přesnost předpovědí

Pokud to daná aplikace umožňovala, poslední ze snímků obrazovky vždy ukazuje předpověď počasí pro Ostravu na 17. září, tedy den, kdy vychází tento článek. Můžete tak srovnat, nakolik se prognóza toho kterého programu shodovala s realitou (samozřejmě jde jen o jednorázový test). Obrázky jsme pořizovali s týdenním předstihem – tedy 10. září dopoledne.

S doporučenými aplikacemi se nemusíte obávat nečekané změny počasí S doporučenými aplikacemi se nemusíte obávat nečekané změny počasí

Yr

První místo ve čtenářských nominacích získala s poměrně citelnou převahou díky šesti nominacím norská aplikace Yr. Její zastánci patří (v souladu s kratičkým názvem) spíše k těm stručnějším a nejvíce se na obhajobu tohoto programu rozepsal Pepino: “Jedna z nejpřesnějších předpovědi, přehledná grafika, prostor pro definici několika míst, rychlé a přehledné zobrazení po šestihodinových blocích, výborný graf s dvoudenním vývojem průběhu teplot, oblačnosti, srážek, větru a tlaku také jako widget na plochu.”

tsu doporučuje Yr z důvodu, že je to, dle jeho zkušeností, “Na dlouhodobou předpověď počasí asi nejlepší aplikace, s širokou databází míst ve světě.” Jako hlavní vlastnost jmenovali přesnost i zbývající čtyři zastánci Yr: Adam Čech, KarelD, honza1986 a Martin.

O mnoho výřečnější nejsou ani sami autoři – v oficiálním popisku v Obchodě Play se dočtete jen to, že aplikace nabízí předpovědi počasí, textové předpovědi, meteogramy a varování před extrémním počasím. Za programem stojí Norský meteorologický institut a NRK.

Aplikaci, která má na svém kontě více než milion instalací, hodnotí její uživatelé průměrnou známkou 4,2.

Yr
Yr

In-počasí

Pomyslnou stříbrnou medaili si od našich čtenářů odnáší aplikace českého vývojáře Jana Knotka. Nominovali ji čtyři čtenáři a jako prvnímu dáme slovo Psendovi: “Ačkoliv je to “počasí,” používám i jako widget na domovské stránce. Zobrazuje vše potřebné, od hodin, přes kalendář a budík, až po jmeniny. Počasí dnes a nyní (předpověď a skutečná teplota z některé blízké meteostanice). Má i předpovědní widget s ikonkami na následujících 5 dní. Na závěr uvedu, někdy poměrně zábavnou, větičku, která vše doplňuje a mění si podle aktuálního stavu. Dnes platí: “Dnes již většinou bez srážek””

Dalším zastáncem je Gismo, který napsal: “Má pěkný widget s hodinami a svátkem, zobrazuje teplotu v notifikační liště a celkově je i designově pěkná. Co se počasí týče, tak z cca 90% odpovídá skutečnosti, dá se na něj spolehnout. Aplikací na počasí jsem již vyzkoušel mnoho, ale k této jsem se vždy vrátil. Používám ji spolu s Aladinem.”

O své zkušenosti se podělil také Arti: “Aplikaci používám už 3 roky od doby, kdy mám Android. Vyzkoušel jsem i spoustu jiných, ale tato je nejpřesnější a ma krásný widget s hodinami a svátkem, webové kamery po celé ČR.” Čtenář David pak jen poznamenal, že aplikace je dle jeho mínění “Hezká, česká a přehledná – nic přeplácaného.”

V Obchodě Play je In-počasí prezentováno jako “aplikace, která zobrazí aktuální teplotu venku a předpověď počasí pro většinu českých měst.” Z hlavních vlastností a funkcí jmenujme:

 • Widgety na plochu – ve velikostech 4×2, 4×1 a 2×1, díky kterým se dozvíte nejen aktuální teplotu venku a předpověď na další dny, ale i aktuální datum, svátek a čas.
 • Předpovědi tvořené českými meteorology – jsou pravidelně aktualizovány (každých 30 minut) a připravovány meteorology z portálu In-počasí.
 • Podrobné předpovědi – na 48 hodin dopředu po třech hodinách (zahrnují předpověď stavu počasí, teploty, úhrnu srážek a větru).
 • Numerický model – předpověď srážek, teplot a oblačnosti přímo na snímcích z numerického modelu, a to až na následujících 6 dní.
 • Meteorologické centrum ve vašem telefonu – kompletní meteorologický servis.

In-počasí si dosud nainstalovalo více než půl milionu uživatelů a jejich průměrné hodnocení je 4,3.

In-počasí
In-počasí

Pocasí & Radar

Pro bronz se vydáme k našim západním sousedům, konkrétně k aplikaci Pocasí & Radar. Jako prvnímu dejme slovo čtenáři, vystupujícímu pod přezdívkou Pilot: “Původně jsem chtěl nominovat Yr.no protože to je klasika v předpovědi počasí-přesná a spolehlivá, sám ji využívám každý den. Doporučím však něco méně známého než Yr.no a to aplikaci Počasí a Radar Pro, kromě popisu v Google Play využívám tuhle aplikaci pro předpověď srážek a oblačnosti především během cestování po Evropě jako doplněk Meteoradaru který je pouze pro ČR a příhraničí. Vývojář WetterOnline GmbH nabízí různé varianty (placené/zdarma) takže si vybere každý.”

Vilém Heřmánek je dalším spokojeným uživatelem: “Tuto aplikaci používám již dlouho a zaujala mě především výbornou satelitní mapou s kombinací zobrazení oblačnosti a srážkového radaru včetně blesků a pohybu v čase, ze které se dá opravdu dobře odhadnout, jaké počasí se k nám blíží a jak se vyvíjí. Předpověď na 2 dny po hodinách, další dny noc/dopoledne/odpoledne/večer. Má přehledný widget ve 3 velikostech a je v češtině. Poměrně přesné předpovědi, hodnocení na Google play 4,5, prostě německá kvalita:-)”

Poslední nominující – katipan – pak vnímá jako hlavní konkurenční výhodu skutečnost, že “Oproti Meteoradaru je srážková mapa přes celou Evropu, což dává lepší přehled.”

V Obchodě Play jsou jako hlavní vlastnosti prezentovány:

 • Osmidenní předpověď pro všechna místa po celém světě.
 • Srážkový radar aktualizovaný každých 15 minut.
 • Mapa nepříznivých povětrnostních podmínek.
 • Hodinová předpověď na dva dny.
 • Šestihodinová předpověď na další dny.
 • Uložte si oblíbená místa.
 • Funkce sdílení pro sociální média, abyste mohli sdílet radar a předpovědi.
 • Widget počasí.

Obsahuje:

 • Pravděpodobnost srážek.
 • Množství a trvání srážek.
 • Délku slunečního svitu.
 • Rychlost a směr větru.
 • Východ a západ slunce.

Kromě verze zdarma je k dispozici také prémiová varianta za 82 korun, která navíc nabízí ještě větší přiblížení snímku z dešťového radaru, aktualizace dat každých 5 namísto 15 minut a neobsahuje reklamní proužky.

Aplikaci si stáhl více než milion uživatelů a její hodnocení je velmi vysoko – na známce 4,5.

Weather & Radar - Snow radar
Weather & Radar - Snow radar

eWeather HD

K pomyslné bramborové medaili stačily v tomto kole cyklu Čtenáři doporučují dva hlasy. Pod první se podepsal matesfm: “Jedna z prvních aplikací, co jsem si na Android nainstaloval a stále mě neomrzela. Dobře zpracovaná a s kvalitními předpověďmi od dvou poskytovatelů. Mnoho nastavení a přizpůsobení. Pěkné widgety. Samozřejmě Aladin a meteoradar nesmí v mobilu chybět.” Roman jako důvod, proč používat tento program, napsal: “Graficky mozno nie je tak pekne spracovana ako ostatne apky, ale ma vsetko co potrebujem. Prehladna predpoved na 24 hodin, 10 dni, widgety, upozornenia, … Ma vela pre mna uzitocnych informacii.”

Z mnoha vlastností, jmenovaných autory v Obchodě Play, vybíráme ty nejzajímavější:

 • Dva světově proslulí poskytovatelé počasí: Foreca a US weather.
 • 365denní archiv počasí.
 • 130 000 míst po celém světě.
 • Slunovrat, rovnodennost, polární noc, polární den, zatmění slunce, zatmění měsíce. Měsíční fáze, čas východu a západu měsíce a slunce.
 • Dvacet originálních widgetů s počasím, čas, měsíční fáze, barometr, geomagnetický index a UV index.
 • Předpověď hodinu po hodině za 24 hodin a desetidenní předpověď.
 • Varovaní před námrazou a mrazem.
 • Barometr s indikátorem bolesti hlavy.
 • Graf vývoje tlaku.
 • Předpověď magnetické bouře.
 • UV index, pravděpodobnost a množství srážek.
 • Podpora tabletů.

eWeather HD je k dispozici pouze v placené verzi za 99 korun. Program si zatím zakoupilo více než sto tisíc uživatelů a jeho hodnocení v Obchodě Play je krásných 4,7.

Spokojený uživatel Daniel Packa přidal k pěti uděleným hvězdičkám komentář: “Počasí, krásné widgety, spousty nastavení, přesné předpovědi, krásně funguje aktualizace počasí i polohy. Vyzkoušel jsem spousty počasí i placených, ale tahle vede.”

eWeather HD for Android

eWeather HD for Android

eWeather HD - weather, hurricanes, alerts, radar
eWeather HD - weather, hurricanes, alerts, radar

YoWindow Počasí

YoWindow Počasí nominoval redme, který napsal: “Z aplikací, co jsem zatím vyzkoušel, asi nejpřesnější. Vizuálně úžasně propracované. Skvělé je to posouvání v čase dopředu prstem, kdy se vám zobrazují plynulé změny počasí. Aktualizace widgetu bezproblémová. Předpovědi od MET Norwey, jednoho z nejpřesnějších meteorologických ústavů v Evropě.” Peter pak doplnil svým názorem: “Perfektne prehladne pocasie s mnozstvom informacii.”

Autoři prezentují své dílko slovy: “YoWindow je nová, unikátní meteorologická aplikace. Kouzlo YoWindow je v živoucí krajině zobrazující aktuální počasí u vás. Třeba když venku prší – prší i v YoWindow.”

Jako tři hlavní vlastnosti shrnují:

 • Jednoduché – počasí máte na dosah ruky. Na obrazovce vidíte aktuální počasí, předpověď na dnešek a několik dní dopředu.
 • Pohledné – vzhled krajiny se mění v závislosti na ročním období. Předlohy jsou propracovány do nejmenšího detailu. Vyberte si krajinu, která nejlépe odpovídá té u vás doma.
 • Praktické – YoWindow je okno ve vaší kapse.

Verzi zdarma, jejíž instalační balíček je velký 42 MB, si zatím stáhlo přes půl milionu uživatelů. Její známka je 4,5 a použít ji můžete na zařízeních s Androidem 2.3.3 a novějším. Připravena je též placená varianta za necelých 20 Kč, nicméně v Obchodě Play není informace o tom, co proti bezplatné verzi nabízí.

Sigi Mares napsal k maximálnímu možnému hodnocení drobnou výtku: “Dobrá práce! Ještě by bylo výborné mít možnost nastavit dobu mezi aktualizacemi. Aby se mi program neaktualizoval zbytečně každou minutu. Jinak spokojenost. Díky!”

YoWindow Weather for Android official trailer.

YoWindow Weather for Android official trailer.

YoWindow Weather and wallpaper
YoWindow Weather and wallpaper

Weather Timeline – Forecast

Nejvýše se z aplikací, nominovaných jediným čtenářem, dostal díky vysoké známce Weather Timeline – Forecast. Jiří Egermaier shrnul své argumenty ve prospěch tohoto programu do několika bodů:

 • “- přesnost
 • výběr poskytovatelů dat
 • vzhled
 • super widgety s možností úpravy vzhledu
 • názorné grafy, teplot, tlaku, atd.
 • radar
 • čeština.”

Dle autora Sama Rustona je Weather Timeline jednoduchá předpověď počasí, která v časové ose ukazuje prognózu na další hodiny, 48 hodin a příští týden. K rychlé stravitelnosti informací přispívá silný důraz na barvy, které nastiňují povětrnostní podmínky. Asi největší devizou tohoto programu je “stroj času,” díky kterému se můžete podívat na prognózy měsíce a dokonce i roky dopředu, nebo naopak okouknout, jaké počasí bylo před několika desítkami let.

Jako zásadní vlastnosti jsou jmenovány:

 • Jednoduchý, elegantní design.
 • Použití barev pro zvýšení přehlednosti.
 • Zobrazení předpovědi v časové ose.
 • “Stroj času” umí předpovědět počasí několik měsíců/let dopředu.
 • Více zdrojů informací.
 • Široké možnosti grafického vyznění aplikace (výběr barvy).
 • Snadno pochopitelné diagramy a grafy teplot, deště atd.
 • Podpora Android Wear.
 • Podpora více jazyků

Aplikace stojí dvacet korun a za tuto sumu si ji zakoupilo již více než 100 000 uživatelů. Průměrné hodnocení známkou 4,7 svědčí o jejich velké spokojenosti. Instalační balíček velký 15 MB lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.0 a novějším.

Názor části uživatelů vyjadřuje v hodnocené David Minaschek: “Aplikace, která překvapila! Po několika denním hledání kloudné aplikace za přijatelné peníze jsem konečně našel intuitivní, moderně zpracovanou aplikaci. Jako jediná z desítek mi vyhovuje v nastavení widgetů. Design je řešený minimalisticky bez chybičky. Hurá!”

Weather Timeline – Demo

Weather Timeline - Demo

Weather Timeline - Forecast
Weather Timeline - Forecast

WeatherBomb

Další nadějný program se jmenuje tak trošku explozivně: WeatherBomb. Jeho zastáncem je netinetinet, který napsal: “Vyskušal som množstvo aplikácii na predpoveď počasia, z vyššie opisovaných všetky. Hladal som predpoveď, ktorá mi co najpresnejšie ukaže pravdepodobnosť zrážok, nakoĺko v letných mesiacoch sa účastním mnohých hudobných festivalov. Po dlhom hladaní som narazil na aplikáciu WeatherBomb, ktorá má uplne odlišné rozhranie ako vačšina aplikácií. Presne takéto niečo som hľadal, a ešte k tomu je presnosť predpovedánia zrážok zatiaľ najlepšia zo všetkych aplikácii čo som skúšal – dovolím si tvrdiť, že presnosť predpovedania zrážok je okolo 90 %. Aplikácia ma ešte ani raz nesklamala. Takže moj typ je suverénne WeatherBomb.”

Aplikace poskytuje data pro jakékoli místo na světě, v jednom pohledu může uživatel snadno zjistit předpověď na celý týden dopředu. Jednou z klíčových vlastností jsou propracované animace. WeatherBomb je skvělý pro plánování venkovních aktivit, jako je fotografování, turistika, cykloturistika, surfování, plachtění, atd., pro amatérské meteorology, stejně jako pro běžné každodenní použití.

Pojďme se v bodech podívat na zásadní vlastnosti, jak je prezentují sami autoři:

 • Mapa počasí s plynulým ovládáním.
 • Grafy umožňují vidět počasí na celý týden.
 • 7denní předpověď.
 • Srážky, oblačnost, vítr, teplota, tlak a výška vln.
 • Možnost sledovat počasí ve světě.
 • Dva zdroje dat: NWS/NOAA a Environment Canada.
 • Intuitivní a elegantní uživatelské rozhraní.
 • Bez reklam.

2,8 MB velký program se zatím může pochlubit jen více než 50 000 instalacemi a velmi pěknou známkou 4,5. Instalovat ho můžete na Android 4.0.3 a novější.

Flowx: Weather Map Forecast
Flowx: Weather Map Forecast

Yahoo Počasí

Za nominací počasí z dílny někdejšího dominantního vyhledávače stojí SeppWinkler: “Výborná aplikácia s pekným a jednoduchým dizajnom, množstvom prehľadných informácií, s možnosťou nastavenia viacerých miest na sledovanie a tiež predpovede podľa aktuálnej polohy. Nie som športovec, stačí mi orientačná predpoveď a predpoveď tejto aplikácie bola zatiaľ vždy dostatočne presná. Zobrazuje tiež silu vetra, pravdepodobnosť zrážok, fázu mesiaca a východ a západ slnka. Pozadie zobrazuje z fotografií daného miesta. Zobrazuje veľmi pekné animácie. NEOBSAHUJE REKLAMY :)”

Sami autoři se v Obchodě Play chlubí fotografiemi, odpovídajícími aktuálnímu počasí, a novým designem se spoustou funkcí. Jako oblíbené funkce prezentují:

Oblíbené funkce:

 • Vysoce hodnocený design s krásnými fotkami vašeho místa, denní doby a aktuálním počasím.
 • Podrobné informace o počasí, včetně předpovědí teplot na 10 dní a 24 hodin.
 • Interaktivní mapy radarů, satelitů, tepla a větru.
 • Upozornění na nepříznivé počasí.
 • Doby východu a západu slunce s animací a moduly větru a tlaku.
 • Vlhkost, UV index a pravděpodobnost srážek,
 • Widgety na domovskou obrazovku.

Patrně nejstahovanější program dnešního přehledu si nainstalovalo již více než deset milionů uživatelů. Průměrná známka je 4,4.

Spokojené uživatele bude reprezentovat Míra Novák: “Nejpřesnější zahraniční aplikace, co jsem pro CZ měl. Nikdy se mi nestalo, že by uváděla špatné informace a to ji mám déle než rok. Doporučuji.”

https://www.youtube.com/watch?v=YatmXO98VjY

Yahoo Weather
Yahoo Weather

ForecaWeather

Michal, který tento program doporučil, napsal stručné zdůvodnění: “Ze všech, které jsem vyzkoušel, se zdá nejpřesnější…. Existuje jak desktopová, tak i mobilní verze, používám nejraději… Má vše, co výše zmiňované… ”

Popisek v Obchodě Play není o mnoho obšírnější: “ForecaWeather poskytuje informace o aktuálních podmínkách, 10denní předpověď počasí a animace pro jakékoli místo na světě. K dispozici je více než 140 000 míst a samozřejmě nechybí informace k aktuální poloze.”

Program s více než půl miliony instalací má průměrnou známku 4,3. Aplikaci velkou 4,8 lze použít na Androidu 2.3 a vyšším.

Spokojený uživatel Martin Trsek napsal: “Aplikací na počasí je snad nejvíc. Všichni se snaží o co nelepší design, animace atd. Pro mě je podstatná přesnost předpovědi a radar počasí. To má Foreca nejlepší !!!! Mohly by vylepšit widgety a prosím o vytvoření s komunikací Android Wear.”

Foreca Weather & Radar
Foreca Weather & Radar

ICM Meteo

Nominujícím čtenářem je tentokrát katipan, který napsal: “Předpověď dle Varšavské univerzity, velice detailní a spolehlivá. Graficky nic moc, je třeba si zvyknout.”

V Obchodě Play je ICM Meteo popisována jako aplikace, která má nejpřesnější data o počasí z webu meteo.pl (ICM) v podobě meteorogramů. Mezi klíčové vlastnosti patří:

 • Seznam oblíbených míst.
 • Vyhledávání měst.
 • Zobrazení nad Mapami Google.
 • Komentované synoptické mapy.
 • Intuitivní rozhraní.
 • Modelování předpovědi dle UM a COAMPS.

Program má po více než deseti tisících instalací průměrnou známku 4,2. Pouhých 694 KB velký balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 1.6 a novějším.

ICM Meteo
ICM Meteo

Meteoservis

Poslední, ale jistě ne nejhorší aplikací dnešního přehledu je český Meteoservis. Nominoval ho Radim, který napsal: “Řekl bych, že se jedná o nejpřesnější informace o počasí.”

Sami autoři deklarují aplikaci jako “Kompletní meteorologický servis s profesionálním zázemím, určený speciálně pro Českou a Slovenskou Republiku, za kterým stojí tým vývojářů se zkušeností s meteorologií. Od většiny podobných aplikací se Meteoservis odlišuje tím, že nečerpá údaje o předpovědi z různých meteo-serverů či webů, ale sám interpretuje výstupy numerických modelů.”

Jako klíčové vlastnosti uvádějí:

 • Profesionální zázemí. Aplikaci vyvíjí tým profesionálních vývojářů s dlouholetou zkušeností s meteorologií.
 • Meteoservis pracuje přímo s výstupy numerických modelů, sám je interpretuje a prezentuje.
 • Detailní předpověď počasí včetně pociťované teploty tzv. Windchill.
 • Informace o aktuálních srážkách a oblačnosti tj. zobrazení satelitních a radarových snímků pro ČR i SR.
 • K dispozici je několik widgetů pro informace o počasí na ploše vašeho telefonu.
 • Neustálý vývoj a rozšiřování aplikace, oficiální stránky a diskuzní fórum.

Program je k dispozici zdarma v omezené verzi, kterou si zatím stáhlo přes deset tisíc uživatelů. Průměrná známka 3,7 patří v tomto kole k nejslabším.

Spokojený uživatel Anton Gorodnetskij napsal komentář ke svému hodnocení: “Musím říct, že autor velmi zapracoval. Parádní vzhled, slušná přesnost, krásné ikony a widgety, graf, radar a nejen ČR, výhled po několik hodinách. … Že nemá delší předpověď? Od toho je pro verze.”

Placená verze Pro stojí 80 Kč a nabízí “Komplexní informace o aktuálním počasí a další detailní informace a již brzy také nástroje pro analýzu předpovědi počasí. K dispozici je jak mapa bleskové aktivity v Evropě či synoptická situace, tak další údaje a grafy numerického předpovědního modelu. Ocení ji zejména amatérští meteorologové, nadšenci a fandové sledování počasí.”

Meteoservis Lite
Meteoservis Lite
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)