Čtenáři doporučují: jak vyzrát na hromadnou dopravu?

ctenari-doporucuji-hromadnou-dopravu-2-ico

Před 14 dny redaktoři našeho portálu představili šest aplikací, které nemohou chybět v telefonu nikomu, kdo hodlá cestovat hromadnou dopravou. V dnešním díle navazují svými nominacemi čtenáři, kteří doporučili dalších pět aplikací. Celkem tak budete mít na výběr z jedenácti programů, které vám pomohou vyhledat spojení, koupit jízdenku a/nebo rezervovat sedadlo, najít nejbližší zastávku, sledovat polohu dopravních prostředků či ukážou v reálném čase informační tabule. Pojďme společně vyzrát na hromadnou dopravu!

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
  • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
  • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
  • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Během týdne jsme obdrželi devět nominací šesti různých aplikací, díky kterým můžete vyzrát na hromadnou dopravu. Jednu nominaci jsme však museli škrtnout, neboť aplikace Pubtran již byla v redakčním výběru.

Pět aplikací, se kterými můžete vyzrát na dopravu Pět aplikací, se kterými můžete vyzrát na dopravu

Nejlepší aplikace na hromadnou dopravu dle týmu SvětAndroida.cz

Redaktoři našeho portálu doporučili před dvěma týdny těchto šest aplikací, se kterými můžete vyzrát na hromadnou dopravu:

Offline Jízdní řády CG Transit

První místo dnešního výčtu náleží aplikaci, známé pod názvem CG Transit. Jako první ji doporučil tomd s následujícím komentářem: „Offline všechny jízdní řády Česka a Slovenska + vlaky celá Evropa. Podle mne nejlepší aplikace na jízdní řády. Umí vše, co byste mohli potřebovat. Ovšem velká nevýhoda, jízdní řády jsou placené, a to na 1 rok. Takže pokud jedete veřejnou dopravou 2x do roka… Platit za jízdní řády skoro tolik, kolik (já) za rok zaplatím za jízdenky je trochu nesmysl.“

Druhým doporučujícím čtenářem je Merlin: „Aplikace CG Transit má jízdní řády staženy v paměti, takže se mi už nestává, že když chci rychle najít spojení, najednou z neznámého důvodu nejde internet a ne a ne ho zapnout :) Umožňuje vyhledat kombinované spojení přes MHD a meziměstsky (vlaky a autobusy), nalézt zastávky na mapě, zobrazit seznam linek a odjezdy ze zastávek. Vyhledané spojení si můžete uložit mezi oblíbená, vytvořit si v aplikaci záložky, exportovat spojení do kalendáře, zobrazit je na mapě, sdílet s někým jiným, nebo přímo z vyhledaného spojení koupit jízdenku, pokud máte nainstalovánu i aplikaci SMS Jízdenka. Aktualizace jízdních řádů jsou placené. Osobně využívám jen zvýhodněný balíček ČR, který mě vyjde na 75,- Kč za rok a navíc každý nový uživatel dostane měsíc na vyzkoušení aktualizací zdarma. Takže jsem zdarma vyzkoušel a rád si aktualizace zaplatil.“

Proč vyzrát na hromadnou dopravu s aplikací CG Transit?

Autoři v Obchodě Play popisují tento program následovně: „CG Transit umožňuje offline vyhledávání v jízdních řádech vlaků, autobusů a MHD v ČR a SK. Offline vyhledávání znamená výhodu nejen pro uživatele bez datového tarifu, ale hodí se všem, kdo potřebují často a rychle vyhledávat v jízdních řádech v místech se špatným pokrytím – tedy např. při cestování vlakem, metrem apod.“

Jako hlavní výhody a funkce pak jmenují:

  • Atraktivní „Material“ design aplikace
  • Funkce „Vyhledávání spojení“: Klasické vyhledávání spojení Odkud → (Přes) → Kam
  • Funkce „Hledání na mapě“: Vyhledávání spojení na mapě v dvoupanelovém rozhraní
  • Funkce „Odjezdy ze zastávek“: Rychlé zobrazení zastávek s odjezdy spojů v okolí nebo ze zadaného místa
  • Funkce „Seznam linek“: Seznam linek resp. spojů v jízdním řádů s možností vyhledávání podle názvu linky a se všemi potřebnými informacemi
  • Pokročilý našeptávač zastávek a adresních bodů s chytrým řazením, se zobrazováním čísel linek u zastávek MHD a s možností uložení adresy pod vlastním názvem (Doma, Práce…)
  • Automatické aktualizace jízdních řádů přes Wi-Fi
  • Přizpůsobení pro tablety
  • Samostatná aplikace pro hodinky Android Wear

Samotná aplikace je k dispozici ke stažení zdarma. Za datové soubory jízdních řádů se platí roční licenční poplatek. Jízdní řády je možné nakupovat buď jednotlivě, nebo je možné zakoupit zvýhodněné balíčky.

CG Transit má po více než 100 000 staženích velmi pěkné hodnocení 4,6. 7 MB velký balíček lze instalovat na Android 4.0 a vyšší.

Offline Jízdní řády CG Transit
Offline Jízdní řády CG Transit

MHD Tabule

Pomyslnou stříbrnou příčku si z našeho klání odnáší aplikace MHD Tabule. Doporučuje ji Dewi s těmito argumenty: „Má všechno co potřebuji – widget s tabulí odjezdů, offline mód a podporu mnoha měst. Nenabízí sice meziměstské spoje ale na pohyb v Karlových Varech pro mě úplně dostačující.“

Také tomd je příznivcem tohoto programu: „Kdybych denně jezdil „tramvají do „Kolbenky“, tak budu jistě využívat MHD Tabule. Offline zastávkové jízdní řády MHD. Widget na plochu pro jednotlivé zastávky a směry. Ihned vidíte, za jak dlouho vám to jede. Na Wi-Fi stáhnu zastávky, které mě zajímají a nepotřebuji (neplýtvám) data. Sám nevyužívám, ale úspěšně instaluji v rodině.“

K čemu vám budou MHD Tabule?

Autoři v Obchodě Play popisují program takto: „Jezdíte často MHD stejnými spoji a nebaví vás stále složitě vyhledávat spojení, či zdlouhavě listovat jízdními řády? Tato aplikace vám nabídne vaše oblíbené odjezdy přímo na widgetu. Aplikace Vám také vyhledá nejbližší zastávky a odjezdy z nich dle Vaší GPS polohy. Odjezdy si můžete stáhnout také do offline režimu.“

Za zásadní pak považují tyto funkce:

  • zobrazení oblíbených tabulí na widgetu
  • správa tabulí v aplikaci (možnost přidání opačného spoje, offline režim)
  • hledání nejbližších zastávek dle GPS
  • spojení s přestupy
  • odjezdy ze zastávky ve všech směrech
  • upozornění na odjezd pomocí notifikace
  • upozornění při vypršení platnosti offline odjezdové aplikace
  • označení odjezdů nízkopodlažních spojů
  • 4 barevné motivy

Aplikace MHD Tabule zaznamenala přes 50 tisíc stažení a může se pyšnit známkou 4,6. Necelé 2 MB velký program lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.0.3 a novějším.

MHD Tabule
MHD Tabule

Metro Praha

Poslední program, na kterém se shodli dva čtenáři, se jmenuje Metro Praha. Nominovala ho čtenářka Kate: „Používám tuhle aplikaci, když dobíhám metro. Když tam mám ty stanice naklikaný, tak je to pak hrozně rychlý se podívat, kdy mi to jede. A taky to nepotřebuje internet.“

Dalším zastáncem tohoto programu je Jezzek, který hlavní klady shrnul do několika bodů:

  • „úplně jednoduchoučká aplikace, která ukazuje zbývající čas do příjezdu metra
  • všechny data si stahuje offline, takže funguje i v metru třeba na přestupech
  • ukazuje to na vteřiny a překvapivě to i v reálném provozu dost sedí. Metro asi musí jezdit fakt přesně, aby se jim nehromadily vlaky v tunelech
  • ukazuje zbývající čas do příjezdu 3 nejbližších spojů
  • Stanice se přidávají ručně a zůstávají v oblíbených, takže se ta aplikace hodí hlavně, když člověk jezdí často stejnou trasu
  • hlídá si to, jestli jsou data aktuální a případně se to zeptá na stažení nových
  • ukazuje to i cílovou stanici (pokud metro nejede až na konečnou)
  • ukazuje to hlášku „vlak je ve stanici“, což je občas celkem adrenalin, když člověk sprintuje po eskalátorech“

Proč vyzkoušet program Metro Praha?

Podívejme se do popisku v Obchodě Play: „Nemáte rádi, když Vám vagon metra ujede přímo před nosem? Stíháte pražské Metro na poslední chvíli? Nebo naopak běháte po eskalátorech a pak stojíte zbytečně několik minut na peróně? Řešením je tato aplikace. Řekne Vám přesně, za kolik minut Vaše souprava pojede, bez ohledu na to, ve které stanici se zrovna nacházíte.“

Jako důležité vlastnosti autoři prezentují:

  • Aplikace není závislá na žádném připojení ani signálu, funguje zcela offline.
  • Nepotřebuje GPS.
  • Nabízí 3 nejbližší odjezdy ve Vámi vybrané stanici ve Vašem směru – rychlý start aplikace a zjištění času odjezdu metra do několika vteřin.
  • Možnost uložení oblíbených a často používaných stanic.
  • Není třeba mít hodinky, ani se dívat na telefon – aplikace Vám neříká, v kolik hodin vlak jede, ale za kolik minut – s přesností na vteřiny zobrazuje čas zbývající do odjezdu metra. Kvůli tomu je třeba mít správně seřízený čas v telefonu, pro což doporučujeme v nastavení zvolit automatickou synchronizaci času.
  • Ukazuje cílovou stanici, pokud se liší od poslední stanice na lince.
  • Uživatelsky příjemná, jednoduchá a přehledná.
  • Teď už zbývá jen, aby vlaky dodržovaly jízdní řád

Aplikace má na svém kontě přes tisíc instalací a průměrnou známku 3,9. Necelých 7 MB velký balíček můžete instalovat na Android 4.0.3 a vyšší.

Metro Praha
Metro Praha

iRIS

Aplikaci iRIS si dovolíme označit jako „brněnskou legendu“ v segmentu městské hromadné dopravy. Do tohoto kola ji nominoval jinryd s velmi stručným komentářem: „Aktuální pozice spoje, takže se Vám nestane, že byste čekali na vybraný spoj, nebo nedej bože Vám o minutu ujede.“

Proč používat iRIS?

Popisek v Obchodě Play je v tomto případě stručný, výstižný a jasný: „Aplikace zobrazuje aktuální polohu všech vozidel v systému IDS JMK, včetně MHD Brno, Blansko, Kyjov, Břeclav, Vyškov, Adamov, Hodonín, Znojmo, regionálních autobusů, vlaků a další informace o vozidlech. Poloha vozidel se přenáší pomocí dopravních dispečinků CEDRIS a RIS. Poloha vozidel je aktualizována přibližně každých 20 sekund.“

Po více než desítce tisíc instalací má tato aplikace hezkou známku 4,6. Téměř 9 MB velký soubor lze instalovat na zařízení s Androidem 2.3 a novějším.

sejf

Dostáváme se k poslednímu programu, nad jehož zařazením jsme poměrně silně váhali – ať už s ohledem na to, že se MHD týká jen částečně, tak i vzhledem k jeho stávajícímu hodnocení v Obchodě Play. Nicméně máte právo vědět, co naši čtenáři nominovali, takže do třetice všeho dobrého dáváme slovo čtenáři, který se podepsal jako tomd: „Pokud z nějakého důvodu nemůžete používat DMS (zablokované od zaměstnavatele např.) je tu alternativa Sejf. Dobijete nějakou částku. V aplikaci pak z kreditu kupujete MHD jízdenky podobně jako v SMS jízdenka. Neodesíláte DMS, potřebujete ale data. Používám občas v Praze a funguje OK.“

K čemu je dobrý program sejf?

Jak již zaznělo, nejedná se vysloveně o aplikaci spojenou s hromadnou dopravou. V popisku v Obchodě Play se dočtete: „Mobilní aplikace pro platformu sejf. Používejte svůj mobilní telefon pro platby za služby a zboží na cestách. Plaťte jednoduše za jízdenky, parkovné, vstupenky a další služby. Více informací na www.sejf.cz.“ Ani na oficiálním webu se však mnoho o nákupu jízdenek nedozvíme.

Po deseti tisících instalací má tento program nepříliš lichotivou známku 3,1. Přes 7 MB velký soubor můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.2 a vyšším.

sejf
sejf
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)