Čtenáři doporučují: 5x antiviry a bezpečnost – zamkneš, neztratíš, nenakazíš :)

antiviry_ico

Před dvěma týdny jsme přišli se seznamem, obsahujícím deset antivirových a bezpečnostních aplikací. Jak je u nás zvykem, následující slovo dostali čtenáři, kteří nominovali dalších pět programů. Pojďme se tedy podívat na to, jak můžete zabezpečit svůj Android proti “škůdcům”.

Čtenáři doporučují: 5x antiviry a bezpečnost Čtenáři doporučují: 5x antiviry a bezpečnost

Jak funguje cyklus “SvětAndroida doporučuje”/”Čtenáři doporučují?”

 • V okamžiku, kdy vyšel tento článek, jsme v redakci rozjeli nominace na další kolo “SvětAndroida doporučuje”. Vyhlásili jsme téma a redaktoři našeho portálu mají týden na to, aby navrhli své aplikace.
 • Po týdnu začneme připravovat další článek z cyklu “SvětAndroida doporučuje”, který vyjde 5. září.
 • Protože si uvědomujeme (a dokazuje to i tento díl “Čtenáři doporučují”), že ani při sebevětší snaze nedokážeme redakčními silami obsáhnout všechny aplikace v daném segmentu, necháváme na konci článku prostor pro naše čtenáře. Ti mohou nominovat pomocí formuláře po dobu jednoho týdnu.
 • Po uzávěrce sestavujeme článek “Čtenáři doporučují”, založený na čtenářských nominacích. Na přípravu máme jeden týden, článek tedy vychází následující sudý čtvrtek. Celý koloběh v tom okamžiku začíná od prvního bodu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů “SvětAndroida doporučuje” a “Čtenáři doporučují” je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Jaké aplikace nominovali redaktoři?

Před dvěma týdny nominovali tři redaktoři těchto deset aplikací:

Během sedmi dnů jsme obdrželi osm nominací celkem pěti různých aplikací. Ve třech případech se na bezpečnostním balíku shodli dva čtenáři, ve dvou pak aplikace dostala po jednom hlasu. O kvalitách programů v tomto seznamu svědčí uživatelská hodnocení – dvě aplikace mají v Obchodě Play známku 4,6, tři pak dokonce 4,7.

ESET Mobile Security & Antivirus/ESET Mobile Security

Vítězem čtenářských nominací se stal antivirový program od ESETu – kromě toho, že obdržel dva hlasy, má v Obchodě Play známku 4,7. Adam2605 napsal: “Eset používam už niekoľko rokov na notebooku a som s ním veľmi spokojný – nespomaľuje zbytočne systém a je účinný. Tak som si zakúpil mobilnú verziu. Používam ju na smartphone Prestigio s jednojadrovým 1Ghz CPU a vôbec nezatažuje a nespomaľuje systém. Aplikácia je veľmi prehľadná, každý sa v nej hned zorientuje. Praktická je aj funkcia Anti-Theft ktorá je na ochranu mobilu pred ukradnutím. Taktiež si môžte nastaviť heslo a potom vybrať pri akej akcii ho budete používať. Za asi pol roka som mi už našiel možno 20 aplikácií v ktorých bol vírus a podobne takže je účinný. Niektorý písali že pri viac- násobných kontrolách nájde stále nové vírusy pravda to však nie je. Takže ak to mám zhrnút aplikáciu Eset Mobile Security jednoznačne odporúčam.”

spajk23 popisuje především rozdíl mezi placenou verzí a variantou zdarma: “Nová verze ESET Mobile Security 2 pro operační systém Android. Nyní je základní verze programu zdarma a po aktivaci licence získáte prémiové funkce. Mezi hlavní novinky patří přepracované prostředí, které ladí s celkovým vzhledem OS Android. Dále přibyla možnost naplánovat si kontroly zařízení na určitý datum a čas, ochrana Anti-phishing proti podvodným webům, časový filtr hovorů a zpráv, audit aplikací, siréna při odcizení zařízení a také detekce potencionálně nechtěných aplikací. Základní verze programu obsahuje Antivirus a Anti-theft (ochrana proti odcizení), další prémiové funkce jako Filtr hovorů a SMS, Anti-phishing a Bezpečnostní audit získáte po zakoupení a aktivaci licence.”

Pojďme se podívat na seznam funkcí, kterými tento bezpečnostní balík disponuje:

 • Antivirová ochrana – všechny aplikace jsou testovány na přítomnost malware v reálném čase. Technologie Cloud ESET Live Grid poskytuje maximální ochranu před novými hrozbami. Nechybí ani detekce potenciálně nežádoucích aplikací, která odhalí aplikace, jež by mohly posílat textové zprávy a volat na čísla se zvýšenou sazbou.
 • Ochrana proti krádeži – umí vzdáleně vyhledat a uzamknout ukradený přístroj nebo spustit hlasitý alarm. Aplikace heslem zabraňuje nechtěnému odstranění a chrání nastavení zabezpečení.
 • Vzdálené vymazání zařízení – bezpečně odstraní všechny kontakty, zprávy a obsah paměťové karty jednoduchým příkazem poslaným jako SMS. (pouze placená verze)
 • Ochrana SIM – při změně SIM karty bude odeslána zpráva s upozorněním, takže budete moci telefon nadále ovládat, ačkoli bude mít jiné číslo. (pouze placená verze)
 • Ochrana osobních údajů – kontrola oprávnění nainstalovaných aplikací. (pouze placená verze)
 • Monitoring zařízení – zobrazí celkový stav zabezpečení vašeho zařízení a zkontrolujte zapnutí dat nebo roamingu, připojenou Wi-Fi či dostupnou paměť. (pouze placená verze)
 • Filtr služeb – nastavení pravidel pro příchozí a odchozí hovory a textové zprávy v závislosti na čase s výjimkami pro rodinu a přátele. Blokuje hovory nebo SMS zprávy od určitého uživatele, uživatelské skupiny, nebo ze skrytých čísel. (pouze placená verze)

Všechny placené služby lze testovat po dobu 30 dnů zdarma. Pokud je budete chtít využívat i po vypršení zkušební lhůty, připravte si 289 Kč na jeden rok.

V zatím posledním AV-TESTu našel ESET Mobile Security 1.1 99,7 % virů a za použitelnost si odnesl nejvyšší možné hodnocení. Ze stávajících uživatelů Martin Hromádko hodnotí nedávno uvolněnou druhou generaci programu: “Tomu říkám pokrok. Oproti staré v aplikaci obrovský pokrok. Ještě vyřešit ty dvě ikony na Nexus 4.”

Aktuální verze je poměrně čerstvou novinkou, proto dosud zaznamenala jen něco před deset tisíc stažení. Instalovat budete balíček velký 6,0 MB, který lze použít na Android 2.2 a novější.

ESET Mobile Security Antivirus
ESET Mobile Security Antivirus

AVG AntiVirus

AVG je v tomto segmentu zavedenou značkou, proto není překvapením, že o produkty pod touto vlajkou je zájem také v řadách uživatelů systému Android. V našem seznamu patří “ávégéčku” pomyslná stříbrná medaile. Čtenář Davidoff, který nominoval AVG AntiVirus ZDARMA, napsal: “Používám tuhle appku přes rok žádné sekání, nebo zpomalování systému. Vir jako takový jsem zatím nezaznamenal, ale některé appky chtějí měnit poskytovatele vyhledávání na netu, instalovat další “zlepšováky” o které nestojím, tak jsem rád, že mám něco, co mě před tímhle ochrání.”

Druhou nominací přispěl k “pódiovému umístění” xyz, který uvedl následující argumenty, proč si nainstalovat právě tento program: “Aplikace ničím neotravuje, uživatel o ní ani neví. Občas pouze v rychlosti provede antivirový test. Po instalaci nové aplikace nebo aktualizace zkontroluje její bezpečnost a výsledek oznámí v notifikační oblasti. Má i užitečný widget s možností nastavit si potřebná tlačítka, např. ke snadnému pročištění RAM. Já jsem velmi spokojen (alespoň zatím :D ).”

AVG pro Android ochrání systém před škodlivými viry, malwarem a spywarem. Kromě toho pomáhá udržovat vaše osobní údaje v bezpečí. Seznam nabízených funkcí vypadá takto:

 • Skenování aplikací, nastavení, souborů a médií v reálném čase – chrání před škodlivými aplikacemi, upozorní na nebezpečné nastavení zařízení a poradí, jak je opravit. Pomáhá chránit kontakty, záložky a textové zprávy, kontroluje multimediální soubory na přítomnost škodlivého softwaru a bezpečnostních hrozeb. Spuštění skenu může být naplánováno denně, týdně, nebo na vyžádání
 • Lokalizace ztraceného nebo odcizeného telefonu s pomocí Map Google. Vzdálené uzamknutí a vymazání zařízení skrze webovou aplikaci Anti-Theft, nebo zasláním textové zprávy. Možnost nastavení oznámení na odemykací obrazovku. Spuštění hlasitého alarmu, i když je přístroj v tichém režimu.
 • Ukončení úloh, které zpomalují váš přístroj.
 • Bezpečné procházení webu – chrání před phishingovými útoky. Funguje ve výchozím systémovém prohlížeči.
 • Sledování baterie, úložiště a datových přenosů – upozornění na pokles stavu baterie pod danou mez, optimalizace úložiště, přesun aplikací nebo her mezi paměťovou kartou a interním úložištěm. Upozornění, pokud se objem přenesených dat blíží nastavenému FUP.

Na zkušební dobu 14 dnů navíc získáte prémiové funkce, které lze po vypršení pořídit ve verzi PRO za 195 korun.

 • Ochrana před hackery, spammery a podvodníky – upozornění na podezřelé textové zprávy, filtrování a blokování nežádoucích hovorů a zpráv.
 • Zamykání aplikací – ochrana vašeho soukromí a bezpečí s možnosti zamknout nastavení zařízení proti změnám jeho konfigurace.
 • Záloha aplikací z přístroje na SD kartu, takže je můžete v případě potřeby obnovit.

AVG AntiVirus Free ve verzi 3.2 našel v červencovém AV-TESTu 98,9 % virů, za což si odnesl hodnocení 5/6. Za použitelnost pak dostal maximální možné hodnocení.

Za stávající uživatele citujme následující názor: “AVG antivirus pracuje velice spolehlivě. Už několikrát mě zachránil před škodlivou app.Mám už skoro rok o bezpečnost postaráno. AVG je v češtině, má pěknou grafiku a parádní přizpůsobitelný widget. 100% spokojenost!!!”

Antivirový program od AVG získal od uživatelů průměrnou známku 4,6 a zaznamenal přes 50 milionů stažení (sami autoři v Obchodě Play uvádějí již více než sedmdesát milionů instalací).

AVG AntiVirus & Security
AVG AntiVirus & Security

48d5037e6bdb6e4fe74fcaf8d99e15d2?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Zoner AntiVirus/Zoner Mobile Security

Dva čtenáři se shodli v nominaci dalšího českého antivirového produktu, kterým je Zoner AntiVirus. Tomáš Swól jako důvod, proč byste se měli rozhodnout právě pro tuto ochranu, napsal: “V kombinaci s BlueBoxem se vaše zařízení stává naprosto bezpečným. Funguje spolehlivě a například i disponuje Ad Blockem.” Petrees dodává: “Doporučuji, neboť to je software české provenience, tudíž plně lokalizovaný do češtiny. Vyzkoušel jsem mnoho programů, ale tento mi vyhovuje nejvíce. Jelikož mám starší LG Optimus Black, oceňuji, že nezabírá tolik RAMky jako konkurenční aplikace. Filtruje poctivě a nenarazil jsem na vážnější problém…. ”

Zoner AntiVirus Free poskytuje ochranu před viry, dialery, trojskými koňmi, červy, spywarem, adwarem a malwarem. K tomu přidává i blokování telefonních hovorů a zpráv. Výčet nabízených funkcí vypadá následovně:

 • Ochrana proti krádeži (nalezení a vzdálené ovládání ztraceného zařízení) – umožňuje na dálku ovládat a vyhledat zařízení pomocí SMS zpráv. Kromě toho můžete spustit hlasitý alarm, nebo si nechat poslat upozorněni při změně SIM.
 • Ochrana instalovaných programů – kontroluje veškeré nově instalované aplikace na přítomnost malware. Všechny nainstalované aplikace můžete zkontrolovat z menu.
 • Skenování při přístupu (kontroluje veškeré stažené soubory a obsah paměťové karty při připojení) nebo manuální kontrola.
 • Filtrování nežádoucích hovorů a zpráv, navíc chrání před škodlivými aplikacemi, které vyžadují čísla se zvýšeným tarifem.
 • Rodičovský zámek pro volání
 • Prohlížeč oprávnění.
 • Správce procesů.
 • Automatické a manuální aktualizace databáze.
 • Widget na domovskou obrazovku.
 • Zabezpečené zprávy – šifrované zprávy, které můžete odeslat prostřednictvím SMS, e-mailu, Facebooku, Twitteru, atd. , přičemž příjemce může číst tyto zprávy pouze tehdy, když má správný klíč (heslo)

S antivirem od Zoneru je spokojený Antonín Dolák, který v Obchodě Play napsal: “Naprostá spokojenost, protestoval jsem všechny antiviry (únor/březen 2013) a tento má vše co potřebuji a vyhovuje přesně mým představám. Nenáročný a přesto výkonný. Žádný moloch a přesto aktivně využívám každou z funkcí. —●Testování je opravdu rychlé —●Nikde žádné reklamy —●Je česky —●Blokování hovorů umí i whitelist —●Při hledání ztraceného telefonu neodesílá nikam nic na server, komunikuje pouze s jiným telefonem pomocí sms (nechci být neustále hlídán nějakou antivirovou firmou).”

Placená verze se jmenuje Zoner Mobile Security a přijde na sto korun, nicméně v červencovém AV-TESTu se tomuto produktu příliš nedařilo, neboť detekoval jen 68 % infikovaných souborů. Za použitelnost ale získal maximální možné hodnocení.

Zoner AntiVirus je k dispozici zdarma, čehož využil již více než milion uživatelů. Jeho známka v Obchodě Play je velmi pěkných 4,6. Instalovat budete balíček velký 1,2 MB, který lze použít na Androidu 2.1 a novějším.

Zoner AntiVirus
Zoner AntiVirus

Zoner Mobile Security
Zoner Mobile Security

TrustGo Antivirus & Mobile Security

Čtenář, který se podepsal jako mrkef1, nominuje TrustGo Antivirus & Mobile Security. Své doporučení vysvětluje takto: “Jednou jsem narazil na článek, kde se porovnávali antiviry na základě spotřeby baterie, zaneprázdnění hardwaru, počtu zachycených virů a uživatelského rozhraní. TrustGo byl zde vítězem, a tak jsem si pro mne dosud neznámý antivir nainstaloval. Nezklamal – je nenáročný a mám pocit jakéhosi bezpečí.”

Autoři aplikace se v Obchodě Play chlubí výsledky testu AV-Test, ve kterém jejich produkt skutečně “zabodoval” – v červenci získal 5,5 bodů ze šesti možných za ochranu a maximální hodnocení za použitelnost. V detekci, prováděné na vzorku škodlivých aplikací, jež byly objeveny v posledních 4 týdnech, dosáhl skvělé 99,7% úspěšnosti. V prvním kole tohoto žebříčku TrustGo Antivirus & Mobile Security dokonce vyhrál.

Klíčové vlastnosti:

 • Antivirový skener – ručně spouštěné nebo naplánované testy mobilního telefonu či tabletu umožňují najít a odstranit viry, malware, spyware, trojské koně a rizikové aplikace, které mohou krást vaše data.
 • Vyhledávání bezpečných aplikací – Secure App Finder Engine (SAFE) dokáže vyhledávat a stahovat programy, jež jsou zaručeně bezpečné. TrustGo vás upozorní před stažením škodlivé nebo rizikové aplikace.
 • Bezpečné procházení webu – program upozorní uživatele při pokusu o otevření škodlivé či phishingové stránky. Podporuje výchozí prohlížeč, Google Chrome a Dolphin Browser.
 • Správce systému – sledování a správa použití dat, spotřeby energie a využití paměti.
 • Poradce zabezpečení – snadno identifikuje aplikace, které by mohly ohrozit soukromí a zobrazuje všechna oprávnění, která aplikace používá.
 • Zálohování dat – ukládání, zálohování a obnovení dat do cloudu. Podporuje více mobilních zařízení.
 • Ochrana proti krádeži – vzdálené zjištění polohy telefonu, spuštění poplachu, zamknutí, bezpečné vymazání dat a osobních informací, pokud je telefon ztracen nebo odcizen.
 • Skrytá kamera – v případě, že někdo třikrát chybně zadá heslo k odemknuí zařízení, bude pořízena fotografie přední kamerou a odeslána na e-mail majitele.

Robert Dunovský, který program hodnotí pěti hvězdičkami, napsal do komentáře: “Doporučuji :-) Skvělá aplikace, která nezatěžuje chod telefonu a přitom dobře chrání před hrozbami. Uvítal bych i možnost volby jazyka, ale i tak je to to nejmenší a zatím jediné, co by se dalo vytknout :-)”

Aplikace TrustGo Antivirus & Mobile Security zaznamenala za dobu své existence více než milion stažení a drží si velmi pěknou známku 4,7. Stahovat budete balíček velký 3,9 MB, který můžete nainstalovat na Android 2.2 a novější.

Antivirus & Mobile Security
Antivirus & Mobile Security

Advanced Mobile Care

Na počítačích s Windows je oceňován program Advanced System Care jako skvělý nástroj na údržbu operačního systému, takže nebylo překvapením, když se vývojáři z IObit pokusili prosadit i na Androidu. Jak se zatím zdá, jejich snaha je uživateli hodnocena velmi kladně – Advanced Mobile Care má v Obchodě Play více než milion stažení a průměrnou známku 4,7. Do dnešního přehledu nominoval tento multifunkční nástroj Mrakoplash s velmi stručným zdůvodněním: “Aplikace je jednoduchá rychlá, bezproblémová a zdarma.”

Co tedy “pokročilá péče o mobil” nabídne? Jedná se nejen o antivirový nástroj, ale o komplexní balík “utilitek”, jejichž cílem je vyšší bezpečnost a optimalizace výkonu. Podívejme se na nabízené funkce v bodech:

 • Antivirový program – chrání systém před viry, malwarem, spywarem a podezřelými aplikacemi. Poskytuje ochranu v reálném čase před virovými útoky při stahování nových aplikací či neznámých souborů.
 • Ochrana proti krádeži – po nastavení hesla můžete vzdáleně aktivovat alarm, zamknout zařízení, nebo zjistit jeho polohu.
 • Úspora baterie – úsporný režim k prodloužení životnosti baterie a informace o tom, které aplikace spotřebovávají nejvíce energie.
 • Blokování hovorů – pomáhá blokovat nežádoucí hovory. K blokování můžete použít buď “blacklist” s čísly, jejichž hovory budou odmítány, nebo lze blokovat hovory z čísel, jež nemáte v kontaktech.
 • Vyladění systému – vyčištění paměti, cache a zbytečných souborů ke zvýšení rychlosti vašeho telefonu.
 • “Game Speeder” – zajistí prostředí pro plynulý běh her bez zádrhelů.
 • Správa aplikací – odstranění souborů APK, přesun aplikací na paměťovou kartu a dávkové odinstalování programů. Aplikace lze třídit podle názvu, velikosti nebo frekvence použití.
 • Správce procesů – umožňuje rychle vypnout programy náročné na paměť a baterii jedním dotykem.
 • Zabezpečení data – umí skrýt, zamknout a chránit vaše soukromé fotografie, videa a další soubory heslem.
 • Poradce zabezpečení – zkontroluje a zobrazí všechny aplikace, které přistupují k soukromým informacím, jako jsou osobní údaje, kontakty, poloha a SMS.
 • Cloudová záloha a obnova – zálohování a obnovení kontaktů a všech protokolů hovorů z předchozího přístroje do nového.
 • Widget, dovolující provést rychlý sken vašeho Androidu. Rychlá kontrola systémových informací a nastavení úsporného režimu.

Nesporným pozitivem je také skutečnost, že Advanced Mobile Care je kompletně lokalizován do češtiny i slovenštiny.

Ze spokojených uživatel citujeme Davida Nováka, který ke svému hodnocení v Obchodě Play napsal: “Advanced Care používám na PC, a proto jsem ho chtěl otestovat v mobilní verzi. Má jednoduché, příjemné a přehledné prostředí. Dělá co dělat má, obsahuje widget a líbí se mi možnost nastavit ikonu ve stavovém řádku do podoby stavu baterie v procentech.”

Aplikaci Advanced Mobile Care jsme podrobně představili v dubnu v recenzi Švýcarský nůž pro Android: IObit Advanced Mobile Care.

Instalační balíček má 6,3 MB a použít ho můžete na Androidu 2.2 a vyšším.

AMC Security-Boost & Antivirus
AMC Security-Boost & Antivirus

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)