Corning pozvedl safírová skla na novou úroveň

Corning Gorilla Glass SR – náhleďák

V nositelné elektronice je budoucnost a technologické firmy si to uvědomují. A právě proto jsme svědky zrodu mnoha komponent specifických právě pro drobnou elektroniku. Na začátku roku například společnost Qualcomm představila svůj úplně první chipset pro nositelná zařízení. Nyní se k nositelnostem otáčí čelem i společnost Corning, která pro ně vyrobila zcela nové krycí sklo Gorilla Glass SR+, které se zaměřilo na odolnost proti škrábancům.

Corning to s nositelnostmi zkouší již déle

Nejprve společnost Corning oznámila v roce 2015 „Project Phire“. Ten si kladl za cíl vytvořit krycí materiál právě pro nositelnou elektroniku. Materiál, který by měl lepší vlastnosti než dosud používané materiály. A výsledkem tohoto výzkumu je právě Gorilla Glass SR+. Výdrž tohoto skla je velice podobná běžným Gorilla Glass sklům a klade téměř takový odpor proti poškrábání, jako sklo safírové. Přitom je extrémně tenké a zcela transparentní.

Stylove chytre hodinky Ticwatch 2 - nahled

Kombinace safíru a speciální výrobní technologie ale vlastně není ničím úplně novým. Pokud bychom zavzpomínali, tak třeba v roce 2014 zahájila společnost Kyocera výrobu svého řešení, v podobě 4,5″ displeje Saphire Shield. A třeba takový Apple používal safírové sklo v kulatých domovských tlačítkách  u svých iPhonů . Až teprve high-endové hodinky Apple Watch přinesly safírové krytí přes celou obrazovku.

Proč zrovna safír? A proč ne v čisté podobě?

Safír je pozoruhodně tvrdý minerál, díky čemuž je podobně nepoškrábatelný a odolný, jako diamant. Je to tedy velmi vhodné řešení, pokud potřebujete odolné sklo. Jenže existuje hned několik důvodů, proč nemohou být safírová krycí skla vyrobená jen z čistého safíru.

Prvním důvodem je jeho nedostatek. Safíru se na světě nevyskytuje zrovna nejvíce, a když už, tak poměrně hluboko v zemi. Jelikož se jedná o skelný minerál, je velmi obtížné najít jeho ložiska a často se tak jedná o náhodné nálezy. S tím souvisí například i stále ještě nedávné dohady o to, zda bude mít iPhone 6 safírové krycí sklo. Dnes již víme, že nemá. Právě proto, že nikdo nedokáže výrobci dodat tolik materiálu na tak masovou výrobu.

Druhý důvod je mnohem praktičtější. I kdyby bylo safíru tolik, že by se mohly vyrábět krycí sklad čistě z něj, je tu problém se špatným optickým přenosem. To jednoduše znamená, že kvůli reflexním vlastnostem by přes něj bylo vidět mnohem méně, než je u displejů potřeba.

Gorilla Glass SR+ je mnohem odolnější proti poškrábání, než Gorilla Glass 4 nebo Gorilla Glass 5. Ve skutečnosti je totiž téměř stejně odolné proti poškrábání, jako samotný safír.

Corning hledal cestu správného poměru a technologie

Společnost Corning tedy potřebovala vynalézt materiál, který bude tenký, čirý, trvanlivý a odolný proti poškrábání. A tak sklo Gorilla Glass SR+ vzniklo. Podle údajů společnosti je výsledné krycí sklo Gorilla Glass SR+ mnohem odolnější proti poškrábání, než Gorilla Glass 4 nebo Gorilla Glass 5. Ve skutečnosti je totiž téměř stejně odolné proti poškrábání, jako samotný safír. Nicméně zároveň je stejně účinný v optickém přenosu, jako Gorilla Glass 5, což u displeje hraje velmi důležitou roli.

CGG_GlassTypes-SRplus

Jakou výrobní technologii a jaké množství safíru společnost Corning nakonec pro svá skla vybrala nám není zcela známo (a popravdě, nejsme odborníci přes sklo, tak nám to nevadí). Jedno je ale jisté – chytré hodinky budou konečně moci být nepoškrábatelné a přitom zase o něco tenčí. Krycí sklo Gorilla Glass SR+ by se mělo na trhu poprvé objevit ještě během letošního roku. Uvidíme tedy, zda nějaké překvapení nepřinese veletrh IFA.

Vlastníte chytré hodinky nebo chytrý náramek? A je pro vás důležité, aby bylo krycí sklo odolné proti poškrábání? Dejte nám vědět své názory v komentářích.

Zdroje: androidauthority.com, wikipedia.org

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)