Corning pozvedl safírová skla na novou úroveň
- Články
-
Daniel Macho
- 31.8.2016
- 2
- čtení: 3 minut uložit na později

V nositelné elektronice je budoucnost a technologické firmy si to uvědomují. A právě proto jsme svědky zrodu mnoha komponent specifických právě pro drobnou elektroniku. Na začátku roku například společnost Qualcomm představila svůj úplně první chipset pro nositelná zařízení. Nyní se k nositelnostem otáčí čelem i společnost Corning, která pro ně vyrobila zcela nové krycí sklo Gorilla Glass SR+, které se zaměřilo na odolnost proti škrábancům.
Corning to s nositelnostmi zkouší již déle
Nejprve společnost Corning oznámila v roce 2015 „Project Phire“. Ten si kladl za cíl vytvořit krycí materiál právě pro nositelnou elektroniku. Materiál, který by měl lepší vlastnosti než dosud používané materiály. A výsledkem tohoto výzkumu je právě Gorilla Glass SR+. Výdrž tohoto skla je velice podobná běžným Gorilla Glass sklům a klade téměř takový odpor proti poškrábání, jako sklo safírové. Přitom je extrémně tenké a zcela transparentní.

Kombinace safíru a speciální výrobní technologie ale vlastně není ničím úplně novým. Pokud bychom zavzpomínali, tak třeba v roce 2014 zahájila společnost Kyocera výrobu svého řešení, v podobě 4,5″ displeje Saphire Shield. A třeba takový Apple používal safírové sklo v kulatých domovských tlačítkách u svých iPhonů . Až teprve high-endové hodinky Apple Watch přinesly safírové krytí přes celou obrazovku.
Proč zrovna safír? A proč ne v čisté podobě?
Safír je pozoruhodně tvrdý minerál, díky čemuž je podobně nepoškrábatelný a odolný, jako diamant. Je to tedy velmi vhodné řešení, pokud potřebujete odolné sklo. Jenže existuje hned několik důvodů, proč nemohou být safírová krycí skla vyrobená jen z čistého safíru.
Prvním důvodem je jeho nedostatek. Safíru se na světě nevyskytuje zrovna nejvíce, a když už, tak poměrně hluboko v zemi. Jelikož se jedná o skelný minerál, je velmi obtížné najít jeho ložiska a často se tak jedná o náhodné nálezy. S tím souvisí například i stále ještě nedávné dohady o to, zda bude mít iPhone 6 safírové krycí sklo. Dnes již víme, že nemá. Právě proto, že nikdo nedokáže výrobci dodat tolik materiálu na tak masovou výrobu.

Huawei Watch GT4 jsou tu! Mají 14denní výdrž, parádní displej a změří i e-sport

Druhý důvod je mnohem praktičtější. I kdyby bylo safíru tolik, že by se mohly vyrábět krycí sklad čistě z něj, je tu problém se špatným optickým přenosem. To jednoduše znamená, že kvůli reflexním vlastnostem by přes něj bylo vidět mnohem méně, než je u displejů potřeba.
Gorilla Glass SR+ je mnohem odolnější proti poškrábání, než Gorilla Glass 4 nebo Gorilla Glass 5. Ve skutečnosti je totiž téměř stejně odolné proti poškrábání, jako samotný safír.
Corning hledal cestu správného poměru a technologie
Společnost Corning tedy potřebovala vynalézt materiál, který bude tenký, čirý, trvanlivý a odolný proti poškrábání. A tak sklo Gorilla Glass SR+ vzniklo. Podle údajů společnosti je výsledné krycí sklo Gorilla Glass SR+ mnohem odolnější proti poškrábání, než Gorilla Glass 4 nebo Gorilla Glass 5. Ve skutečnosti je totiž téměř stejně odolné proti poškrábání, jako samotný safír. Nicméně zároveň je stejně účinný v optickém přenosu, jako Gorilla Glass 5, což u displeje hraje velmi důležitou roli.

Jakou výrobní technologii a jaké množství safíru společnost Corning nakonec pro svá skla vybrala nám není zcela známo (a popravdě, nejsme odborníci přes sklo, tak nám to nevadí). Jedno je ale jisté – chytré hodinky budou konečně moci být nepoškrábatelné a přitom zase o něco tenčí. Krycí sklo Gorilla Glass SR+ by se mělo na trhu poprvé objevit ještě během letošního roku. Uvidíme tedy, zda nějaké překvapení nepřinese veletrh IFA.
Vlastníte chytré hodinky nebo chytrý náramek? A je pro vás důležité, aby bylo krycí sklo odolné proti poškrábání? Dejte nám vědět své názory v komentářích.
Zdroje: androidauthority.com, wikipedia.org
Komentáře (2)