ConvertPad – žádná jednotka či míra Vás již nepřekvapí

c486f9d2a9236340d63fe8bb6002acd5

Každý jistě tu situaci zažil – počítáte nějaký příklad a součástí zadání je veličina s jednotkou, která Vám příliš do řešení nesedí. Stejný případ nastává například s měnou, kdy vlastně nevíte, jak hluboko budete muset sáhnout do kapsy, neboť si nejste jisti, jak silná koruna oproti této měně je. S těmito problémy Vám skvěle pomůže aplikace ConvertPad, kterou si dnes představíme. Díky tomuto nástroji nebude převod jednotek již nikdy problém.

První spuštění

Spustíme-li poprvé po instalaci ConvertPad, v úvodu na nás vyskočí obrazovka, ve které zvolíme svůj jazyk. Ve volbě Language selection tak zvolme Czech, sekundární jazyk ani vyplňovat nemusíme. Po tomto kroku se nám aplikace počeští, z čehož bude mít spousta uživatelů radost. Po potvrzení tlačítkem Start následuje načítání a nastavení databáze a to nějakou sekundu potrvá. Nebojte se a klidně počkejte.

Screenshot_2012-11-08-11-48-49

Prostředí aplikace

Co bychom měli očekávat od aplikace, která má za úkol převést hodnotu z jedné jednotky na hodnotu druhé jednotky? Nepochybně velice jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní, ve kterém se každý uživatel ihned zorientuje. To ConvertPad splňuje, neboť máme všechny potřebné informace a ovládací prvky na jedné obrazovce.

Screenshot_2012-11-08-13-21-11

Na pravé straně si v sekci Výběr kategorie zvolíme, kterých veličin se bude náš převod týkat. Seznam je skutečně obrovský a kromě tradičních veličin (vzdálenost, délka, hmotnost, plocha, objem, směnný kurz atp.) zde nalezneme i kategorie, o kterých možná někdo ani neslyšel (proudění energie, tepelná roztažnost, lineární hustota náboje atp.).

Screenshot_2012-11-08-13-21-15

Pod Výběrem jednotky si zvolíme, která jednotka bude naše výchozí.

Screenshot_2012-11-08-12-28-22

Pole Hodnota neslouží k ničemu jinému, než k zadání hodnoty dané veličiny a jednotky, kterou chceme převést. Součástí je i jednoduchá kalkulačka, která se může hodit.

Screenshot_2012-11-08-12-28-37

Po zadání patřičných hodnot se již můžeme radovat z výsledku, jenže se zobrazuje v levé části obrazovky. Zde vidíme celý výpis jednotek a jejich hodnot po převodu. Chceme-li zobrazit pouze určité jednotky, použijeme možnost Oblíbené jednotky (viz další kapitola). Abychom nemuseli měnit ručně výběr jednotky, když chceme hodnotu zachovat (třeba místo 50 mm chtít převést 50 m), stačí pouze podržet prst na jednotce v seznamu, čímž se stane výchozí jednotkou.

Správa jednotek a kategorií

Protože ConvertPad obsahuje skutečně velkou spoustu kategorií a jednotek, můžeme si nějaké skrýt, neboť je velká šance, že ne všechny využijeme, a odměnou nám bude větší přehlednost.

Pomocí volby Oblíbená kategorie definujeme, které kategorie bude možné ze seznamu pro převod vybrat. Seznam je rozdělen podle jednotlivých kategorií, kde jsou zobrazeny příslušné veličiny.

Screenshot_2012-11-08-12-44-09

Podobná situace může nastat u jednotek, které můžeme taktéž skrývat a seznam si upravit k obrazu svému. To zajistíme volbou Oblíbené jednotky.

Screenshot_2012-11-08-12-45-17

Kdyby se mezi uživateli našel jedinec, který by měl pocit, že mu obsáhlý seznam veličin a jednotek nestačí, může si vytvořit převod svůj. K tomu slouží možnost Uživatelské jednotky, kde můžeme vytvářet celé kategorie a vlastní jednotky, u kterých definujeme, zda se bude jednat o násobný poměr, nebo aritmetický výraz.

Screenshot_2012-11-08-12-52-43

Nastavení

V sekci nastavení se můžeme zpátky vrátit k výběru jazyka aplikace, můžeme zde do jisté míry upravovat vzhled (velikost písma, barva, rozložení tlačítek, natavení řazení atp.), měnit parametry aktualizací měn, zálohovat či obnovovat uživatelské jednotky na/z SD karty nebo třeba nahlásit autorům aplikace nějakou chybu překladu (za portál Svět Androida jsme odeslali 3 upozornění na menší chyby).

Screenshot_2012-11-08-13-02-28

Závěr

ConvertPad je velice jednoduchá aplikace, která se však může změnit v nezbytného pomocníka při převodech všemožných jednotek a měn. Aplikace nabízí skutečně rozsáhlou databázi převodů, kterou lze navíc doplnit vlastními jednotkami, chválíme také jednoduché a přehledné rozhraní. Verze zdarma neskrývá žádná omezení, v levém spodním rohu na nás číhá pouze decentní reklama. Pro odstranění této reklamy budeme muset z účtu odečíst 49 Kč.

ConvertPad - Unit Converter
ConvertPad - Unit Converter

Vyhrajte Nexus 7 nebo jeden ze super telefonů/tabletů v anketě Android roku 2012. Hlasovat můžete zde.

logo ARS2012

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)