Nesoustředíte se, protože vás pořád něco ruší? Zkuste to s Cold Turkey!
- Recenze
- Karel Kilián
- 11.1.2017
- 8
Určitě to znáte: chcete se učit na písemku či zkoušku, ale neustále vás něco láká: „Podívej se, co je nového na Facebooku!“ Jindy zase místo práce sami sebe přesvědčujete, že si přečtete ještě jeden článek, nebo se podíváte na poslední díl svého oblíbeného seriálu. Pokud podobné situace dobře znáte, pak je vaším problémem prokrastinace – „výrazná a chronická tendence odkládat plnění (většinou administrativních či psychicky náročných) povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu“ (zdroj: Wikipedie). Kromě toho, že si na toto téma můžete přečíst celou řadu knížek, mezi kterými vyčnívá Konec prokrastinace Petra Ludwiga, byste s tímto problémem možná měli začít něco dělat. Ne zítra, ale hned teď. A jedním z kroků může být instalace aplikace Cold Turkey, kterou vám dnes stručně představíme.
Telefon jako zdroj rušení
Asi nikdo nebude polemizovat o tom, že dnešní chytré telefony kromě informací a zábavy nabízejí také velmi účinný způsob, jak prokrastinovat. Můžete skrze ně komunikovat s přáteli, sledovat vtipná videa a filmy, číst články, dívat se na sociální sítě a podobně. To je sice moc fajn, ale když máte před sebou důležitý úkol, je smartphone potenciálním důvodem špatného soustředění a tím i menší produktivity. Jen málokdo dokáže během práce odolat pípnutí SMSky nebo cinknutí chatu. Samotný telefon za to sice nemůže, vina je beze sporu na straně uživatele, který se nedokáže udržet a musí se podívat. Nicméně mobil může kromě rušení také nabídnout možnost, jak toto chování omezit.
Nejlepší metodou, jak se vypořádat s takovými situacemi a věnovat se škole nebo práci, je zablokovat přístup ke službám a aplikacím, nad kterými trávíte mnoho času. V případě telefonu a/nebo tabletu s Androidem můžete zkusit aplikaci Cold Turkey. Na rozdíl od většiny programů tohoto typu není tak úplně snadné ji vypnout. Tento „blokátor“ je prostě nelítostný, a když mu řeknete, že se hodláte hodinu učit, tak vás po celou dobu nepustí k ničemu, čím byste se mohli rozptylovat.
Co Cold Turkey slibuje?
V oficiálním popisku v Obchodě Play autoři uvádějí, že aplikaci můžete použít k zablokování svého telefonu, abyste se mohli:
- soustředit na studium nebo práci,
- vést smysluplnější debaty s přáteli a lidmi kolem sebe,
- snížit návyk automaticky kontrolovat telefon.
Pokud byste se chtěli podobně efektivně zablokovat také na počítači či notebooku, můžete zkusit desktopovou verzi, kterou najdete na oficiálním webu.
Jak Cold Turkey funguje v praxi?
S tímto programem jednoduše zablokujete sami sobě přístup k telefonu. Nastavení je velmi prosté a nezabere mnoho času – po spuštění si pomocí posuvníku nastavíte čas mezi 1 a 60 minutami. Poté klepnete na tlačítko Go Cold Turkey a aplikace na stanovenou dobu zablokuje telefon. Po tento čas se tak bez pokušení můžete věnovat svým úkolům, které jsou sice méně příjemné než hrátky s telefonem, ale o to více důležité.
Počítejte ale s tím, že „Studený krocan“, jak se program v překladu jmenuje, je opravdu nelítostný. Většina podobných nástrojů mí nějaký způsob, jak přístroj odblokovat v případě potřeby. Ale co je to ta „potřeba“? To, že se chcete podívat na Facebook? Ale, ale…. Proto Cold Turkey prostě žádný způsob, jak ho deaktivovat, nenabízí. Kromě toho, že až do vypršení času není možné aplikaci ukončit, nelze ani spouštět jiné programy nebo telefonovat. Pokud by vás napadlo zkusit tlačítko Zpět nebo tlačítko pro vypnutí, budete mít smůlu. Dokonce ani přepínání mezi aplikacemi nebo návrat na domovskou obrazovku vám nepomůže. V případě krajní nouze tak nezbude než telefon „natvrdo“ vypnout – třeba vytažením baterie.
Resumé
Cold Turkey je jednoduchá jednoúčelová aplikace, která zablokuje telefon tak, abyste neměli tendenci ho používat místo práce nebo učení. Nastavení je otázkou několika mála sekund a funguje opravdu spolehlivě. Nepodařilo se nám z aplikace uniknout přes domovskou obrazovku, seznam posledních spuštěných programů, ba ani tlačítkem pro vypnutí/zapnutí telefonu. Spolehlivost je tedy dostatečná a hledáte-li bič na své tendence k prokrastinaci, měli byste tento nástroj vyzkoušet.
Program si zatím stáhlo více než deset tisíc uživatelů a jeho průměrná známka je 4,1. Poslední verzi z dubna loňského roku lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0.3 a novějším.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (8)
Přidat komentář