ČOI kontrolovala nabíječky. Tři jsou životu nebezpečné, ale to není vše

ČOI nabíječky kontrola nebezpečné ČR

Česká obchodní inspekce (ČOI) se pustila do kontroly nabíjecích adaptérů na tuzemském trhu a zjistila, že velká většina z nich nesplňuje všechny požadované parametry. I když šlo převážně o problémy se značením či dokumentací, našly se i nabíječky, které byly nedokonalé technicky a některé dokonce vyloženě nebezpečné. ČOI kontrolovala USB nabíječky, nabíječky pro notebooky a tablety a univerzální nabíječky dobíjecích baterií v rámci mezinárodní kontrolní akce. Cílem byla kontrola dodržování nařízení a směrnic EU, včetně předpisů a norem české legislativy.

Inspekce provedla na tuzemském trhu 39 kontrol, u kterých odebrala celkem 46 typů výrobků. Nedostatky zjistila u 33 z nich. Převážně se jednalo o nedostatky v průvodní dokumentaci jako například návod k použití a bezpečnostní informace (6 případů) nebo nedostatky povinného značení jako například chybějící kontaktní údaje výrobce popřípadě dovozce (20 případů) nebo nebyl označen údaj umožňující identifikaci výrobku (1 případ).

V rámci této kontrolní akce odebrala ČOI 14 typů nabíječek i pro odborné testování. Zkušebním technickým pracovištěm bylo zjištěno, že 11 typů je nevyhovujících po stránce technické. U těchto výrobků bylo provedeno zpracování analýzy rizik. V 1 případě bylo stanoveno vážné riziko, ve 2 případech vysoké riziko. Tyto tři konkrétní případy jsou v seznamu níže.

Vyloženě nebezpečné nabíječky podle ČOI:

Za zjištěné nedostatky bylo uloženo zatím 8 pokut v celkové hodnotě 31 000 Kč, u dalších ještě nebylo ještě pravomocně rozhodnuto o výši pokuty. Výsledky kontrolní akce zaměřené na USB nabíječky pro mobilní zařízení potvrzují, že se u většiny kontrolovaných výrobků vyskytují nedostatky jak technického tak administrativního charakteru. ČOI bude v kontrolách pokračovat.

Jaké máte zkušenosti se špatnými nabíječkami?

Zdroj: ČOI

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)