Co je to APN? Proč a jak ho můžete potřebovat změnit?

Co je to APN? Proč a jak ho můžete potřebovat změnit?

APN je zkratka pro Access Point Name (název přístupového bodu). Jde o nastavení, které poskytuje telefonu informace potřebné pro připojení k bezdrátové službě. Změnit ho lze v nastavení telefonu přidáním nového profilu APN s informacemi od operátora.

Obsah článku

Proč byste mohli potřebovat měnit APN?

Prakticky všechny telefony, které koupíte na našem trhu, nemají omezení na jednoho konkrétního operátora a lze je tak používat prakticky v jakékoli kompatibilní mobilní síti po celém světě. Díky tomu můžete využívat operátora, jehož podmínky vám nejlépe vyhovují.

Co je to APN? Proč a jak ho můžete potřebovat změnit?Co je to APN? Proč a jak ho můžete potřebovat změnit?

Přechod od jednoho operátora k jinému není z pohledu uživatele nijak složitý. Jeho součástí bývá většinou i zaslání konfigurační zprávy, která zajistí správné nastavení a fungování telefonu v rámci sítě. Jenže v některých případech mohou uživatelé narazit na potíže.

A to je přesně ten okamžik, kdy na řadu přichází nutnost manuálního nastavení APN. V tomto článku vám ukážeme, kde najdete příslušná nastavení, a také poskytneme přehled, co a jak správně nakonfigurovat.

Co je to APN?

Zjednodušeně řečeno je APN seznam nastavení, které telefon používá pro připojení k bráně mezi mobilní sítí vašeho operátora a veřejným internetem. Jinými slovy: pokud máte špatně nastavený přístupový bod, nemusí vám správně nebo vůbec fungovat připojení k internetu.

APN potřebujete, abyste se dostali na internetAPN potřebujete, abyste se dostali na internet

Telefon se tedy musí připojit k bráně operátora, od kterého obdrží dočasnou IP adresu. Většina procesu probíhá na straně operátora, avšak telefon musí „vědět“, kam a jak se má vlastně připojit – a to zjistí právě v nastavení přístupového bodu.

V závislosti na struktuře sítě operátora jsou některá nastavení povinná. Zbytek může upravován a pomocí stanovených parametrů. Pro většinu případů ale platí, že je nutné použít přesné nastavení tak, jak ho požaduje operátor.

Jak změnit APN?

První věc, kterou musíte udělat, je najít správné nastavení APN pro síť, kterou hodláte používat. Zpravidla ho naleznete na webových stránkách podpory příslušného operátora. Pro rychlejší orientaci nabízíme odkazy na nastavení tří hlavních českých operátorů:

  • O2 – na webu zvolíte značku telefonu a rok jeho výroby, případně můžete použít vyhledávání. Příslušná nastavení pak najdete v sekci Nastavení internetu.
  • Vodafone – červený operátor nabízí vyhledání podle názvu telefonu, podrobný postup pak najdete v manuálu Jak nastavit telefon pro přístup na internet.
  • T-Mobile – růžoví nabízejí kompletní nastavení přístupového bodu na stránce Nastavení internetu v telefonu. Můžete také využít Konfigurátor.

A kam vlastně zjištěná nastavení přístupového bodu zadat? Konkrétní cesta se může lišit podle výrobce a modelu telefonu – jednotlivé značky mají různou strukturu systémového nastavení. Příslušná položka by měla být v sekci Bezdrátové připojení a sítě nebo SIM karty a sítě.

Významným pomocníkem může být vyhledávání, které najdete v záhlaví systémového nastavení, kam zadáte třeba klíčové slovo přístup. Například na telefonech Xiaomi s MIUI 10 je kýžená položka ukryta v SIM karty a mobilní sítě-[Název operátora]-Názvy přístupových bodů.

Přidáváme a přepínáme přístupový bod

Pokud se stávajícím přístupovým bodem internetové připojení nefunguje, můžete buď upravit stávající, nebo založit nový a poté ho zapnout jako aktivní. Obecně je však lepší stávající APN neupravovat ani nemazat, ale raději přidat další.

K zadávání nového přístupového bodu si dovolíme ještě dvě důležité poznámky:

  • Ne všechny položky je nutné vyplňovat. Zadávejte a upravujte pouze ty, které uvádí váš operátor a zbytek nechte v původním stavu nebo nevyplněný.
  • Je naprosto nezbytné zadat vše do posledního písmenka přesně. Každý překlep může znamenat, že vám APN nebude fungovat. Doporučujeme tedy věnovat tomuto procesu maximální možnou pozornost.

Poté, co zadáte veškerá nastavení dle zadání vašeho operátora, musíte APN uložit. To provedete stisknutím tří teček v pravém horním rohu a výběrem možnosti Uložit. Pak se vraťte se o jednu obrazovku zpět na seznam, který jste viděli na začátku.

Na této obrazovce klepněte na nové nastavení APN, které jste právě zadali, čímž ho aktivujete. Může se stát, že telefon na chvíli ztratí datové připojení, protože se připojí k síti s novou konfigurací. Pokud se spojení neobnoví ani po několika minutách, budete možná muset telefon restartovat.

Používáte APN?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)