TOPlist

Co je to MIUI? Příběh systému, na jehož základech vyrostl gigant Xiaomi

co je miui

MIUI je název mobilního operačního systému vyvíjeného čínskou společností Xiaomi, který vychází (je tedy jeho tzv. nadstavbou) ze systému Android. Běží v drtivé většině mobilních telefonů a tabletů značky Xiaomi (řady Xiaomi Mi a Mi Note) a v přístrojích dceřiných značek Redmi (řady Redmi a Redmi Note) a POCO. Název je složeninou zkratky Mi, kterou společnost u produktů i služeb běžně používá, a zkratky UI (User Interface – uživatelské prostředí). V češtině se čte tedy jako mi-jú-áj. První verze (s označením V1) byla vydána 16. srpna 2010, přesně rok před prvním Xiaomi telefonem Mi 1. Z tohoto pohledu byla společnost původně považována za softwarovou firmu, i když ji tak dnes téměř vůbec nevnímáme.

Verze (generace) systému MIUI

Verze Verze Androida Datum vydání
V1 2.1  16. srpna 2010
V2 2.1 – 2.3.6 neznámé
V3 2.3.6 neznámé
V4 4.0.4 – 4.1.2 neznámé
V5 4.1.2 – 4.4.2 1. března 2013
MIUI 6 4.4.2 – 5.0.2 29. srpna 2014
MIUI 7 4.4.2 – 6.0.1 13. srpna 2015
MIUI 8 4.4.2 – 7.1.1 16. června 2016
MIUI 9 4.4.2 – 8.1.0 10. srpna 2017
MIUI 10 6.0 – 9.0 19. června 2018
MIUI 11 7.0 – 10.0 22. října 2019
MIUI 12 9.0 – 11.0 27. dubna 2020

Jak je z tabulky patrné, několik úvodních verzí vyšlo rychleji za sebou a dále nemají ani číselnou návaznost na verze samotného Androida. Stejné vydání nadstavby má často v různých přístrojích základ na jiných verzích Androida. Objevují se pochopitelně také „částečné“ verze či generace. Na novinky významná byla/je například MIUI 12.5. Tuto verzi uvedlo Xiaomi s velkou parádou.

Koho Xiaomi s MIUI kopíruje a v čem je naopak unikátní?

Stejně jako zakladatel firmy Xiaomi Lei Jun viděl vzor ve Stevu Jobsovi, tak byl původně i operační systém MIUI od počátku velmi podobný prostředí iOS, i když má základy skutečně na Androidu. Se systémem pro Apple přístroje jej doteď spojuje kupříkladu zobrazení aplikací (jde manuálně přepnout) na plochách namísto ve speciální nabídce z domácí obrazovky.

Podobně jako samotný Android a jiné jeho nadstavby pak nabízí mnohé varianty přizpůsobení. Ty ale byly od počátku mnohem kreativnější než u konkurentů a již před lety umožňovaly třeba změnu písem či barevnosti v celém prostředí. V posledních letech se MIUI základnímu prostředí Androida (MIUI 12.5 to opět potvrdilo) blíží stále víc.

Evolution of MiUi 2010-2021

Evolution of MiUi  2010-2021

Distribuce systému MIUI

Společnost Xiaomi oficiálně vydává jednotlivé verze a jejich aktualizace v rámci dvou geografických regionů – čínského a globálního. Ty se od sebe liší třeba nabídkou jazyků, grafických témat (čínská jich má k dispozici více), přítomností Google aplikací a služeb (ty naopak v této zemi v telefonech s MIUI chybí) nebo dostupností čistě čínských platebních metod. Kromě toho existují také další distribuce systému od komunity Xiaomi.eu.

Další zajímavosti

MIUI má, jakožto odvozenina Androida a tedy i projekt spadající pod standardy práce se systémem Linux, splňovat určitá pravidla týkající se open source. Jde konkrétně o otevřenost softwaru a možnost nahlédnout do kódu či jeho části volně převzít. S tím mělo Xiaomi historicky velké problémy, jelikož je její dílo proprietárním (určitým přístrojům na míru ušitým) prostředím, které si firma dlouho nechávala jen pro sebe.

MIUI 12.5 aktualizace

V běžných Xiaomi Mi / Mi Note nebo Redmi / Redmi Note sériích čistý Android nehledejte

S ohledem na grafické zpracování a různé funkce je nadstavba na jednu stranu u spousty lidí oblíbená, ale má kvůli tomu také velké množství odpůrců. Těm hraje do karet například i to, že tento čínský operační systém přímo v sobě zobrazuje reklamy a má za sebou několik kauz s ohledem na zabezpečení a soukromí. Pokud byste hledali Xiaomi telefony bez nadstavby (tedy takové, které mají čistý operační systém Android), vyhněte se klasickým číselným řadám Xiaomi Mi a Mi Note nebo Redmi či Redmi Note a mrkněte na sérii Mi A. Jde o mobily zařazené do projektu Android One, které jsou prodávány s čistou verzí Androida.

Jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti s MIUI?

Zdroje: Wiki, Xiaomi

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)