Více než 90 % čínských aplikací zneužívá oprávnění Androidu a sbírá osobní data uživatelů

cina aplikace bezpecnost osobni udaje analyza

Čínská asociace pro ochranu spotřebitelů kontrolovala 100 nejoblíbenějších čínských aplikací, které používají stovky milionů lidí každý den. U více než 90 procent z nich ale našla problém se zneužíváním osobních údajů. A to už jen třeba tím, že uživatele neinformují o sběru uživatelských dat. Anebo tím, že vyžadují nadměrné oprávnění Androidu,

Čínské aplikace ve velkém zneužívají oprávnění Androidu

Mezi kontrolovanými aplikacemi najdeme “velké hráče v Číně”, jako je třeba aplikace Wechat, Weibo nebo Didi Chuxing, kde se počet aktivních uživatelů počítá ve stovkách milionů. Cílem této analýzy bylo jistit, jestli čínské aplikace dodržují zákony Číny z pohledu kyber bezpečnosti.

ochrana_soukromi_ico

“Objevili jsme hodně aplikací, které sbírají uživatelská data. Ta vůbec nejsou relevantní k primární funkci dané aplikace anebo vůbec uživatele neinformují o tom, že sbírají taková data,” řekl Pi Xiaolin, ředitel čínské asociace pro ochranu spotřebitelů. Jako příklad uvedl aplikaci pro úpravu fotografií, která sbírala uživatelská data ohledně lokace, čísla občanského průkazu a otisků prstů. Většina těchto aplikaci sbírá uživatelská data hlavně kvůli reklamě. Například z lokace poznají, do jakých míst chodíte nakupovat a podle toho upravují, jak drahé produkty vám budou nabízet.

Problém v porušování podmínek ale nevidí jen čínská asociace pro ochranu spotřebitelů. Minulý týden podobné téma řešil šanghajský spotřebitelský koncil, který vyšetřoval několik aplikací pro podezření z porušení podmínek. Mezi nimi i webový prohlížeč od nechvalně proslulého výrobce Cheetah Mobile. Společnost byla obviněna z toho, že pomocí prohlížeče špehuje uživatele, včetně hovorů.

 

Podobné zprávy jsou v Číně poměrně časté. A není se čemu divit, mnohokrát se upozorňovalo na systém hodnocení obyvatel, kdy budou lidé sledování téměř na každém kroku. Očekává se také, že čínští vývojáři své chování nezmění.

Používáte ve svém telefonu nějaké čínské aplikace?

Zdroj: sixthtone.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)