Co umí chytrý zápisník Rocketbook Everlast? Vyzkoušeli jsme ho za vás

cyhtrý zápisník Rocketbook Everlast Executive recenze

Zapisování poznámek dělí lidi na dva základní druhy. Jedni nedají dopustit na papír a všude s sebou nosí zápisník a pero. Ti druzí v této oblasti skočili rovnýma nohama do světa digitálních technologií a poznámky či náčrty vkládají do aplikací v telefonech a tabletech. Mezi těmito světy existuje i jedno propojení. Můžete si napsat poznámky na papír a pak je pro uchování „cvaknout“ telefonem a uložit jako fotku. Tím se dokonale spojuje svět papíru a moderních technologií. Nebo ne? Vlastně je tu čtvrtá možnost. Existuje firma Rocketbook, která stojí za chytrými zápisníky Wave, Fusion a Everlast. Ty se vyznačují tím, že mají mazatelné stránky a jsou díky speciálním prvkům propojitelné s mobilní aplikací. S její pomocí pak můžete ručně vytvořené poznámky a kresby automaticky posílat třeba na cloud nebo do e-mailu. My jsme otestovali poslední jmenovaný model Everlast ve variantě Executive.

Obsah recenze

Everlast CZ

Everlast CZ


Základem je klasické psaní…

Když máte libovolný Rocketbook v ruce, není na něm na první pohled moc znát, že jde o pokročilý zápisník. Má kroužkovou vazbu a chrání ho plastové desky. V našem případě jde o červenou variantu Everlast Executive ve formátu A5. Hned po otočení čelního listu ale na uživatele vykoukne sedm piktogramů, které avizují speciální funkce. Těchto sedm ikon, se kterými funkčnost chytrého zápisníku stojí a padá, je pak přítomno společně s QR kódem u spodního okraje všech 36 stránek. Další zásadní vlastností je, že jednotlivé listy jsou zpracované v unikátní křídové úpravě a v kombinaci se speciálním perem Pilot FriXion (je součástí balení) jsou smazatelné jako třeba známé bílé tabule.

Tečky vás povedou

Každá stránka zápisníku Everlast je pro lepší orientaci a přesnost vybavena rastrem teček. Dražší zápisník Fusion pak poskytuje i jiné šablony, například linky a tabulky. Je trochu škoda, že jsou v tomto ohledu všechny stránky Everlastu stejné. Praktičtější by podle nás bylo, kdyby měla polovina listů tečky a druhá linky. Aby si uživatel mohl vybrat vhodnější variantu pro daný okamžik. Při transportu zápisníku a pera se musíme spolehnout na klasický klip. Netradiční FriXion je odkázaný jen k zavěšení, případně k oddělenému nošení. To šlo asi vyřešit lépe, je tu znát přítomnost dvou rozdílných výrobců.

Na samotném zapisování není extra nic zvláštního. Psaní na téměř plastové listy je samozřejmě o něčem jiném než u propisky a papíru, ale zvykli jsme si rychle. Trochu svazující nicméně může být rychlost schnutí inkoustu. Přímo výrobce doporučuje jej nechat v klidu patnáct sekund, což může být v určitých situacích problematické. Své by o tom mohli vyprávět například leváci. Je to daň, se kterou je potřeba u mazatelného zápisníku počítat. Jakmile máme vše v pořádku napsané, jsme na tom teď vlastně stejně jako u klasického notýsku. V našem případě to tím ale samozřejmě nekončí, protože…

…pak můžeme začít kouzlit s aplikací

Když si chcete na papíře napsané poznámky schovat do telefonu, logicky spustíte fotoaparát a uložíte si je ve formě obrázku. Tuto běžnou praktiku firma Rocketbook vzala a povýšila na úplně novou úroveň. Základním nástrojem jsou zmíněné piktogramy, které jsou přítomné jak v zápisníku, tak i v aplikaci. Ptáte se, proč je jich tolik? Jejich množství je právě tím největším kouzlem, které chytrý notýsek umí. V aplikaci si ke každé ikoně přiřadíte konkrétní proces a pak stačí stejnou zakřížkovat před focením stránky. Aplikace tak pochopí, co má s obrázkem udělat. Takto můžete poslat výsledný obraz v PDF či JPG na několik míst. Mezi možnostmi jsou e-mailové adresy (pod jednou ikonou až pět), Google Disk, Evernote, Dropbox, OneNote, OneDrive, Trello, Slack, Box a Fotky Google. Než si jednotlivé ikony manuálně nastavíte, je pod všemi definováno odeslání na základní e-mailovou adresu uživatele.

Rocketbook
Rocketbook

Hodí se zmínit, že aplikace poskytuje také možnost odeslat a vytisknout šablonu stránky. Když tedy zapomenete zápisník Rocketbook Everlast doma, nebo z nějakého důvodu chcete psát třeba na větší papír ve formátu A4, můžete ho pro spolupráci s aplikací také použít. Pochopitelně jednorázově. A pokud chcete ve firmě pracovat stejným způsobem například na bílé tabuli, mrkněte na Rocketbook Beacons.

Pozor na stíny

Samotné pořízení snímku a jeho následné zpracování a odeslání je celkem rychlé. Mezi ideální podmínky pochopitelně patří dobré světlo, kvalitní senzor v telefonu a nasměrování foťáku kulmo k papíru. Díky černým okrajům a QR kódu nemá pak software potíže ani s úpravou perspektivy a ořezem. Hlavně se vyhýbejte stínům. Výsledek totiž není úplně běžná fotografie, ale jakýsi vysoce kontrastní sken, který se snaží z papíru zvýraznit inkoust a při exportu docílit ideálně černobílého vzhledu (pokud si v menu nepřepnete styl inkoustu). Když si tedy omylem nafotíte třeba stín prstu, můžete pak na „fotce“ najít různé duchy nebo dokonce šedé fleky.

Výsledek je skutečně hodně závislý na fotoaparátu telefonu. V našem testu si aplikace trochu překvapivě poradila lépe v šeru, zatímco v přímo nasvětleném prostředí papír „přepalovala“ a tenké inkoustové linie rázem mizely. Jak si ale zvyknete na základní podmínky k psaní a focení, pracuje se se zápisníkem Rocketbook Everlast skvěle. Stačí finální zápis doplnit křížkem či křížky na spodku stránky, namířit na ni telefon a zbytek nechat na aplikaci. A pak se můžete pustit třeba i do objevování pokročilých funkcí, které se ukrývají za základními sedmi ikonami.

Pokročilé funkce

Hromadné přidávání stránek do jednoho PDF souboru

Stejně jako u tradičního skenování je toto velmi vítanou možností. Když si třeba na poradě nebo na konferenci zapíšete poznámky na několik stránek, chcete je pak mít pohromadě. Pokud možno i v jednom souboru. Pro tyto případy stačí funkci zapnout v nastavení. Při skenování se tak dostanete k možnost snímky sdružovat. Pak jen potvrdíte uložení a je z toho jedno PDF.

Převod ručního zápisu na text

Tato varianta je zatím oficiálně dostupná jen pro angličtinu (a to navíc ještě nesmíte škrábat), ale vypadá velmi lákavě. Ručně psané texty aplikace umí převést na standardní znaky a výsledek poslat v několika formátech. Můžete například dostat na Google Disk originální fotku a k ní textový soubor s přepsaným textem. Nebo text odeslat přímo v těle e-mailu. Výhodou této funkce je také následná možnost v zapsaných poznámkách vyhledávat. Na využití Rocketbook Everlast s češtinou si ale musíme nechat zajít chuť.

Vlastní definice názvů

Při použití mřížek (teď známé spíše jako hashtagy) můžete ovlivnit název exportovaného souboru. Pokud tedy nechcete třeba na Google Disku procházet stovky souborů s označením typu RB 2020-03-03 11.15.27.pdf, bude se to hodit. Na papírovou stránku napíšete třeba ##SeznamVeciNaDovolenou## a takový soubor se vám pak bude pochopitelně mnohem lépe hledat. Jen je opět potřeba myslet na to, že čeština nepatří mezi podporované jazyky. Náš parametr ##VLASTNÍNÁZEV## nakonec pojmenoval soubor jako VLASTNINA ZEV (jak je vidět na obrázku).

Cena a dostupnost

Jak jsme již zmiňovali, v ČR je náš konkrétní zápisník Everlast Executive dostupný za bezmála tisícovku, konkrétně za 990 Kč. Jde o verzi ve velikosti A5 s 36 stranami. Stejně stojí i varianta Letter ve formátu A4, která má stránek 34. Menší varianta Mini disponuje 48 stránkami, formátem A6 a nižší cenou 550 Kč. Zápisník můžete objednat na webu českého distributora.

Rocketbook Everlast varianty

Celkové hodnocení Rocketbook Everlast

Zápisník by jistě ocenili hlavně staromódní vyznavači fyzických papírových notýsků, kteří ale chtějí mít současně materiály i v digitální podobě. Elegantně s ním mohou zapisovat na poradě nebo si do nich kreslit ve třídě a obratem dílo poslat třeba na Google Disk. V tomto směru může zápisník sloužit skutečně dobře a pravidelně, takže se nákupní cena brzy vrátí. Zajímavou možností je také pořídit ho dětem. Díky povrchové úpravě stránek je dost odolný a když pořídíte barevná FriXion pera, může být o nekonečnou zábavu postaráno. V tomto ohledu se dají ušetřit hromady papíru a kresby vašich ratolestí přitom můžete mít obratem v telefonu.

Pro koho je vhodný? Pro všechny, kteří mají rádi pero a klasický styl zápisníku a přitom moderní technologie

  • manažeři
  • studenti
  • grafici
  • kreslíři
  • děti

Vzhledem k významné citlivosti na světlo a závislosti na kvalitě fotoaparátu bychom si ale dávali pozor na detailní kresby a tenké linie. Při testu jsme záměrně použili průměrný telefon, který tyto vazby potvrdil. Pokud patříte mezi vášnivé kreslíře či ilustrátory, před koupí na to myslete. Pokud nemáte opravdu kvalitní foťák v telefonu, zvolili bychom raději tablet, případně papír a pořádný klasický skener. Na základní zápisky a kresby je ale tento pomocník dostačující i v horších podmínkách.

Klady

+ nenápadná podoba klasického zápisníku
+ nekonečný počet použití
+ velmi dobře zpracovaná aplikace
+ odesílání je okamžité, nic nezamrzá
+ z aplikace si můžete poslat a vytisknout šablonu

Zápory

– celý zápisník má pouze tečkovaný styl stránek
– pořizování snímků je velmi citlivé na světlo
– někomu může vadit doba schnutí inkoustu
– pero nemá své pevné místo

Hodnocení redakce: 80 / 100 %

Dvě zajímavosti na závěr

Hned po otevření zápisníku Rocketbook Everlast jsme si na první straně všimli nápisu „Neohřívejte v mikrovlnné troubě“. Po chvíli hlasitého smíchu jsme zjistili, že nejde o obyčejnou výstrahu pro méně bystré uživatele nebo právní ochranu pro území USA, ale o nepřímý odkaz na zápisník Wave. Ten je totiž specifický tím, že kromě jiných chytrých vlastností disponuje schopností nechat se „vymazat“ ohřátím v mikrovlnce. Je vyroben ve speciální úpravě, která umožňuje vypaření inkoustu při vyšších teplotách.

Druhá zajímavost se týká environmentálních aktivit firmy. Na webu i u každého zápisníku najdete informaci o tom, že společnost Rocketbook za každý prodaný Everlast, Wave či Fusion zařídí vysazení jednoho stromu. Nejde o nic extra převratného, ale i to se rozhodně počítá!

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)