Chytrý zámek Danalock: Android místo klíče (recenze)

Chytrý zámek Danalock – náhled (3 of 1)

Klíče se mohou stát minulostí – dveře můžeme přeci odemykat pomocí mobilního telefonu. Chytrý zámek Danalock ukazuje, že taková budoucnost není vůbec vzdálena. Jak dopadl v našem testu?

Obsah

Instalaci zvládne každý

Chytrý zámek Danalock je nutné nainstalovat místo stávajícího zámku. Zabere to sice několik desítek minut, ale díky návodu, který vás provází krůček po krůčku, není proces instalace nijak složitý a zvládnete jej v pohodě i v domácích podmínkách. Nic nevrtáte a nestaráte se ani o kabeláž.Na internetu lze nalézt i videonávody (v angličtině či němčině), případně můžete použít krátký český návod.

Danalock lze vpravit do libovolného typu dveří, v balení se nachází všechny potřebné díly. Je potřeba si uvědomit, že se hlavní část zámku instaluje zevnitř místnosti a zvenku zůstává standardní otvor pro klíč. Díky tomu nikdo ani nepozná, že takové zařízení používáte. Proces instalace pro vás shrnujeme v několika fotografiích.


Konstrukce a zpracování – prostě jen větší koule na dveřích

Při pohledu na chytrý zámek Danalock si možná většina ani neuvědomí, o co se jedná. Mohou jej pokládat prostě jen za větší kouli na dveřích. Kruhový tvar k tomu i trochu nabádá. O žádný designový skvost se rozhodně nejedná a ozdobou na dveřích Danalock určitě není. Na druhou stranu – od recenzovaného zámku Entr je to posun kupředu, a to jak z pohledu designu, tak i velikosti. Danalock nabízí také příplatkovou výbavu v podobě číselné klávesnice či dálkového ovladače.

Vnější část zámku je z kovu a díky vroubkování neklouže při otáčení rukou. Přední plast je poloprůhledný kvůli LED diodám pod ním. Lze jej šroubovákem odejmout, čímž se dostaneme k vnitřní elektronice a hlavně pak 4 vyměnitelným bateriím 3V baterií CR123A (výdrž by se mělo pohybovat okolo 1 roku). Uprostřed je dotykový senzor, který umožní odemykat/zamykat dveře pouhým dotykem.

Chytrý zámek Danalock - konstrukce, přední strana (2)

Chytrý zámek Danalock – konstrukce a ovládání

Chytrý zámek Danalock - konstrukce a ovládání


Ovládání zámku – telefon, ruka nebo klíče

V čem je chytrý zámek Danalock výjimečný? K odemčení dveří nemusíte vůbec použít sílu a ani klíč. Vystačíte si totiž s mobilním telefonem, který dá přes Bluetooth zámku impuls, aby dveře sám odemkl. Nemusíte tedy nosit klíče, které se snadno ztratí či zapomenou. Mobilní telefon máme stále s sebou, navíc můžeme dveře odemknout dříve, než k nim vůbec dojdeme, což ušetří čas. Odemykání klíčem ale nechybí. Ten se může hodit v případě, že by se třeba Danalock vybil.

Ovládání mobilním telefonem

Filozofií společnost Danalock je pouze jeden správce zámku, který může dále přidělovat přístup ostatním. Veškeré ovládání zámku se provádí v oficiální aplikaci Danalock, která je velmi jednoduchá, její rozhraní ale působí poněkud zastarale. Odemknutí či zamknutí se provede jedním kliknutím v aplikaci, případně na Widgetu na ploše.

Přidělování přístupu ostatním může provádět pouze správce – stačí zaslat speciální odkaz s pozvánkou, pomocí kterého si dotyčný vytvoří svůj účet. S tím se pak pouze přihlásí v aplikaci Danalock a může ihned začít zámek používat. Není potřeba provádět žádné párování přes Bluetooth, chytrý zámek Danalock ani není v běžném prohlížení zařízení viditelný. Aplikace se s tím vypořádá sama.

Obrovskou výhodou je možnost přidělovat pouze dočasné či opakující se klíče. Jednoduše můžete nastavit, aby se uživatel dostal skrze zámek jen v určitý čas a pak se účet deaktivoval, případně nastavit pouze dobu, kdy je možné účet používat – například pro uklízečku. Správce může také nahlédnout do logu, který prozradí, kdo kdy použije zámek.

Ruční ovládání zámku

Kromě klíče lze zámek zevnitř otevřít i ručním točením zámku, případně pouhým dotykem senzoru uprostřed. Klíče či ruční otáčení zámkem je nutné použít snad jen v případě, že Danalocku dojdou baterie. O této skutečnosti by nás měl ale upozornit dlouho dopředu, takže by situace nastat neměla. Každopádně je dobré vědět, že i kdyby motor zámku z nějakého důvodu selhal, stále jej lze zvenku klíčem a zevnitř rukou odemknout.

Propojení s internetem a IFTTT – zatím bez úspěchu

Služba IFTTT nabízí kanál Danalock, a tak jsme se těšili na jeho využití. Bohužel přišlo zklamání. Chytrý zámek Danalock se sám o sobě k Wi-Fi a internetu nepřipojí, musíte použít další mobilní telefon a aplikaci Danabridge. To by nebyl problém, takových zařízení máme v redakci nespočet. Bohužel se nám spojení mezi Danalockem a internetem zprovoznit nepodařilo. Ačkoliv aplikace hlásila vše v pořádku, v seznamu zámků se náš Danalock v redakci neobjevil a nešlo tedy spojení uskutečnit. Nepomohlo ani vytvoření nového účtu či výměna telefonu (dokonce za takový, jehož podporu Danalock přímo uvádí). Tím jsme přišli i o funkci automatického odemykání/zamykání mimo dosah Bluetooth.

Od IFTTT jsme si slibovali hodně. Teoreticky je pak možné zámek ovládat třeba z chytrých hodinek či v závislosti na dalších službách. Dokonce lze i identifikovat, který uživatel dveře otevřel, a díky tomu vykonat nějakou akci. Skvělá představa, bohužel se nám Danabridge nepodařilo zprovoznit. Danalock se na svých stránkách o IFTTT vůbec nezmiňuje a možná již víme proč. Tato aplikace je vydaná něco málo přes 2 měsíce a ještě se zdá, že nefunguje zdaleka tak, jak by měla. U nás tedy vůbec. Budeme doufat, že výrobce brzy uvolní nějakou aktualizaci.

Chytrý zámek Danalock - aplikace, IFTTT

Propojení s Airbnb, Nest či Harmony

Mezi bonusové funkce patří podpora známých služeb. Pokud často používáte službu Airbnb, může se vám hodit její integrace do aplikace Danalock. Skrze ni totiž můžete přímo posílat šifrované klíče uživatelům Airbnb, což může proces zapůjčení klíče zjednodušit. O velké zjednodušení se ale nejedná – stále jej můžete poslat e-mailem apod.

Potěší i podpora služeb Nest (spolupráce s dalšími chytrými zařízeními v domácnosti) či systémem pro chytrou domácnost Harmony.

Z-Wave – dobrá výbava do budoucna

Chytrý zámek Danalock se prodává ve 3 verzích – bez podpory protokolu Z-Wave, Z-Wave pro Evropu a Z-Wave pro americký trh (rozdílné frekvence). Díky tomuto protokolu můžete Danalock propojit s domácí sítí s přístupem na internet a ovládat zámek odkudkoliv, navíc bez nutnost Danabridge. Nutná je ovšem podpora tohoto protokolu u routeru či pořízení Z-Wave řídící jednotky. Tuto možnost jsme bohužel neměli možnost otestovat, ale v budoucnu by mohl tento protokol stále sílit. Je tedy rozhodně pozitivní, že jím je Danalock vybaven (v dané verzi s označením BTZE).

Nastavení zámku – kalibrace

V aplikaci Danalock může správce provést několik nastavení, která přímo ovlivní funkci zámku. Výrazně doporučujeme provést zejména kalibraci. Nastavení sice umožní použít automatickou kalibraci, ta však nastaví zámku úplně krajní polohy. To znamená, že ze stavu odemčení k zamčení se zámek otočí zbytečně moc a celý proces trvá déle, než by měl. Daleko praktičtější je použít ruční kalibraci. Zámek ručně nastavíme do nejbližší polohy, kdy se dveře odemknou a zamknou, a potvrdíme v aplikaci. Díky tomu získáte mnohem kratší a tím i rychlejší chod zámku. No a ve výsledku i vyšší výdrž baterie.

V dalším nastavení můžeme určit například rychlost odemykání a zamykání (ovlivní výdrž baterie), aktivovat asistenta otevírání nebo nastavit automatický zámek.


Zkušenosti a používání v praxi

Prozatím spolehlivé odemykání

Měli jsme obavu, zda se někdy v průběhu používání nestane nějaký problém s konektivitou, Bluetooth či aplikací, ale zhruba za měsíc, co denně zámek používáme, se nic nestalo. Vždy jsme se úspěšně dostali do redakce. Možná jedinou skvrnou je Widget, který na telefonu Nexus 5X čas od času nereagoval, a člověk musel odemknout skrze aplikaci. To ale nemusí být nutně chyba zámku či aplikace.

Velice rychlé odemykání

Na dveřích redakce máme kliku, díky čemuž nemusí být chod zámku tak dlouhý (nepotřebujeme dveře otevřít, ale stačí nám jen odemknutí). Při správné kalibraci a nastavení vyšší rychlosti je odemknutí otázkou 2 vteřin, což je výborné. Většinou totiž zámek začnete odemykat dříve, než ke dveřím dojdete. A on se do té doby odemkne. Zámek reaguje i na vzdálenost okolo 8 metrů přes jedny zavřené dveře (tedy vlastně dvoje), což je naprosto dostatečné.

Přidávání uživatelů je snadné a rychlé

Přidat nového uživatele s přístupem k zámku je otázkou několika kliknutí. A to jak pro správce, tak i pro nového uživatele. Velice oceňujeme, že lze přidělit i dočasné klíče. Pokud například čekáte návštěvu, přes SMS jí pošlete pozvánku, která platí například jen pro dnešní den a o více se starat nemusíte. S účty jsme žádný problém neměli.

Výdrž baterie – papírově dobrá

Chytrý zámek Danalock je napájen čtveřicí 3V baterií CR123A, které jsou součástí balení. Výrobce předesílá, že se výdrž pohybuje v průměru okolo 1 roku, lze ale dosáhnout až 2 let. To je výdrž, která by uživatele trápit nemusela. Toto číslo je ale samozřejmě velmi závislé na použitém zámku, rychlosti chodu a četnosti používání. Jsme sami zatím zvědavi, jak dlouho vydrží baterie v našem případě. Recenzi ale vydáváme ještě před tím.

Závěr – chytrý zámek Danalock

Zámek Danalock lze zakoupit v několika českých obchodech, kde cena startuje na částce 5600 Kč. To se může zdát na první pohled jako přestřelená cena, konkurenční Entr ovšem stojí dvojnásobek.

Jak zařízení hodnotíme? Instalaci jsme zvládli bez větších problémů a nezabralo to ani tolik času. Pozitivní je, že vše potřebné nalezne uživatel v balení. Není nutné navíc žádným způsobem upravovat dveře či tahat kabeláž. Danalock není designovým skvostem a rozhodně vaším dveřím v tomto ohledu nepomůže, oproti konkurenčnímu Entru je to ale výrazný posun kupředu. Na dveřích jsme si na něj brzy zvykli.

Samotné zamykání a odemykání funguje na jedničku. Při správném nastavení je odemčení otázkou několika sekund, dobře funguje i ruční gesto z vnitřní části dveří. Mobilní aplikace stejně tak fungovala velmi dobře a zámek jsme pohodlně odemykali ze vzdálenosti několika metrů. Pochvalu si zaslouží i snadné přidělování klíčů a dokonce možnost zapůjčení dočasných přístupů. Nejen do budoucna se bude hodit i podpora protokolu Z-Wave u vybrané verze.

Velice jsme se těšili na kombinaci zámku Danalock a služby IFTTT. Bohužel jsme narazili při snaze propojit chytrý zámek s internetem. Sám o sobě tuto funkci nenabízí a museli jsme použít další mobilní telefon. To by nám příliš nevadilo, kdyby toto spojení fungovalo. Bohužel se nám to nepodařilo, kvůli čemuž nebylo možné používat ani IFTTT. Budeme doufat, že tento problém vyřeší některá z aktualizací.

Závěrečný verdikt: Chytrý zámek Danalock funguje přesně tak, jak jsme očekávali. Instalace byla snadná a rychlá, odemykání funguje výborně a dosud jedinou velkou vadou je problém s propojením služby IFTTT. Pokud se tento problém vyřeší, budeme Danalock používat s velkou spokojeností.  Nyní nemůžeme ani zdaleka využít jeho potenciál.

Klady

+ Možnost odemknout a zamknout dveře pomocí mobilního telefonu.
+ Rychlé a bezproblémové odemykání/zamykání.
+ Možnost vytvářet jednorázové a dočasné přístupy
+ Šifrovaná komunikace.
+ Bezdrátové řešení všech částí.
+ Snadná instalace bez nutnosti vrtání či tažení kabeláže.
+ Kompatibilní s většinou typů dveří.
+ Podpora IFTTT.
+ Podpora protokolu Z-Wave.

Zápory

– Chytrý zámek se neumí připojit sám o sobě k Wi-Fi a nepodařilo se nám to ani přes Danabridge.
– IFTTT se nám nepodařilo zprovoznit.
– Ocenili bychom podporu ovládání z chytrých hodinek bez nutnosti cloudových služeb.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Conrad.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)