Mrkejte na chytrý respirátor. Šikovná novinka se nabíjí dechem

chytrý respirátor FaceBit aplikace

Je to už více než dva roky od doby, kdy svět začalo trápit onemocnění spojené s virem Covid-19. Za tu dobu se nejen zdravotnický obor hodně proměnil a donutil vědce a vývojáře přemýšlet nad některými věcmi jinak. Ze sféry aplikací a online nástrojů se dají jako příklad vzít spousty nových funkcí, z oblasti zdravotnictví pak rozhodně vakcíny. Nastaly také situace, kdy se medicína a moderní technologie potkaly. Například při výrobě masek na 3D tiskárnách. Za jeden z dalších levelů propojení ochrany zdraví a elektroniky můžeme považovat chytrý respirátor FaceBit, kterým se pochlubila americká Severozápadní univerzita.

FaceBit, jehož jméno je pro vědce zkratkou pro pracovní označení “Fitbit na tvář”, není přímo kompletním respirátorem, ale novým zařízením, které se dá na běžný respirátor, roušku či jinou ochranu dýchacích cest připnout. Miniaturní zařízení má po magnetickém připnutí do prostoru před ústy hned několik úkolů.

FaceBit turns masks into smart monitoring devices

FaceBit turns masks into smart monitoring devices

V prvé řadě kontroluje neprodyšné usazení respirátoru na tváři, což je v některých situacích přímo kritická věc. Například zdravotníci musejí utěsnění pravidelně kontrolovat ve velmi krátkých intervalech. Kromě toho umí FaceBit měřit i frekvenci dechu a tepu, přičemž všechny zmíněné údaje odesílá do mobilní aplikace.

Zařízení je v tuto chvíli konstruováno tak, že dokáže s jednou baterií vydržet v chodu jeden až dva týdny. K delší výdrži přitom přispívá například proud lidského dechu či jeho teplo, celkový pohyb a také energie ze slunečních paprsků. Vývoj ale pokračuje a univerzitní vědci věří, že zmíněné zdroje energie nakonec zvládnou baterii nejen částečně dobíjet, ale udržovat v chodu nepřetržitě.

Jak poctivě a důsledně nosíte respirátor?

Zdroj: Northwestern University

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)