Vyřeší Češi problém s parkováním? Chytré parkoviště se propojí i s aplikací

chytre parkoviste parkovani

Na zajímavé technologické novinky z Future Port Prague už jsme se několikrát podívali. Dnes se blíže podíváme na Parking Detection. Technologii, pomocí které se tvoří digitální městská parkoviště. Ty vám s předstihem řeknou, jak jsou plná, kde přesně zaparkovat a případně vás i upozorní, pokud se něco s vašim vozidlem stane.

Chytré parkování s AI a počítačovým viděním má odlehčit parkovištím

Jedna z nejzajímavějších věcí, kterou jsme na veletrhu Future Port Prague mohli vidět, byla česká technologie Parking Detection. Většina měst nejen v Česku má problém s parkováním a právě na tomto problému staví tento projekt. Jde o takové chytré parkování budoucnosti, kde se využívá navádění na volná místa, detekce chybného parkování, detekce rezidentních zón. Ovládat se dá pomocí webu, kde se zároveň dá na dálku sledovat. Z pohledu našeho webu je nejzajímavější možnost informování na telefon, například když se s vaším vozem něco děje, když když překračujete povolenou délku stání.

parking detection chytre parkovani

V momentální podobě už se jedná o kompletní řešení, které se skládá ze tří hlavních komponentů. V první řadě je to kamera, která dokáže pokrýt až 400 míst, instalace těchto kamer může být provedena na fasádu nebo na osvětlení. O vše důležité se stará Gateway (brána), která vyhodnocuje data z kamery a posílá je dále do systému. Poslední věcí je informační panel, který informuje řidiče o obsazenosti parkoviště a naviguje je na volná místa.

parking detection

Vše funguje bezdrátově a například signalizace volných míst probíhá i několik kilometrů od parkoviště. Takže řidič má případně čas na rozmyšlenou, pokud je dané chytré parkoviště plné a může zvolit jiný cíl parkování. Přesněji jak jednotlivé komponenty vypadají, můžete vidět na fotografii výše.

Jak už jsme psali výše, jednak se používá webový prohlížeč, přes který se dá dostat do systému. V něm může majitel parkoviště zjistit a definovat parkovací pravidla, exportovat statistiky, kontrolovat obrátkovost apod. Pro řidiče je určena hlavně mobilní aplikace PD Mobile. Ta uživatele naviguje na volná místa, umožňuje zaplacení za parkování, zároveň hlídá i vozidlo. Třetí aplikací je PD Tablet, který je určen pro ostrahu parkoviště.

parking detection simlator

Na Parking Detection narazíte už i v Česku

A kde na Parking Detection můžete narazit? Postupně se začíná objevovat v českých městech jako je Havířov, ve Smart City Polygonu u Plzně se využívá, chystá se v Ostravě a delší dobu se již technologie testuje v Dánsku. Dá se ale očekávat, že se bude technologie rozšiřovat i do dalších měst.

Dokázali byste si představit Parking Detection na každém parkovišti?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)