Revoluce? Malá chytrá “laborka na paži” nahradí tři zdravotní senzory

laborka na paži senzor glukóza alkohol laktát

Množství glukózy, hladina alkoholu a množství laktátu. Tři ukazatele tělesného stavu, které jsou za běžných okolností analyzovány prostřednictvím samostatných senzorů či přístrojů, se mohou velmi brzy snímat pouze jedním malinkým a velmi šikovným zařízením. Vyvinuli jej výzkumníci z Centra nositelných senzorů (CWS) Californské univerzity v San Diegu a má skutečně šanci zjednodušit medicínu.

Přístroj velikosti běžné mince, který autoři nazývají jako “laborka na paži”, je schopný po nasazení na kůži analyzovat tři zmíněné aspekty současně a data přitom posílat do mobilní aplikace. Ke snímání využívá plátek s drobnými jehličkami, které lehce proniknou do kůže a díky aplikaci tří různých enzymů mohou odhalovat glukózu, alkohol i laktát.

laborka na paži senzor glukóza alkohol laktát konstrukce

Díky důmyslné rozebratelné konstrukci je možné oddělit elektronickou část od vyměnitelného plátku s jehličkami, takže se dá zařízení při s novým spotřebním materiálem používat stále dokola. Testy, které byly zatím provedeny pro měření glukózy, ukazují, že by mohla novinka běžně konkurovat certifikovaným medicínským zařízením. Snad budou podobné výsledky i u dalších dvou látek.

Jak často chodíte k lékaři na nějaké měření?

Zdroj: hackster

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)