Chrome s vylepšeným Spořičem ušetří až 70 % přenesených dat

chrome_data_saver_ico

Webový prohlížeč Chrome šetří již nějaký ten pátek objem přenesených dat několika způsoby. Pokud máte funkci Spořiče dat aktivní, patrně jste si všimli, že výsledek není příliš přesvědčivý. Ač má ušetřit až polovinu přenosů, v reálu se průměrná úspora (ne)přenesených dat pohybuje mezi 10 a 20 procenty, což na pomalém připojení či omezeném objemu dat nehraje příliš zásadní roli. Google se proto rozhodl přijít s podstatně radikálnější a úspornější verzí svého Spořiče dat.

Aktualizovaný režim úspory dat může ušetřit až 70 % přenosů. Ptáte se, jak je to možné, a jestli to tak trošku nezavání sliby jako z teleshopingu? Nikoli! Google se tak trochu vrací ke kořenům prvních vytáčených internetových připojení – pokud Chrome zjistí, že připojení je pomalé, nenačte obrázky na webové stránce. V dolní části obrazovky se následně zobrazí informační lišta, skrze kterou si uživatel může načtení obrázků vyžádat. Jednotlivé obrázky lze také načítat manuálně.

Jak to bude vypadat v praxi, můžete vidět v následující animaci (animace se spustí po klepnutí na obrázek).

Takto má fungovat nový Spořič dat v prohlížeči Chrome Takto má fungovat nový Spořič dat v prohlížeči Chrome

Funguje to do jisté míry podobně, jako (ne)načítání snímků obrazovek v Obchodě Play verze 5.9, nicméně tentokrát se toto chování týká veškerého obsahu, zobrazovaného v prohlížeči Chrome.

Kdy přijde Chrome s vylepšeným Spořičem k nám?

Pokud patříte mezi uživatele, kteří často musí čekat několik minut na zobrazení jedné webové stránky, protože obsahuje grafiku plnou nepotřebných obrázků, určitě se už nemůžete dočkat, až uvidíte novou funkci ve skutečnosti. Bohužel si patrně budete muset počkat – aktualizovaný Spořič dat s načítáním obrázků “na vyžádání” totiž jako první dostanou uživatelé z Indie a Indonésie. Další země přijdou na řadu v blíže nespecifikovaných “nadcházejících měsících”.

Funkci Spořič dat najdete v prohlížeči Chrome přímo v nastavení, kde ji můžete zapnout, vypnout a sledovat dosaženou úsporu.

Úsporu přenesených dat, byť pojatou poněkud jiným způsobem, nabízí také konkurenční prohlížeč Opera Max, který představil Vašek Švec ve článku Opera Max: šetřete svůj FUP napříč aplikacemi.

Zdroje: Android Police, Google Blog, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)