Opera Max: šetřete svůj FUP napříč aplikacemi

434151_screenshot_3

Aplikace přenášející větší objemy dat pro nás stále představují, mnohdy zásadní, problém. A to nejen kvůli stále vysokému výskytu míst se špatným mobilním datovým pokrytím, ale především kvůli vysokým cenám za relativně malé porce dat od našich operátorů. To je také hlavní důvod, proč mají některé internetové prohlížeče na Androidu – jako například Chrome či Opera – zabudovanou funkci pro úsporu dat. Ta, velmi zjednodušeně řečeno, spočívá v tom, že se potřebná data před stažením do mobilu zkomprimují za pomoci serverů a tím pádem se sníží jejich velikost. Nicméně internetový prohlížeč není zdaleka jediná aplikace, jež ve velkém spotřebovává datový limit. Z toho důvodu přihází tvůrci oblíbeného multiplatformního prohlížeče Opera s novou aplikací pro Android, šetřící data za pomoci stejného principu, napříč všemi aplikacemi.

Opera Max

Co Opera Max slibuje?

  • Úspora dat – 10 MB video je schopna zkomprimovat až na 3 MB
  • Automatická blokace roamingových a jiných příplatkových dat
  • Sledování datové náročnosti jednotlivých aplikací
  • Ochrana soukromí – aplikace neupravuje vaše citlivá data
  • Aplikace je zdarma (ale s reklamou)

Základní nastavení

Aplikace je v podstatě soběstačná, bez nutnosti složitého nastavování, prakticky ihned po prvním spuštění. Tím nás pochopitelně provede pár uvítacích obrazovek, které nás seznámí se základními funkcemi a ovládáním aplikace Opera Max. Vedle toho také dojde k prohledání našich nainstalovaných aplikací a průvodce nám ukáže ty, u nichž je aplikace schopná procentuálně ušetřit nejvíce dat.

Screenshot_2014-11-30-12-13-37

Do nastavení aplikace se pak dostaneme skrze známou ikonku tří teček v pravém horním rohu obrazovky. Přes kontextové menu, které se po rozkliknutí ikonky otevře, se lze dostat také k seznamu aplikací, ve kterém můžeme zvolit ty, kterým chcete zamezit v přístupu k mobilním datům – ty budou tím pádem schopné připojit se na internet pouze prostřednictvím Wi-Fi. V samotném nastavení pak lze konfigurovat zobrazení ikony indikující aktivní šetření dat skrze  Opera Max. Rovněž zde můžeme zvolit, jak moc chceme obrázky a videa komprimovat, přičemž jsme upozorněni, že vysoká úspora může ovlivnit kvalitu. A to v podstatě vše, dále se v nastavení nalézají pouze možnosti znovu zobrazit uvítací obrazovku, odpovědi na často kladené dotazy a odkaz pro nahlášení problému s aplikací.

Screenshot (01-03PM, lis 30, 2014)

Jak se aplikace používá?

Ani zbytek rozhraní Opery Max není nijak obsáhlý či složitý. V horní oblasti obrazovky se, vedle již zmíněné ikonky pro vstup do kontextové nabídky, nalézá posuvník, jenž slouží pro aktivaci úspory dat. Pokud je tato funkce povolená a aktivní, je posuvník zelený. Jakmile se ale připojíme na Wi-Fi, posuvník zšedne a zobrazí se na něm ikona “pause”.

Rozhraní aplikace nabízí především info o aplikacích, jež využívají data a o množství dat, které jsme používáním aplikace Opera Max ušetřili. Horizontálním posuvem lze posouvat mezi statistikami za jeden den, či měsíc. Zobrazovat přitom lze nejen statistiky aktuálního dne a měsíce také konkrétních dní či měsíců, které sami zvolíme. V přehledu dne přitom nevidíme pouze aplikaci a její využití mobilních dat respektive úsporu, kterou nám Opera Max přinesla, ale také přesný časový úsek, kdy aplikace data využívala. Na obrazovce dne i měsíce se pak ještě nalézá karta, s níž lze – rovněž horizontálně – posouvat a měnit tak zobrazované informace. K dispozici tak máte informace o celkovém přenosu dat a jejich úspoře za daný den/měsíc, době používání aplikace spolu s procentuální úsporou dat a aplikaci, u níž Opera Max uspořila nejvíce mobilních dat.

Opera Max je sice zdarma, nicméně jednou za 7 dní je třeba prodloužit takzvaný “Savings Pass”. Pro toto prodloužení stačí pouze odklepnout v aplikaci. Jak ale sami autoři uvádí, nic nás to stát nebude, pouze se nám při tomto úkonu může zobrazit reklama.

Screenshot_2014-11-21-21-47-37

Po prvním spuštění Opery Max se ve stavové liště zobrazí dvojice ikonek. Jedna slouží k indikaci aktivního či pozastaveného šetření mobilních dat, v notifikační oblasti pak můžeme vidět aktuální úsporu a po rozkliknutí se dostaneme do aplikace. Tato ikona/notifikace je deaktivovatelná v nastavení aplikace. Druhá ikona klíče idikuje aktivní VPN a po kliknutí na notifikaci se nám zobrazí informace o relaci, případně možnost odpojení.

Screenshot_2014-11-30-14-56-03

Kolik dat Opera Max ušetří v praxi?

K, vývojáři udávaným, “až” 50% má v našem případě sice hodně daleko, ale ani tak není úspora zanedbatelná. Během 2 týdenního používání se jí však podařilo na testovacím LG G2 s MIUI ROM běžící na androidu 4.4.2 uspořit 20% z přenesených dat, což v tomto případě představuje přibližně 90 MB. Opera Max dobře pracuje například s prohlížeči (jak systémovým, tak například Google Chrome), RSS čtečkou Feedly, aplikací Tapatalk, nebo aplikací SvětAndroida.cz. U všech těchto aplikací byla schopná uspořit od 30 do 70% dat. Naopak špatně funguje s oficiální YouTube aplikací, kde se úspora pohybovala v jednotkách procent. Vůbec pak úspora dat nefunguje například u aplikací Facebook či Messenger, které obecně vzato patří k velkým žroutům FUP limitů.

Závěr

Pro někoho může být Opera Max mírným zklamáním, jelikož ze sebevědomých prohlášení jejich tvůrců o až 50% úspoře dat a podpoře všech aplikací se rázem stalo “jen” 20% a podpora pouze některých aplikací. Na druhou stranu, zejména uživatelům, kteří si platí u svého operátora pouze nízký FUP se určitě hodí každý megabyte a procentuální úspora dat se také hodně odvíjí od používaných aplikací. U jednoho bude tím pádem reálná i ona 50% úspora, zatímco u jiného se nedostane ani na 10%, protože má internet v mobilu hlavně na Facebook…

U slabších přístrojů s malou RAM však může mít tato aplikace negativní vliv na běh systému, jelikož si, i když běží jako proces na pozadí, běžně řekne o 30-40 MB RAM, na testovacím LG G2 pak nebylo vyjímkou ani nárazové využití RAM na hranici 100 MB, což je na takovou aplikaci opravdu hodně.

Pokud chcete aplikaci Opera Max vyzkoušet, naleznete ji zdarma stažitelnou v obchodě Play:

24a859e3eb75ed53054f3beacad1df47?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(
Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později

Komentáře (0)