Brzy si bez potíží napíšeme třeba i z Messengeru na Signal

interoperabilita chatování EU DMA aplikace WhatsApp Messenger Telegram Signal iMessage

Evropská unie (konkrétně zástupci parlamentu, rady i komise) před několika hodinami potvrdila finální podobu návrhu Aktu o digitálních trzích (Digital Markets Act – DMA). Dokument, který má za cíl nastavovat přísnější pravidla pro kontinentální fungování digitálních gigantů jako Google, Apple, Meta, Amazon či Alibaba, a starat se současně o neutlačování jejich menší konkurentů, přinese také významnou změnu na poli chatování. Blíží se totiž takzvaná interoperabilita jednotlivých služeb.

DMA má nově přinutit největší technologické hráče, jinak řečené Gatekeepery, k tomu, aby bylo možné posílat zprávy mezi konkurenčními službami a aplikacemi bez toho, aby si uživatel musel pro každou zřizovat další účet. Prakticky tak bude možné bez překážet posílat například zprávy z velmi populárního Messengeru či WhatsAppue na méně rozšířené aplikace jako jsou Signal či Telegram.

Vytvořený návrh DMA bude ještě schvalovat plénum ministrů členských zemí EU a poté i europarlament, nicméně v tuto chvíli by neměl být s přijetím větší problém. Jakmile bude novinka schválena, měla by začít přísnější pravidla platit od začátku příštího roku. Pochopitelně s přechodným obdobím, v rámci kterého budou moci provozovatelé služby a aplikace upravit. Za porušování gatekeeperům hrozí nejen vysoké pokuty, ale také možnost zásahu do fungování jejich nástrojů.

Kolik máte nainstalovaných chatovacích aplikací?

Zdroj: europa.eu

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)