Veletrh CES 2016 se blíží: Chytrá auta, Wearables a virtuální realita

2416727_CES_photo_coverage_AJS_AJS

Začal nový rok a to znamená, že veletržní kolotoč je opět na svém začátku. Jak už je tradicí, první je na řadě veletrh spotřební elektroniky, CES. Začne již pozítří, 6. ledna, takže je skutečně za tím nejbližší rohem. A co můžeme od veletrhu čekat? Letos se zdá, že je takovéto věštění snazší než kdy jindy. Mnoho produktů, které se na CESu objeví, se ale dál než na veletržní výstavu nedostanou. Tedy často ne do sériové výroby. Jako okno do laboratoří výrobců to ale často postačí. Již nyní tak nějak víme, jakých konferencí se asi dočkáme a jaké produkty se od CESu očekávají.

Chytrá auta budou opět na prvním místě

V posledních letech se veletrhu CES tak nějak žertem začalo přezdívat „auto show“, protože zastoupení automobilek se každoročně zvyšuje. Letos by se ale na poli chytrých vozů měly poprvé dít velké věci. Očekává se, že se některé registrované automobilky oznámí své průkopnické myšlenky a výtvory, které by mohly konečně začít konkurovat již zajetému výrobci chytrých vozů, Tesle.

CES 2016 - automobilky a jejich zastoupení

Například automobilka General Motors by měla představit svůj koncept Chevrolet Bolt, který by se měl stát prvním elektromobilem se slušným dojezdem (300 a více kilometrů) a za rozumnou pořizovací cenu. Pokročit ale hodlá i VolksWagen, který by údajně měl představit elektrický mikrobus. Registrovanou konferenci má i americká automobilka Ford. O té již víme, že se spojila s Googlem, a že spolupracují na autonomních vozech. Představí nějakou zajímavou společnou novinku?

Tím vším ale automobilky nekončí. Své zákazníky si chce získat i BMW, které pracuje na novém systému pro řízení – AirTouch. Ten by měl být dostupný již v příští generaci jejich vozů. Ani Audi nechce zůstat pozadu a má zde co vystavovat.

Z veletrhu CES se nám tedy pomalu stává jediný opravdový autosalon, protože z těch klasických se již mnoho automobilek úplně stáhlo nebo na nich vystavují jen z nutnosti.

 

Televize a obrovské rozlišení

Televizí je na CESu vždycky obrovská spousta. Každý významnější výrobce je tam vystavuje a předvádí pokaždé něco nového. Samsung jistě bude opět vystavovat nějaké modely se zakřivenými displeji, LG pravděpodobně představí systém WebOS 3. Jenže 4k rozlišení panelů dnes již nikoho nijak výrazně nepřekvapí. Není to nic nového, a tak je otázkou, zda výrobci chtějí přilákat nové oči zákazníků. No, samozřejmě, že chtějí, tudíž můžeme očekávat valné zastoupení panelů s rozlišením 8k. Tedy přinejmenším u těch největších výrobců.

Android TV

Dočkat bychom se měli také rozšíření televizí s Android TV. Ty by nyní mělo vyrábět několik dalších výrobců. To samé pak platí i pro televize s OLED panely. Vedle LG by se měl objevit i další výrobce televizí s těmito skvělými zobrazovači.

 

SmartHome věci budou všude

Poslední roky se zdá, že sen o inteligentní domácnosti by mohl být reálný, a blíží se k realitě. Společnosti Apple a Google chtějí dát našim domovům novou tvář a tak dají mozek a hlas kdejaké části domácí výbavy. Očekává se, že během letošního roku se chytré zařízení pro domácnost dostanou i tam, kde by je ještě loni nikdo nečekal. Samozřejmě, jelikož se i sám Google angažuje v této oblasti, ovládání smartphonem pak bude nejvyšší priorita.

samsung galaxy smarthome 2

Další oblastí, která se chytrých domácností týká, je i způsob, jakým bude všechna ta drobná elektronika připojena k síti. Aby vše fungovalo tak, jak si inženýři představují, je tento krok nutný, protože současná řešení nejsou zrovna dvakrát efektivní.

 

Wearables, wearables, wearables

Nositelnosti nás budou na veletrhu CES provázet každým krokem. Dnes jsou trendem hodinky a náramky, ale co přijde dál? Už tu byly například pokusy o chytré boty a ponožky, opasky, brýle, čepice, trenýrky a mnoho dalších.

android novinky wearables

Pokud jde o hodinky a náramky, v následujícím roce se očekává především zlepšení designu. Pokud jde o další nositelnosti, tak bychom se mohli dočkat toho, že senzory se nacpou do všemožného sportovního vybavení a oblečení.

Zdá se ale, že největším tématem roku v oblasti nositelností budou tzv. „hearables“. Co to znamená? Že si výrobci sluchátek uvědomili, že i do nich mohou nacpat hromadu senzorů. Mohlo by se tak brzy stávat, že i naše sluchátka budou dostávat pravidelné aktualizace. Sluchátka by pak mohla využívat senzory k analýze vámi poslouchané hudby, její hlasitosti a nějaké rozumné spolupráci se streamovacími službami. Nebudeme ale přehánět a necháme prostor i dalším ročníkům.

 

CES by mohl nechat vyrůst pojem „rideables“

Pojem rideables už jste slyšet mohli. Označuje malá transportní zařízení, kterými jsou třeba laborované hoverboardy nebo malé elektrické skůtry, skateboardy nebo kola.

Rideables

Tento trend nastartoval již minulý ročník, ale nebylo o něm zase až tolik slyšet. Letos by se ale rideables mohly dočkat většího rozmachu. Jistý úspěch již mají za sebou, protože mezi americkými geeky se podobné dopravní prostředky staly doslova trhákem. K nám se toho ovšem příliš nedostalo. Letos by na veletrhu CES mělo být k vidění například tříkolové vozidlo Arcimoto nebo skateboard s elektromotory v kolech, InboardZazněla zde ale i velká jména, jako je například Segway.

 

Virtuální realita nám nedá vydechnout

Na poli virtuální reality je stále co zlepšovat a pilovat. Není tedy divu, že se ani letošní ročník veletrhu CES neobejde bez zastoupení společností, které VR zařízení vyvíjí. Můžeme se těšit na novinky kolem Oculus Rift nebo HTC Vive. I Sony má ale k tématu co říci. V této oblasti je rozhodně ještě spousta prostoru, který mohou výrobci využít, a překvapit svým řešením.

HTC Vive

S tématem VR souvisí tak trochu i AR, tedy rozšířená realita. Té v současnosti vévodí Microsoft se svými HoloLens, ale jak již víme, Microsoft se veletrhu CES neúčastní. Humbuk je pak také okolo Magic Leap.

V každém případě se dá očekávat, že někteří výrobci začnou pracovat i na příslušenství k VR brýlím. Speciálně navržené herní ovladače (a nejen herní) by jistě našly své uplatnění.

 

Ani smarthpony a tablety nebudou chybět

Nakonec ale stejně všichni čekáme na to svoje. Pro nás jsou to především smartphony a tablety, pro jiné pak třeba fotoaparáty nebo notebooky. To vše samozřejmě nebude na veletrhu CES chybět.

Sony Xperia Z1 Compact na veletrhu CES

Konference si pro CES naplánovali i menší výrobci, jako například Alcatel, ZTE nebo Huawei (Huawei v americe stále nepatří mezi velké výrobce). Pokud jde o platformu mimo Android, pak bude zajímavé sledovat opět Microsoft. Ten se sice, jak již bylo zmíněno, veletrhu neúčastní, na 12. ledna si ale naplánoval vlastní konferenci, na které pravděpodobně představí další modely Lumia s Windows 10 Mobile.

Zdroj: TV

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

veletrh ces

Veletrh CES 2017: Co můžeme očekávat?

Články David Trlica David Trlica
3 min. uložit na později

Komentáře (0)