CAD na Androidu #1: Aplikace GnaCAD

CAD na Androidu GnaCAD

V tomto seriálu bychom se chtěli zaměřit na CAD na Androidu. Computer-aided design (CAD) je něco, bez čeho se žádný konstruktér, technolog, architekt nebo stavař dnes neobejdou. Hlavní platformou pro práci s těmito aplikacemi je kvůli velkému zobrazovacímu zařízení rozhodně PC. Stolní počítač ovšem nedostanete do terénu a notebook se pronese. Displeje na zařízeních s Androidem se už dnes dají sehnat i s větší úhlopříčkou. Navíc existuje i možnost spouštět aplikace pro Android i v Chrome OS a pro skutečné technologické nadšence není problém spustit Android i na platformě x86. Proto je na čase začít brát použití CADu na Androidu vážně. V první díle seriálu CAD na Androidu se zaměříme na GnaCAD. V dalších dílech pak vyzkoušíme a zhodnotíme další aplikace.

GnaCAD

Jedná se o 2D CAD s klasickým rozhraním, na jaké jsou konstruktéři zvyklí například z AutoCADu. Ostatně snahu o napodobení programů, které běží na osobních počítačích deklarují sami tvůrci. Tuto aplikaci si už z Google Play stáhlo více než půl milionu uživatelů a může se pyšnit hodnocením 4,4.

Ovládací prvky jsou rozmístěny tak, aby šly používat na mobilních zařízeních s dotykovým displejem. Použití je překvapivě jednoduché a intuitivní. Umí otevřít výkresy ve formátech DWG a DXF. Kromě toho je ale umí i vytvářet nebo upravovat. Příjemnou vlastností je možnost ukládání výsledků vaší práce přímo na Google Drive. To ale není podmínkou, ukládat lze i na lokální zařízení, takže se s aplikací dá pracovat i bez internetového připojení.

 

 

V seriálu CAD na Androidu budeme potřebovat nějako objektivní srovnání. Vyzkoušíme si u každé aplikace, jak složité je v aplikaci nakreslit kosočtverec. Možná vám to přijde úsměvné, ale kosočtverec je tvar, který není příliš složitý ale zároveň není triviálně jednoduchý. V aplikaci GnaCAD se dá jednoduše začít čárou, které se přidají parametry. Zadáme délku a úhel. Potom jednoduše a intuitivně na ni napojíme další čáru a zadáme stejnou délku a úhel 45°. A pak jednoduše stejným způsobem ostatní dvě. Stejně jednoduché a intuitivní je i okótování vytvořeného geometrického tvaru.

V seriálů CAD na Androidu je GnaCAD první, takže zatím nemáme s čím srovnávat. Vysoké hodnocení si ale rozhodně zaslouží. Sice neumí 3D, ale zato 2D umí perfektně. Jako prohlížeč výkresů a nebo nástroj na vytvoření jednoduchých nákresů je ideální. Jediné, co se mu dá vytknout je podpora jen omezeného množství souborových formátů.

Filip Zatloukal
O Autorovi - Filip Zatloukal

Filip se už od vysoké školy zajímá o svět technologií. V té době měl až nezdravý monopol Microsoft a on se proto začal zajímat o… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)