Menu

Blackphone 2: nejbezpečnější chytrý telefon na světě představen [video]

Společnost Silent Circle prezentuje v rámci veletrhu Mobile World Congress (MWC) novou a tedy i vylepšenou verzi svého bezpečného smartphonu Blackphone. Novinka nese název Blackphone 2 a hodlá zaujmout například 5,5″ displejem s rozlišením Full HD 1080p, krytým odolným sklem Gorilla Glass 3, nebo třemi gigabajty operační paměti. Kromě toho firma představila také sedmipalcový tablet Blackphone Plus s čipem Qualcomm, který by měl být odolný proti násilnému vniknutí.

Na loňském MWC Silent Circle ukázala telefon Blackphone, který by měl být chráněný proti hackingu a sledování. O tomto modelu jsme na SvětAndroida.cz několikrát informovali – poprvé v lednu, kdy byl ještě pouhou spekulací, pochopitelně jsme neminuli ani jeho oficiální představení koncem února. V červnu jsme pak přinesli zprávu o zahájení prodejů.

Aplikace v Blackphone 2

Aplikace v Blackphone 2

V rámci letošního Mobile World Congressu společnost oznámila Blackphone druhé generace a obdobně před hackingem chráněný tablet Blackphone Plus. Blackphone 2 přichází se šifrovanou nadstavbou PrivatOS nad systémem Android a balíkem aplikací Silent Suite, bez nichž výrobce nemůže garantovat kompletní zabezpečení dat. Poskytované služby jsou přitom nabízeny formou předplatného. PrivatOS se při této příležitosti dočkal aktualizace na verzi 1.1. Součástí je také uživatelské rozhraní Spaces, oddělující různé části systému, které například dovoluje nastavit si odlišné přihlašovací údaje pro různé sekce. Uživatel si tak může nastavit jedno heslo pro všechny vaše komunikační aplikace a jiné pro práci s dokumenty.

První Blackphone nabídl v rámci balíku Silent Suite například aplikaci Silent Phone, slibující ochranu proti odposlechu – v praxi se jednalo o bezpečnou peer-to-peer VoIP telefonii. Dalšími zabezpečenými programy byly Silent Text pro bezpečnou textovou komunikaci či Silent Contacts, který chránil uložené kontakty před zvědavýma očima. Všechny služby a nástroje v tomto smartphonu jsou šifrovány, práce v prohlížeči a aplikacích by měla být zcela bezpečná. Vývojáři ujišťovali, že telefon je prost jakéhokoli spyware či adware.

K šifrování Blackphone, Blackphone 2 a tablet Blackphone Plus používá software Silent Circle a SpiderOak. Připojení k internetu probíhá přes virtuální privátní sítě (VPN) a po zapnutí se zařízení zeptá na heslo a PIN.

Novinka se od svého předchůdce liší především ve velikosti – displej se zvětšil ze 4,7 palců na 5,5″, fotoaparát nabízí rozlišení 13 Mpx místo původních 8 Mpx. K dispozici má být 32 GB interního úložiště a dostatečný výkon má zajistit blíže neupřesněný 64bitový osmijádrový procesor. O dostatek energie se postará akumulátor s kapacitou 3060 mAh se schopností rychlého nabíjení, kterou ovšem není možné vyměnit. Z dalších vlastností jmenujme slot na paměťovou kartu microSD a podporu datové konektivity LTE.

Do prodeje by se Blackphone 2 a Blackphone Plus měl dostat v červnu 2015. Cena zařízení není v tuto chvíli známa, nicméně některé zahraniční zdroje uvádějí cenovku 649 dolarů, což je v přepočtu (bez daně a cla) 16 tisíc korun.

Zdroje: Hi-Tech, Mobil Telefon.

 

Komentáře

LukaS

z aplikace
3.3.2015 16:08

jenom naprostý amatér si dovolí zveřejnit takové tvrzení aniž by mu to schválil místní guru faktjetošašek :D

fedorkamil

z aplikace
3.3.2015 16:28

LukaS : taky čekám na intelektuální odpověď od faktuzjejebo :) proto se zdržuju komentáře
A tel vyrobila NSA :)

FAKTUZMETED

3.3.2015 16:49

V prvé řadě jsem rád, že zde místní diskutující neustále zajímám a současně tak pomáhám zvýšit webu návštěvnost. Moderátoři, nemáte zač. A teď k tématu …
Po nastudování tohoto modelu musím konstatovat, že pokud pominu fyzickou stránku věci (nějaký rádoby zabezpečený chip atp.) a budeme se bavit pouze a jen o SW, tedy operačním systému a následným aplikacím, pak se jedná o telefon, který není naprosto ničím vyjímečným, a to hned z několika důvodů které uvedu, s dovolením, v bodech.
1. I když nejsem zastáncem ROOT a podobných ptákovin, odladit si systém (zejména Android) může každý bez ohledu na to, co říkají druzí. Opravdu se fantazii meze nekladou a linuxové jádro v podstatě umožňuje cokoliv, co si uživatel umane.
2. Většina věcí, kterými se výrobce chlubí, jsou v podstatě jen aplikace a nádstavby. Ve většině případů se jedná o věci, ke kterým dokonce ani není potřeba nějaké fičury alá ROOT. Příklad: VPN aplikací je na Google Play mnoho (i zdarma), šifrování nabízí většina Android 4+ telefonů a tabletů, a pokud chcete být optáni na heslo při každé blbosti kterou uděláte, pak stačí udělat onen zmíněný ROOT a za pomocí integrovaného zamykání Android si na pár řádku upravit skripty tak, aby to fungovalo kde chcete (otázka 5 minut).
3. Cituji: „telefon je prost jakéhokoli spyware či adware.” – ok, ale to je zpravidla každý normální telefon. Samozřejmě až na současnou aféru zařízení Lenovo a v určitém slova smyslu i integrované blast aplikace Sony, které by po uživateli nejlépe požadovaly i rodní číslo.
4. Tajné volání a SMS … a zmiňují se o VoIP atp. Opět něco, co je zde řadu let a můžete mít i na Androidu 2+

Výsledek? Na HTC Desire s Androidem 2.3 a bazarovou cenou 200,- Kč můžete mít v podstatě stejný základ.

paulie

z aplikace
3.3.2015 16:59

Není také NEXUS 6 od základu šifrovaný?

FAKTUZMETED

3.3.2015 17:01

paulie: Ano, je. Princip je ale stejný jako třeba u Nexus 5 nebo Nexus 7 atd. … jen je to tam od základu vypnuto, což je správně.

Picakozena

Picakozena

3.3.2015 17:43

No a kdo by takový telefon vůbec chtěl? Na koho to je cílené?

Zmasterq

zmasterq 0

3.3.2015 18:34

zajimal by me realny vykon zarizeni kdyz je zapnuty sifrovani,pak i kdyz to ma 3 Gb ram a naky 4-jadro tak pokud to ma pameti DDR3 a eMMC se zapisem a ctenim nakejch 50/25 tak to musi byt hodne pomaly… viz N6 a testy se zapnutym sifrovanim.. u me z3 to je videt taky ale kdyz si to zamestnavatel preje tak nic stim nenadelam..

Zmasterq

zmasterq 0

3.3.2015 18:36

pro Picakozena: no treba lidi co delaji hodne veci ve vyskumech a pouzivaji treba mobil i u toho … ja treba delam v nejmenovane firme a pres mobil kdyz sem doma spravuji CNC a u prototypu mam v mobilu i dost vykresu co by cina urcite brala.. :D

Picakozena

Picakozena

4.3.2015 0:22

A není pohodlnější pro takovou práci minimálně tablet?

Zmasterq

zmasterq 0

z aplikace
4.3.2015 2:23

no nevím tahat sebou tablet na party,to se mi stává nejčastěji,ze někde parim nebo jsem zrovna na horách kde lezu po skalách a tahat tam někde tablet…moc těžký a nepraktický .. zato z3,nebo vlastni z1 mám sebou všude a net v mobilu také…

Picakozena

Picakozena

4.3.2015 17:33

To myslíte vážně tu větu “tahat sebou tablet na party” když se bavíme o šifrování a práci s důležitými dokumenty? Docela mě taková odpověď zaskočila. Pravda že na skálu bych tablet netahal, ale ani bych tam nelezl pracovat :)

RSS (komentáře k článku)