Bezpečnostní chyba v Qualcomm čipsetech: Útočníci můžou získat data, nahrávat hovory i zničit telefon

Bezpečnostní chyba v Qualcomm čipsetech

Bezpečnostní chyba v Qualcomm čipsetech s názvem Achilles se týká všech chytrých telefonů, které využívají Snapdragon čipsety. Jedná se tak zhruba o čtyřicet procent všech zařízení na trhu, alespoň tedy podle dat z minulého roku. O této chybě informovali poprvé bezpečnostní analytici ze společnosti Check Point.

Bezpečnostní chyba v Qualcomm čipsetech ještě nebyla opravena

Check Point objevil více než 400 řádků kódu, kterého by mohli hackeři využít k ovládnutí telefonů s čipsetem Qualcomm. V současné době není o této chybě mnoho informací, aby se minimalizovalo riziko, že někdo těchto chyb zneužije. Společnost Qualcomm již byla o problému informována dříve a ihned začala pracovat na aktualizacích ovladačů a úpravě kódu. Opravné záplaty by měly brzy doputovat k výrobcům telefonům a pomoci měsíčních bezpečnostních aktualizací se dostat k uživatelům. V době psaní této zprávy však ještě Qualcomm na opravě stále pracuje.

Analytici z Check Pointu prozradili, že hackeři můžou potenciálně nahrávat hovory, krást data, instalovat škodlivý software, který nelze odinstalovat, a dokonce i telefon kompletně zničit. Zkrátka můžou mít na zařízením úplnou kontrolu. Analytici naštěstí ihned dodali, že nemají žádné záznamy o tom, že by nějaký hacker této chyby zneužil a je prý i nepravděpodobné, že se tak stane do doby, než Qualcomm připraví opravu. Doporučují instalovat aplikace pouze z obchodu Google Play, ve kterém byste měli být v bezpečí nejen před touto bezpečnostní chybou.

Dáváte si pozor na to, co instalujete do telefonu?

Zdroje: gsmarena.com, blog.checkpoint.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)