Menu

Bezdrátové technologie: Co je NFC a jak ho využít?

Doby, kdy ke propojení jednotlivých zařízení v naší domácnosti bylo potřeba kabelu, jsou takřka pryč. Většina dnešních přístrojů již tuto disciplínu zvládá bezdrátově pomocí některé z bezdrátových technologií. Jednou z nich je také NFC – technologie, která může být velice užitečná, ale spousta začínajících uživatelů vlastně ani neví, jak funguje a co vše nám umožňuje. Převážně pro ně je dnešní článek určen, ale užitečné a zajímavé informace zde najdou jistě i ti zkušenější z nás. NFC si blíže představíme a společně se podíváme, kdy a jak je možné jej využít v praxi.

Co je to NFC?

nfc (1)

NFC je zkratka anglického spojení Near Field Communication (Komunikace na blízkou vzdálenost) a slouží k bezdrátové komunikaci mezi jednotlivými elektrickými přístroji. Díky stále většímu rozšíření nám NFC může značně urychlit některé situace, které nastanou v každodenním životě. Samotná komunikace funguje na podobném principu jako starší technologie RFID a probíhá mezi aktivním vysílačem a pasivním prvkem. Při blízkém kontaktu těchto dvou prvků zahájí vysílač komunikaci na frekvenci 13,56 MHz, čímž vytvoří elektromagnetické pole, které dokáže napájet pasivní přijímač. Z tohoto důvodu klasický NFC štítek nepotřebuje žádné napájení. Samotná komunikace potom probíhá do maximální vzdálenosti 4 cm. Tento fakt je považován za jeden z ochranných prvků, neboť nehrozí žádné nebezpečí v podobě jiného zařízení, které by se snažilo připojit do probíhající komunikace.

Jak a kde ho využít?

201306Is-NFC-Still-a-Vulnerable-Technology

S narůstající oblibou bezdrátových komunikací se můžeme s touto technologií setkávat na stále větším počtu míst. V začátcích bylo NFC používáno především k přenosu kontaktů a URL adres. Postupem let se tato technologie rozšířila také do platebních karet MasterCard, což umožnilo první bezkontaktní placení a dnes je tento způsob plateb zcela samozřejmý. Dnes je však možné tuto technologii využít ke konfiguraci sítě Wi-Fi nebo například ke čtení jízdních řádů opatřených patřičným NFC tagem. Vše záleží pouze na jeho konfiguraci.

NFC štítky

NFC-tag

Jedná se o pasivní NFC štítky, které obsahují nejrůznější data, jenž lze nejen číst, ale také přepisovat. Přepsání je ovšem možné pouze v případě, že data nejsou nikterak uzamčena nebo šifrována. Do jednotlivých tagů je možno naprogramovat takřka jakákoli data, jako jsou hesla, PIN kódy a nejrůznější informace. Můžeme najít nejrůznější množství samolepek rozdílných tvarů a velikostí. Dále mohou funkci těchto štítků plnit také klíčenky, náramky, přívěsky apod.

Typy NFC štítků

Jednotlivé NFC štítky se mohou lišit především tím, jaký čip obsahují. Na trhu tedy najdeme několik druhů, přičemž ty jsou rozdílné především ve velikostech paměti nebo rychlosti zápisu.

TypRežimKapacitaRychlost zápisu
Typ 1čtení/zápis96 B – 2 kB106 Kb/s
Typ 2čtení/zápis48 B106 Kb/s
Typ 3čtení/zápis, jen čteníaž 1 MB212 – 424 Kb/s
Typ 4čtení/zápis, jen čtení32 kB106 – 424 Kb/s

Druhy komunikace

Samotná komunikace probíhá ve třech různých režimech. Každý z nich je určen pro jiný druh komunikace. Rozlišujeme připojení mezi pasivním a aktivním NFC čipem. Pro vzájemnou komunikaci vznikl jednotný formát NDEF.

1. peer-to-peer

Tento druh přenosu je používán při komunikaci mezi dvěma aktivními NFC přístroji a umožňuje mezi nimi vzájemnou výměnu kontaktů, dat atp. Obě strany tedy mohou přijímat i vysílat, ne však současně. Maximální rychlost přenosu dosahuje 424 kb/s.

2. reader/writer

Zde celý proces spočívá pouze ve čtení nebo zápisu dat z/do pasivního NFC čipu. Najít ho můžeme například při bezkontaktních platbách, kdy je celý proces přenosu dat mezi kartou/telefonem a čtečkou zašifrován. Přenosová rychlost je 106 kb/s.

3. card emulation

Tento režim umožní, aby se aktivní NFC zařízení mohlo chovat jako to pasivní. Jakmile tedy dojde ke spojení v tomto režimu, jeví se jako aktivní zařízení čtečka. Využití tohoto režimu nalezneme například při používání elektronických jízdenek nebo vstupenek.

nfc-graphic

Jak je vidět, tato technologie nalezne své uplatnění při nejrůznějších typech bezdrátové komunikace a její obliba roste. O tom vypovídá také fakt, že stále více výrobců mobilních telefonů přidává její podporu do svých přístrojů.

Vlastníte zařízení podporující NFC a využíváte ho?

 

Komentáře

pupik

pupik

17.7.2015 12:20

Super, mohli jste ještě rozvést kde to tedy vázne, že nemohu používat mobil jako platební kartu zcela automaticky, ale jen se speciálními podmínkami jako spec. SIM a určitá banka atd..

Pavel Dufek

z aplikace
17.7.2015 12:28

NFC je fajn, jen to využítí opravdu vázne :/ chybi mi tu zminka o tom proc to nejde a jake jsou vyhlídky, a taky mi tu chybí zmíňka o tom, s čim se setkavam celkem catvo u lidi co neví jak to funguje, a sice když posíláte “pres NFC” napriklad fotku nebo nejaká jina data z telefonu do telefonu, NFC slouží pouze pro propojení zarizeni pres Bluetooth a pres NFC se data nepřenáší… ;)

lukecz

lukecz

17.7.2015 12:57

V autě mám u stojánku nalepený štítek, co upraví hlasitost a spustí navigaci, takže používám celkem často. Dříve jsem měl ještě na nočním stolku kvůli ztlumení zvuku, ale to už nepoužívám.

Trent

trent -1

17.7.2015 12:57

Vlastním zařízení s NFC a použil jsem ho za ty 2 roky přesně 1x a to, když jsem propojoval autorádio s telefonem. Jinak nic. Takže obliba asi roste, ale na rozdíl od bezkontaktních platebních karet to u nás takový boom nezažívá.

Pavel

Pavel

17.7.2015 13:38

Praktické využití NFC je třeba i zde: http://www.onlinepochuzka.cz

Robertrob

robertrob 0

z aplikace
17.7.2015 14:07

Mám zařízení s NFC a používal bych při placení ale má banka to nepodporuje bohužel.

Kazatel

Kazatel

17.7.2015 14:25

Pouzivam:
– Auto – Po vlozeni telefonu do drzaku navigace dojde k nastaveni max. hlasitosti, spusteni GPS, Bluetooth (HF) a aplikace s navigaci. Pokud telefon vlozim do kastliku pod radiem, spusti se jen BT kvuli HF, nepotrebne radio se povypina (wifi, GPS) a nastavi se hlasitost
– Kancelar – polozenim telefonu na stul se zapne wifi, ztisi hlasitost, zapnou vibrace, vypne GPS (jezdim na kole a trackuji aktivitu)

Pavel

Pavel

z aplikace
17.7.2015 15:10

@Pavel Dufek:
Protože NFC není pro přenos dat. Jen jako identifikace.
Stejně jako RFID.
Na přenos dat je Bluetooth anebo WiFi.

Tomáš K

Tomáš K

17.7.2015 17:14

Kdyby někdo potřeboval koupit NFC tagy, nebo s NFC poradit, tak samozřejmě můžete vygooglit, ale určitě najdete náš eshop: http://www.nfcmix.com :) A s praktickým použitím myslím docela dobře poradíme, protože v oblasti NFC podnikáme již od dob kdy ani Google o NFC nic nevěděl :-)

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

17.7.2015 19:02

Ben NFC bych ráno nevstal a mobil bez NFC v roce 2015 nepovažuji za mobilní telefon, jelikož nemá mobilní parametry a specifikace, které má normální mobil od roku 2010 ;)

Googler

z aplikace
17.7.2015 19:46

Je třeba si uvědomit, že NFC(peer-to-peer) je vlastně způsob komunikace bluetooth, aby člověk nemusel zařízení párovat, tak je stačí přitisknout k sobě.

Jarpet

z aplikace
17.7.2015 20:38

Nato jak je NFC dlouho na světě, tak využitelnost je takřka nulová….

Pavel

Pavel

z aplikace
17.7.2015 20:47

Googler:
No, Tys nám to vysvětlil!

jentak

jentak

17.7.2015 22:05

NFC bych rád využil zpusobem žesi do telefonu načtu třeba svojí docházkovou kartu a pri příchodu a odchodu bych používal jen mobil s NFC a odpadla by potřeba tahat sebou RFID Karty využil bych i jako platební kartu, nebo Inkartu na Vlak, opencard na MHD v praze nejradeji bych aby šlo načíst tyto karty do mobilu a netahat s sebou deset dalších karet zbytečně zatím používám v autě pro nastavení profilu a spuštění Navigace

hatapata

hatapata

17.7.2015 23:02

Moc sem tuhle funkci nepochopil teda byla by super kdyby fungovala tak ze nastavim aby po nacteni samolepky na predstavci silnicky zapla gps spustilo se endomondo a v nem nastavil mod na silnici u koleckovejch brusli nastavil brusle a pri pripojenejch sluchatkach spustil jeste seznam pisnicek co mam na sport ale to se mi nikdy nepodarilo takze ho mam zcela k….

Vlado

Vlado

18.7.2015 6:52

NFC mám vypnuté kvôli úspore energie ;)

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

18.7.2015 16:40

Vlado: Pokud máš NFC vypnuté kvůli úspoře baterie, tak se zamysli, nebo kup si normální telefon. Zapnuté NFC totiž nic nespotřebovává a ani spotřebovávat nemůže (v podstatě technologicky nemožné, zejména pokud je display vypnutý, což je drtivá část dne). Pokud baterie mizí, bude to z důvodu h l o u p é h o telefonu, který neumí spravovat služby na pozadí (zejména Sony) a upřímně ani nevím co vlastně onen telefon dělá, protože baterii žrát z důvodu zapnutého NFC skutečně nemůže. A i kdybyste skenoval NFC nálepku 10x denně po dobu 15 dní (nenapadá mě, co by člověk 10x denně scanoval), bude se to rovnat jednomu (zdůrazňuji JEDNOMU) prostému spuštění aplikace Facebook. Toto jsou prostá fatka o NFC.

Karla

Karla

18.7.2015 18:40

Dobrý obry den, uvítala bych opravdu vice praktických příkladů využití této technologie. Krom nastavení telefonu pro použití v autě mi jinou inspiraci článek nepřinesl.

Beam

Beam

19.7.2015 13:40

Moc rad bych NFC pouzival na placeni, bohuzel to zatim moc nelze, nevim proc by se do toho mel cpat operator (mozna MC neco pripravuje http://www.mastercard.com/us/paypass/phonetrial/gettingstarted.html ).
A jako bonus neni ani mozny na mobil s NFC nalepit platebni nalepku :/ Alespon teda Huawei P7 tu nalepku premlati ikdyz je NFC na telefonu vypnuty, zrejme ho platebni terminal nabudi.

David

David

z aplikace
19.7.2015 20:44

NFC štítky jsem začal používat v geocachingu. Příjdu ke kešce a pokud mám na daném místě rychlý internet tak zapnu přední kameru v mobilu a natočím krátkou video vizitku tu následně odešlu na youtube a zkopíruj odkaz na toto video. Tento odkaz na video nahrají na nfc štítek a štítek následně zamknu pak štítek nalepím do logbooku no a kačer který přijde ke kešce po mě si může nfc štítek načíst a podívat se na mou video vizitku z místa a té kešky. No a pokud není v daném místě rychlý internet tak na nfc štítek na nahraju univerzální předtočenou video vizitku. Geokešink se tak stává interaktivnějším a osobnější. PS nevíte kde sehnat nfc štítky které jdou zaheslovat? Nfc štítky kupuju z aliexpress zhruba deset korun kus ale ty nejdou zaheslovat kdo pouze zamknout

Jarda

Jarda

19.7.2015 21:20

NFC je hezka technologie, ale z pohledu privatniho uzivatele (ne korporace) nc, co by se nedalo zvladnout jinym zpusobem (locale, napriklad). Navic – jak bylo receno vyse – soucasne implementace se docela projevuji na zivotnosti baterie.
Takze hezke, ale chce to vymyslet nejake opravdu prakticke vyuziti ;-)

Almik

Almik

22.7.2015 8:45

Nfc v privesku na psi obojek s kontaktem

Michal

Michal

31.7.2015 9:53

Davide: hledej tagy s čipem NTAG21x. V číně koupíš převážně Ultralight nebo NTAG203 a ty zaheslovat nejdou. V čechách jsem je našel např. jak bylo zmíněno výše v eshopu http://www.nfcmix.com

Michal

Michal

31.7.2015 9:55

Jo a Almiku, psí známky s NFC jsem viděl třeba tyhle: http://www.dogntag.com/

Synus

Synus 0

31.7.2015 11:39

Ahoj lidi NFC moc nerozumim tak mě neukamenujte ;o) Dotaz: dá se nějakým způsobem zajistit aby mobil přes NFC vysílal stále jeden a ten samý kód?

Milos

Miloš Chalan 0

5.2.2018 17:13

Članku je spousta ale nikde jsem se nedočetl jak a čim to jde naprogramovat a atd…. Ale všude hlavně piši k čemu to je a atd. Ale jak si to upravit nebo jak tam něco nahrad tak o tom nikde neni ani zminka.Jsem z toho sklamany že i o tom nic nepišete jak si to člověk muže naprogramovat nebo co k tomu potřebuje…Hlavně že date odkaz kde si člověk muže koupit ten čip a nalepku. 😖😢

RSS (komentáře k článku)