Bezdrátové nabíjení údajně zkracuje životnost baterie

bezdrátové nabíjení

Snad pro každého uživatele je jedním z nejdůležitějších aspektů životnost baterie, což jistě dává smysl. Koneckonců, nezáleží na tom, jaké máte rozlišení, když se displej nerozsvítí. To samé platí o čipech. Nezáleží na tom, zda je váš telefon poháněn stařičkým Snapdragonem 439 nebo nabušeným 855. Pokud máte slabou baterku, jste nahraní. Přesto, že lze zjistit kapacitu baterie, najít počet nabíjecích cyklů není úplně jednoduchý úkol. Navíc pokud často využíváte bezdrátové nabíjení, bude životnost baterie při nesprávném používání kratší.

Důvod, proč tomu tak je zjistila Americká chemická společnost ACS, která uvedla, že technologie indukčního nabíjení, která se používá na bezdrátových nabíječkách vytváří několik různých zdrojů tepla. Čím vyšší teplota, tím kratší životnost baterie. Pokud se chcete k baterii chovat šetrně, nabíjejte (a používejte) telefon mezi 15 až 40 stupni Celsia. Pokud jej budete často využívat na rozpálených plážích či naopak v mrazech, životnost baterie půjde dolů a to razantním způsobem.

baterie bezdrátové nabíjení

A právě zde tkví hlavní nevýhoda v bezdrátových nabíječkách. Vědci porovnali bezdrátové nabíjení, kdy se cívky v telefonu nacházeli na stejném místě, jako na nabíječce a poté jej na ní úmyslně jen tak pohodili (jednou z největších výhod je pohodlnost, kdy stačí telefon položit na nabíječku a o nic se nestarat). Při správném použití (tedy poměrně složitém, kdy jsou cívky umístěny rovnoměrně s telefonem) nepřekročila teplota 27 ° C, přičemž maximální teplota vystoupala na 30,5 ° C. Ta ale začala klesat po 50 % nabité baterie, přičemž při nesprávném položení udržovala ještě vyšší teplotu 34 ° C a to až o 70 minut déle!

Je tak otázkou, jak bude baterie na takovou změnu teplot reagovat v praxi. Ovšem 70 minut při takové teplotě není zrovna krátká doba a pokud má někdo 2-3 roky starý telefon, který každý den dobíjí takovýmto způsobem, určitě se životnost projevila.

Využíváte bezdrátové nabíjení u svého telefonu?

Zdroj: phonearena.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)