Menu

A Better Camera: skutečně lepší fotoaparát pro Android

Nejste spokojeni s kvalitou fotografií pořízených vašim chytrým telefonem? Chybí vám některé pokročilé funkce? Hardwarové nedostatky pochopitelně překonat nelze, ale jestliže je na vině software, spočívá možné řešení v instalaci alternativní aplikace pro pořizování snímků. Jednou z mnoha je program A Better Camera od vývojářů ze studia Almalence, kteří se na tento typ aplikací specializují. Mají na svém kontě například programy HDR Camera, HD Panorama či Night Camera, jejichž “vychytávky” uplatnili právě v A Better Cameře.

A Better Camera nabízí 11 fotografických režimů

A Better Camera nabízí 11 fotografických režimů

Obsah

Co A Better Camera slibuje?

V oficiálním popisku v Obchodě Play jsou jako nejzajímavější a nejzásadnější prezentovány následující vlastnosti a funkce:

 • HDR: živé barvy a bohaté detaily, fotky vypadající jako pořízené digitální zrcadlovkou a zpracované profesionálním softwarem.
 • Panorama: až do 360 stupňů v celkovém rozlišení až 100 Mpx (závisí na rozlišení fotoaparátu v telefonu).
Panorama ve vysokém rozlišení

Panorama ve vysokém rozlišení

 • Odstranění nežádoucích objektů z fotografie pouhým tapnutím.
 • Noční režim: zachycuje ostré snímky bez šumu i při slabém osvětlení.
 • Skupinový portrét: aby se každý usmíval, spojí záběry ze série fotografií do jedné.
 • Natáčení videa s funkcí časosběrného nahrávání. U videa lze například použít blokací zaostření, blokování expozice a zámek vyvážení bílé.
 • Předsnímek: zachytí to, co se stalo předtím, než klepnete na tlačítko.
 • Sekvenční záběr: zaznamenání vývoje dynamické scény.
 • Série snímků a expo-bracketing: profesionální funkce i s vaším mobilním fotoaparátem.
 • Samospoušť.
 • Digitální zoom.
 • Plný přístup ke všem ovládacím prvkům fotoaparátu, nastavením a funkcím.

Fotografické režimy

Fotografické režimy

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení

HDR fotografie

HDR fotografie

Některé režimy jsou součástí prémiového balíčku, takže v nich budete moci pořídit maximálně třicet zkušebních snímků. Pokud je budete chtít používat nadále, nezbude vám než si pořídit placenou verzi za necelých 60 Kč. Odpovídající prémiové funkce A Better Camera jsou zdarma pro uživatele HDR Camera+ a HD Panorama+.

Jak A Better Camera funguje v praxi?

Aplikace po spuštění zobrazí v překryvné vrstvě textovou nápovědu, popisující prostředí programu V režimu na šířku jsou po obou stranách panely nástrojů, největší část obrazovky celkem logicky zabírá obraz fotografované scény. V jeho dolní části se nachází posuvník digitálního zoomu.

Prostředí aplikace A Better Camera

Prostředí aplikace A Better Camera

Podívejme se nejprve na trojici tlačítek v pravém panelu nástrojů. Horní tlačítko s písmenem “S” vyvolá kompletní nabídku režimů a slouží také jako indikátor právě zvoleného módu (jeho ikona se mění v závislosti na vybraném režimu). Prostřední tlačítko slouží, dle očekávání a zvyklostí, k pořízení fotografie a konečně dolní tlačítko pro vstup do galerie. Tapnutím do náhledu scény můžete zaostřit na konkrétní bod/objekt.

Zaostření na bod tapnutím

Zaostření na bod tapnutím

Dostupné režimy

K dispozici je těchto dvanáct režimů:

Dostupné fotografické režimy

Dostupné fotografické režimy

 • Jeden snímek.
 • Série snímků.
 • Expo-bracketing.
 • HDR.
 • Noční režim.
 • Video.
 • Předsnímek.
 • Odstranění objektu.
 • Skupinový snímek.
 • Sekvenční snímek.
 • Panorama.
 • Nejlepší snímek.

U některých režimu se po aktivaci zobrazí plovoucí okno s českou nápovědou, obsahující zpravidla popis, jak dosáhnout nejlepších výsledků. Nastavení všech dostupných režimů lze měnit v globálním nastavení v sekci Nastavení režimů.

Nápověda ke zvolenému režimu

Nápověda ke zvolenému režimu

Nápověda ke zvolenému režimu

Nápověda ke zvolenému režimu

Nápověda ke zvolenému režimu

Nápověda ke zvolenému režimu

Nenápadným přepínačem DRO vedle levého panelu můžete aktivovat režim optimalizace dynamického rozsahu, který dle popisku umožňuje vyfotit scénu tak, jak ji skutečně vidíte. Používá techniku podobnou mapování tónů, automaticky vylepší snímek a prý může nahradit režim HDR.

Kvarteto tlačítek po levé straně slouží k rychlému přístupu k vybraným funkcím a nastavením. Záleží jen na uživateli, jaké položky si do této nabídky zařadí – stačí dlouze podržet prst na tlačítku a zvolit požadovanou ikonu. Vždy tak budete mít po ruce nástroje, které potřebujete a používáte – autoři tedy nenutí své nastavení jako jediné správné.

Tlačítka v levém panelu lze nastavit dle uživatele

Tlačítka v levém panelu lze nastavit dle uživatele

Dostupné funkce a nastavení

Dostupné funkce a nastavení

Dostupné funkce a nastavení

Podívejme se nyní na nabídku funkcí a nastavení podrobněji:

 • ISO: auto/100/200/400/800/1600.
 • Přepnutí mezi předním a zadním fotoaparátem zařízení.
 • Barcode scanner – skenování čárových a QR kódů s možností následného vyhledání produktu na webu.

Nastavení ISO

Nastavení ISO

Barcode scanner

Barcode scanner

 • Expozice: od -2 do +2 s krokem po 0,5.
 • Vyvážení bílé: auto/zataženo/denní světlo/zářivka/žárovka (v této sekci nejsou položky přeloženy do češtiny).
 • Histogram – očekávali bychom, že tato funkce zobrazí v náhledu histogram fotografované scény, nicméně na testovacím telefonu se ani při jedné z voleb nic neukázalo.
 • Režim blesku: vypnutý/zapnutý/automat/permanentní.

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé

Režim blesku

Režim blesku

 • Režim ostření: kontinuální obraz/kontinuální video/automatika/nekonečno/pevný/makro/AF lock.
 • Režim scény: světlo svíčky/párty/sporty/pláž/krajina/sníh/auto/ohňostroj/portrét/západ slunce.
 • Typ mřížky: výběr ze tří alternativ.

Režim ostření

Režim ostření

Režim scény

Režim scény

Možnosti nastavení aplikace

Přes položku Více nastavení případně hardwarovým tlačítkem [Menu] se dostanete ke globálním nastavením aplikace A Better Camera. Zde naleznete následující sekce:

Možnosti nastavení aplikace

Možnosti nastavení aplikace

 • Obecné nastavení – velikost fotografie (rozlišení a poměr stran), funkce tlačítek hlasitosti (vyfotit/zoom/úprava expozice/žádná), dále zobrazení nápovědy a informace o aplikaci. Poměrně zásadní nastavení najdete pod položkou More, kde můžete ovlivnit kvalitu fotografie (přesněji řečeno úroveň JPEG komprese), zapnout pořízení fotky tapnutím na displej či s pomocí tlačítek náhlavní soupravy. Také zde lze aktivovat tichý režim, který ale nemusí fungovat na všech zařízeních.

  Obecné nastavení

  Obecné nastavení

  Velikost fotografie

  Velikost fotografie

  Funkce tlačítek hlasitosti

  Funkce tlačítek hlasitosti

  Obecné nastavení - další možnosti

  Obecné nastavení – další možnosti

 • Nastavení zobrazení – zobrazování tlačítka samospouště, zabránění zhasínání displeje a vynucení maximálního jasu obrazovky. V podrobnějším nastavení pak lze aktivovat další položky, které budou viditelné na obrazovce.

  Nastavení zobrazení

  Nastavení zobrazení

  Nastavení zobrazení

  Nastavení zobrazení

  Nastavení zobrazení

  Nastavení zobrazení

 • Nastavení režimů – detailní nastavení možností a parametrů všech jedenácti režimů, kterými aplikace disponuje.

  Nastavení režimů

  Nastavení režimů

  Nastavení série snímků

  Nastavení série snímků

  Nastavení expo-bracketingu

  Nastavení expo-bracketingu

  Nastavení HDR

  Nastavení HDR

  Nastavení nočního režimu

  Nastavení nočního režimu

  Nastavení videa

  Nastavení videa

 • Ukládání a sdílení – volba úložiště pořízených snímků (telefon/paměťová karta/vlastní složka), ukládání GPS polohy do EXIFu, použití aktuálního data v názvu složky a tvar názvu.
 • Odemknout – odemknutí prémiových funkcí (vše za 60 Kč, HDR za 30 Kč, HD Panorama za 30 Kč, pohybující se objekty za 30 Kč a skupinový snímek 30 Kč).

  Nastavení ukládání a sdílení

  Nastavení ukládání a sdílení

  Místo pro uložení fotek

  Místo pro uložení fotek

  Odemknutí zpoplatněných funkcí

  Odemknutí zpoplatněných funkcí

Resumé

A Better Camera nabízí skutečně velmi širokou škálu funkcí, nastavení a především fotografických režimů, díky čemuž splní i nároky ostřílených “mobilních fotografů”.

Uživatelské rozhraní je spíše konzervativnější – nevydává se cestou navigačních kroužků, zobrazujících se po tapnutí na displej, jak je vymyslel Google, ale drží se způsobu, který naleznete u alternativních programů známých z produktů Samsungu, LG a dalších. Ovládání je poměrně intuitivní – ve chvíli, kdy dokážete rozlišit mezi pojmy “režim” a “nastavení” budete zpravidla vědět, kde kterou položku naleznete.

Líbí se nám komerční model, kdy si uživatel může 30x vyzkoušet každou funkci a teprve poté musí zaplatit, pokud chce pokročilé vlastnosti nadále používat.

Výtky bychom měli pouze k ne zcela úplné lokalizaci do češtiny – většina položek je sice přeložena, nicméně pokud se zanoříte hlouběji do nastavení, občas narazíte na angličtinu.

Je jasné, že fyzické parametry fotoaparátu ve vašem telefonu nezměníte – pokud je například slabá optika nebo snímač, A Better Camera lepší fotky nevyčaruje – nemá totiž jak! Aplikace ale pomůže po softwarové stránce – například v případech, kdy výchozí aplikace používá i při zvolení nejvyšší kvality příliš velkou úroveň komprese. Tento program také může nabídnout režimy a nastavení, kterými původní aplikace vůbec nedisponuje.

Aplikaci A Better Camera si dosud stáhl více než milion uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,1. Placenou variantu si pořídila více než tisícovka uživatelů a její známka je 4,5. Program lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0 a novějším.

Karel K. ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: “Skvělá aplikace zvláště na můj tři roky starý telefon, nyní mám vše v jednom přehledně po ruce. Placená verze mi funguje k velké spokojenosti.” Podobně to vidí i Jen Pelyněk: “Skvělé možnosti nastavení umožňují vytvářet fotografie, které jsou výrazně lepší než ty pořízené vestavěným fotoaparátem. Jen si občas nemohu vzpomenout kde které nastavení najít.” Tomáš Domanik pak podotýká, že některé pokročilé funkce jsou zpoplatněné.

A Better Camera
A Better Camera
Developer: Almalence
Price: Free+
 

Komentáře

Martin Novotný

z aplikace
29.5.2014 16:20

co to je zasejc za nesmysl,ze to vyfoti driv jak zmacknu… to je trosku nemozny ne….

Honza

Honza

z aplikace
29.5.2014 16:34

Sám tuto apku využívám a jsem zcela spokojen

Fisik

Fisik

29.5.2014 16:44

Karel K. ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: „Skvělá aplikace zvláště na můj tři roky starý telefon, nyní mám vše v jednom přehledně po ruce. Placená verze mi funguje k velké spokojenosti.“

Zeby Karel kopiroval svoje hodnoceni do Resume? :D

Jarpet

z aplikace
29.5.2014 19:09

Tak jsem jí dokonce koupil, ale děs běs.
Nestačil jsem vrátit… uff
Nic tak nicemneho jsem v telefonu ještě neměl. Fotka 16/9 je degradovana na cca 3 mpx.
Nojo, když je člověk blbej…. :-)

kuzma

kuzma

29.5.2014 19:27

kde v aplikacii prosim vas nastavim jazyk?

Klokan

Klokan

z aplikace
29.5.2014 20:01

Jarpet: Pokud máš 5MpiX foťák, tak v 16:9 lepší rožlišení než 3 a něco neni hardwarově možný (stejně jako 6MpiX pro 8MpiX).

Roman

Roman

z aplikace
29.5.2014 20:09

“SALE”: Pochopil jsem správně, že za vše je těch 60 kachlí momentálně jen zvýhodněná cena?
Kolik to stojí když není akce?

Game

z aplikace
29.5.2014 20:37

Roman : nechci bejt rejpal, ale mas to dole v levo napsáno -50% takze zřejmě bude stát kolem 120kc normálně

Roman

Roman

z aplikace
29.5.2014 20:59

Ku*va, fakt!
Čumím do toho a nevidím to.

Roman

Roman

z aplikace
29.5.2014 21:04

Jinak škoda, že nejde nastavit dobu náhledu a aplikace neukazuje fix GPS (origo v Sony ukáže).

Ťululum

Ťululum

29.5.2014 21:07

Je možnost (v jakékoliv appce) před focením zapnout diodu, zaostřit/nastavit polohu a vyfotit? V pár foťácích se dá zapnout před focením dioda, ale při zmáčknutí spouště se vždycky dioda vypne a vyfotí se bez blesku. Je to problém jen mého mobilu?

kuzma

kuzma

29.5.2014 21:12

Este raz poprosim,kde v aplikacii prosim vas najdem nastavenie jazyka?

erydia

erydia

z aplikace
29.5.2014 21:13

Ak zaplatim za telefon 400€ a viac očakavam že si nebudem dokupovať apku na fotoaparat a ine zakladne veci v telefone!

Mara

Mara

z aplikace
29.5.2014 21:33

Umi rovnou oriznout fotku?

Vrga

vrga 1

29.5.2014 21:46

@Ťululum – můj LG G2 fotí s diodou tak, že pokud má málo světla a nezaostří, pípne jakože není zaostřeno a fotku vyfotí. Postup je přitom takový, že se po uvolnění spouště zapne dioda, foťák vyváží expozici a nastaví bílou, pak zaostří a poté vyfotí. Můj předchozí mobil, Samsung galaxy S2 fotil prostě tak, že si přisvětlil už při ostření a fotka tak třeba nebyla ostrá vůbec nebo kvůli přepalu ani nezaostřil. Nicméně jestli tato appka umí zapnout diodu před focením permanentně, to nevím, neinstaloval jsem jí. Jen píšu koment, že to nemusí být problém tvého mobilu :)

Jarpet

z aplikace
29.5.2014 22:14

Klokan: mám nexe 5. Dnešní aktualizace origo apka degradovala při nastavení na 16/9 na 6 mpix.
Tato to zničila dvojnásob. Není důvod ji chválit…. :-(

Tomáš

Tomáš

29.5.2014 22:18

Je možné, že nastavení ISO funguje pouze na některých telefonech? Mám Xperii L a nikde jsem nenašel možnost ISO nastavit. v nabídce “více nastavení” položku ISO najdu, sice hluboko, ale je neaktivní, nelze zapnout. Máte to někdo podobně nebo je to opravdu pouze mým telefonem? Přitom v nativní aplikaci fotoaparát ISO nastavovat můžu bez problémů. Děkuji

kuzma

kuzma

29.5.2014 22:28

Tomas: Mam Samsung Galaxy S2 plus a mne nastavovanie ISO funguje normalne!

europoint

europoint

29.5.2014 22:37

Jedna z horších. Výsledná velikost testovaných fotek okolo 1MB při největším rozlišení. Špatně ostří a celkově jsou fotky oproti ostatním dost “máznuté”. Také jsem ji nestačil vrátit a to jsem ji kupoval ještě za plnou cenu.

Lexon

Lexon

z aplikace
29.5.2014 23:13

Tuto appku používám už dlouho (resp. Kupoval jsem HDR kameru ještě předtím než ji sloučili do této multi aplikace). Používám ji hlavně právě na HDR fotky a docela to ujde. Někdy se fotka povede vic, někdy míň. Můj phone HDR v základu neumí.

Lukáš Křenek

Lukáš Křenek

29.5.2014 23:37

A Better Camera jsem překládal do češtiny já, za nepřeložené výrazy můžou tvůrci, neposkytli zatím všechny anglické texty. Pokud máte jakékoliv námitky či návrhy na zlepšení překladu, napište zde a já se to pokusím změnit :)

Martin Novotný: Nesmysl to není, fotoaparát fotí celou dobu dokud nezmáčknete spoušť (tím se focení vypne). Zobrazí se Vám několik posledních snímků právě před zmáčknutím spouště.

Jarpet: Je logické, že širokoúhlé snímky nebudou v plném rozlišení, tohle Vám neumožní žádná aplikace.

kuzma: V aplikaci nejde nastavit jazyk, aplikace se řídí podle jazyku nastaveného v systému Android

Roman: Normálně stojí normálně 99 Kč.

Mara: Neumí upravovat fotky.

europoint: Při 5 Mpx mám velikost fotky cca 4 MB, více než v nativní aplikaci. Kvalita mi přijde stejná/lepší.

Karel Kilián: Histogram (a další podrobnosti) zobrazíte, když v režimu focení přejedete prstem do strany :)

Mahatma

Mahatma

30.5.2014 7:10

Na Xperii V vše funguje jak má. 16:9 8Mpx, komprese mírná (u 4:3 12,8Mpx velikost snímku 8MB proti 2,5MB u origo foťáku). Spokojenost s DRO, srovnatelné výsledky s HDR a méně šumu.

RenierX

RenierX

30.5.2014 9:41

Srovnal jsem kvalitu fotek na Galaxy S3 s originální Samsung aplikací a Better Camera dělá srovnatelné fotky jen v základním režimu (prakticky stejné jako Samsung). Dro fotky jsou z Better Camery daleko horší, takové vyblité a nejhůř ve srovnání dopadne noční scéna, ta je u Samsungu o míle lepší, Better Camera daleko víc šumí a má mnohem méně detailů. Já mám jasno – nebrat ani zadarmo.

Martan

Martan

30.5.2014 12:49

vrga :
Zapnutie led na priostrenie pouziva napr. Lenovo SnapIT Camera & SeeIT.
Mimochodom ma (imho) velmi peknu galeriu.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2608625

Karel129

Karel129

1.6.2014 18:32

Lukas krenek: ohledne cestiny, mam cestinu a apl. je anglicka, takze se to bohuzel nenastavuje podle androidu, nainastalovano z Obchod Play.

s3icc0

s3icc0

3.6.2014 8:47

Původně jsem si před několika lety pořídil HDR Camera+ kvůli bezkonkurenčnímu HDR režimu (almalence je totiž firma která se zabývá algoritmy ve zpracování obrazu). Když jsem zjistil že je možnost mít A better camera okamžitě jsem zakoupil … bezkonkurenčně nejlepší foťák … je pravda že používám jenom Standardní režim, HDR a občas panorama (pořád preferuji manuální spojování photoshopem) takže k ostatním režimům toho moc neřeknu, ale minimálně standardní režim a HDR fotí bezvadně + navíc ta spousta nastavení.
K zobrazení histogramu: stačí swipovat mezi obrazovkami foťáku – jsou tam tři, jedna je čistá, jedna se všema těma vychytávkama a jednu jsem nepochopil :-)
K jazyku … těch pár nastavení si člověk angličtiny neznalý vygoogluje a pak už nejsou nikdy potřeba, na všechno je obrázek.
DRO nepoužívám (asi to přidá krapet šumu do fotky), buď fotím normálně nebo přímo HDR.
Co se mi líbí v posledních aktualizacích že se ohromě zvedla rychlost procesování HDR, předpokládám že i další režimy budou značně rychleji procesovat …

chvalda

3.7.2014 1:30

No, já tu appku mám, na normální focení v ežimu S je v pohodě, občas trošku pomalejší, ale HDR a Panorama atd.. jsou placené, prnvích 20 snímků zdarma a pak platit kámo…

– ZTE V818 white

já

21.7.2014 21:42

App pomohla, ale našel jsem ji podle vyhledávání na GP. Na N4 nefungoval ve vestavěném fotoaparátu správně režim HDR (fotka byla rozmazaná) a tato app mi dělá i běžné fotky lepší. Doporučuji.

Jaroslav

Jaroslav

25.8.2014 15:19

V hledáčku se nezobrazuje celý obraz, který je pak vyfocený, okraje chybí. Mám Samsung I9105. Nevíte, co s tím? Jinak je podle mě aplikace perfektní.

Tomáš

Tomáš

15.4.2015 8:46

Mám otázku, když má telefon optickou stabilizaci obrazu, umí ji tato aplikace využít? Například u Lenovo Vibe Z2.

Vmtechne

vmtechne72 0

17.1.2017 7:36

Ahoj,mam J5,s app jsem spokojenej,ale nevim kde zapnout
zvuk zaverky.Zvuk na telefonu mam zapnutej, ale presto
to necvaka.Dik za radu.

RSS (komentáře k článku)