Audio Device Class 3.0: nová norma pro telefony bez 3,5mm konektoru

usb_type_c_audio_ico

Stále častější vypouštění 3,5mm konektoru pro sluchátka vyvolalo mezi zákazníky poměrně silnou (převážně negativní) odezvu. Dokud se jednalo o rozhodnutí méně známých značek, nechával tento krok média i veřejnost skoro bez reakce. Pak ale přišla Motorola Moto Z a později Apple iPhone 7 – a to byl pomyslný olej do ohně, který rozdmýchal emoce. Poslední nepotvrzené zvěsti přitom tvrdí, že samostatným konektorem pro sluchátka nemá disponovat ani Samsung Galaxy S8. Dnes se však místo zamýšlením nad (ne)praktičností tohoto řešení zaměříme na technickou stránku celé věci. Skupina USB-IF, stojící za standardizací konektoru USB, zveřejnila novou specifikaci USB Audio Device Class 3.0 (ADC 3.0). Norma obsahuje závazný soubor pokynů pro ty, kteří chtějí přenášet zvuk přes USB typu C.

iPhone 7 už nemá konektor na sluchátka iPhone 7 už nemá konektor na sluchátka

Podle Audio Device Class 3.0 umožňuje nová specifikace odebrání starého 3,5mm konektoru, se kterým souvisí možnost vyrobit tenčí zařízení. To byl ostatně jeden z prvních argumentů ve prospěch tohoto řešení. Kromě toho má tento způsob připojování sluchátek pomoci při řešení otázek s odolností proti vodě a přinese i nové digitální zvukové funkce. Specifikace je také navržena s cílem zlepšit energetickou účinnost a detekci klíčových slov pro lepší rozpoznávání hlasu.

Součást normy Audio Device Class 3.0 Součást normy Audio Device Class 3.0

Co nabídne Audio Device Class 3.0

Důležité je, že USB Audio Device Class 3.0 nadále podporuje analogový i digitální zvuk. Dva piny sekundární sběrnice (SBU) stále mohou být použity pro ne-digitální přenos zvuku, takže výrobci zařízení mohou i nadále poskytovat adaptéry z konektoru typu C na 3,5 mm jack pro podporu stávajících sluchátek. Předpokládá se však, že další vývoj sluchátek se již bude ubírat pouze cestou s konektorem USB-C.

Specifikace také odhaluje něco o tom, co můžeme očekávat od budoucích USB sluchátek a audio příslušenství. Tato zařízení budou podle všeho vybavena vícefunkční jednotkou (MPU), která bude definovat funkce, kterými zvukový hardware disponuje. Patřit mezi ně může například synchronizace s hostitelem, digitálně-analogový převod, potlačení šumu, ekvalizér či ovládání mikrofonu. Jako rozšíření k těmto novým MPU specifikace nastiňuje nové funkce zaměřené na úsporu energie. Ta dovolí uvádět zařízení do různých režimů spánku. Nové BADD profily pak budou sloužit pro efektivnější nalezení a správu připojených zařízení.

Co se týče kvality digitálního audia, budou USB Audio Device Class 3.0 kompatibilní s nejnovějšími kompresními formáty USB Audio Type-III a Type-IV. Zachována zůstane zpětná kompatibilita s ADC 1.0 a 2.0, které jsou v současné době používány řadou digitálně-analogových převodníků třetích stran.

Také vidíte budoucnost bez léty prověřeného konektoru pro sluchátka tak růžově, jako autoři specifikace? Nebo jste přesvědčeni, že odstranění tohoto výstupu bylo špatným krokem? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroj: androidauthority.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (35)