Menu

USB-C kabel bude podporovat i výstup na HDMI

Firma HDMI Licensing, která se stará o  pravidla a nové verze HDMI, se na berlínském veletrhu IFA postarala o překvapení. Oznámila USB-C kabel na HDMI. Jedná se o revoluci, nebo evoluci?

USB-C kabel na HDMI bez nutnosti konvertorů

Nová specifikace umožňuje převádět audiovizuální signál bez nutnosti použít jiný kus hardwaru nebo konvertoru. Kompatibilním zařízením bude stačit jednoduše zapojit kabel a hned vše pojede, tak jak to známe z klasického HDMI.

USB-C kabel na HDMI

Firma nový formát nazývá HDMI Alternate Mode a podporuje pouze HDMI 1.4B, takže na novinky z verze 2.0 si budeme muset ještě chvíli počkat, ale i tak podporuje verze mnoho, včetně 4K rozlišení nebo 3D videa. Samotné zařízení pak také musí podporovat tuhle novou funkci, to pak bude na samotných výrobcích, jestli se jim vyplatí implementovat novou verzi USB-C.

Navíc výrobce uvádí, že kabel ihned nevyjde, protože je nejprve potřeba řádné testování. První zařízení s podporou HDMI Alternate Mode by se mohly představit na veletrhu CES 2017, který se odehraje na začátku příštího roku. Na trh by se pak mohly dostat během příštího roku.

Jste zastánci jednoho univerzálního konektoru, nebo je vám bližší více konektorů na zařízení?

zdroj: hdmi.org

 

Komentáře

Syncz

syncz 0

3.9.2016 18:04

Nejsem zastánce jednoho univerzálního konektoru, je mi bližší více konektorů na zařízení. Avšak pouze v případě že jsou univerzální.

klauda.alois@seznam.cz

z aplikace
3.9.2016 18:50

Já jsem zastánce jednoho konektoru, takhle sebou nosím pouzdro s příslušenstvím a jedno je zrovna redukce na HDMI.

kusyvl

3.9.2016 20:22

super

Mis012

z aplikace
3.9.2016 20:22

nejsem zastánce jednoho konektoru, ale výrobci zjevně ano (už jste viděli telefon s hdmi?) takže čím víc toho nacpou do usb-c standardu tím líp.

Jakub Topič

3.9.2016 21:14

Tak to mi skutečně nechybělo. USB-C už předtím podporovalo displayport a nevidím důvod, proč bych ho měl měnit za hdmi. Navíc kolik monitorů připojím přes hdmi na jeden výstup? Jeden? :D S displayportem jich lze zřetězit až 5.

kubahronik

z aplikace
3.9.2016 22:35

Taky se připojím s “Čím víc co nejuniverzálnějších konektorů, tím líp.” Ty nesmysly s jedním konektorem, jak propagují současní výrobci mi naprosto nedávají smysl. Vždyť kdyby dávali třeba 2 místo 1 USB, nemohlo by se to nějak moc prodražit a byla by to obrovská výhoda oproti konkurenci. Když si vezmu třeba Nexus 5 s MaruOS, takhle ten jediný konektor použiju na připojení obrazovky + nabíjení a na ovládání musím použít nějaký bezdrátový nesmysl, který se připojuje půl hodiny a je nespolehlivý (a prý i zdraví škodlivý), o nemožnosti připojení externího disku nemluvě. A podobné nároky může mít i někdo s klasickým Androidem. USB-C tohle sice teoreticky řeší, ale v praxi se příslušné příslušenství buď nedá sehnat, nebo je strašně drahé. Určitě je za tím vším lobbing někoho z farmaceutického průmyslu, komu se hodí, aby co nejvíc lidí používalo bezdrát 🤑

Tomogo

Tomogo 8

4.9.2016 0:44

To kubahronik: WTF? A vy používáte mobil? Vždyť Vás to záření musí hned zabít! Být váma koupím si drátové hands free a pětimetrový prodlužovací kabel, aby jste mohl volat z vedlejšího pokoje. Co kdyby náhodou… ;-)

Jinak asi takto:
http://www.ebay.com/itm/351714808946

Ale USB Type-C není záruka, že to bude fungovat, musíte výrobce dát, nebo možná raději bůh, protože co vím, tak to funguje zatím jen na HTC 10

Tomogo

Tomogo 8

4.9.2016 15:03

Ještě taková vsuvka:
Kdo pochoopil možnosti USB Type-C byl Microsoft s jeho Continuum. Bohužel “Mrkvosoft” jsou babráci a pěkně to hnojí od dob Windows Phone 7.
Na druhé straně někteří “borci” co vyrábějí Android telefony se asi taky zbláznili, protože dávají do mobilů USB Type-C jen s USB 2.0. To je snad ještě větší uchylárna, než dnes opominout USB Type-C úplně a cpát do mobilu zataralé Micro-USB.
USB Type-C je tu s námi již od poloviny roku 2014 a někteří výrobci ho ostentativně ignorovali ještě do roku 2016. Tomu se říká pokrok, že?
V roce 2016 jsme se konečně dočkali a to ještě u mnohých jen s USB 2.0, nebo bez display portu a dalších možností tohoto standardu!
A já se ptám. Zkoušel někdo z výrobců nahrát 128GB SD přes USB 2.0? To trvá při dobré konstalaci hvězd 2,5 hodiny (ve skutečnosti mnohem déle, osobní zkušenost, protože nekopírujete jen velké soubory, se pohybuje kolem 5 hodin).
Ale pomocí USB Type-C a USB 3.1 128 GB může trvat jen 22 minut a to jen proto, že nejrychlejší SD karty mají rychlost zápisu kolem 95MB/s. Takže ve skutečnosti s tím budete hotovi do 3/4 hodiny.
Ale teoretická prostupnost USB Type-C s USB 3.1 je cca 750MB/s. Takže při kopírování 128GB do interní paměti telefonu, která je dostatečně rychlá aby to zvládla, vše může být hotovo teoreticky za necelé 3 minuty. Opět ve skutečnosti déle, ale i kdyby to bylo 10 minut, tak osobně si raději vyberu 10 minut, nežli 5 hodin na USB 2.0!

Tomogo

Tomogo 8

4.9.2016 15:19

Jo a abych doplnil odpověď na otázku.
Na mobilu jsem zastáncem jednoho konektoru, pokud budou dodrženy určitá pravidla a tento konektor bude opravdu multifunkční a výrobce zařízení mi dodá dostatek příslušenství k jeho plnému využití.
Důvodem je úspora místa, hmotnosti a jednoduchost konstrukce, popřípadě voděodolnosti.

Samozřejmě na notebooku, tabletu, či jiném zařízení než je mobil si raději vyberu více typů konektorů naráz. Je to přeci jen užitečnější a prostor mne už tolik trápit nemusí.

kubahronik

z aplikace
4.9.2016 16:23

Tomogo: Zase tak hrozné to snad není, stejně by mě asi v takovém případě měla zabít už jenom samotná mobilní, GPS a televizní síť :-D. V každém případě, párování příslušenství přes Modrý zub mi přijde rozhodně mnohem zdlouhavější a otravnější, než prostě zapojit kabel. Ale ta redukce vypadá hodně dobře. Jinde jak našel něco podobného, ale asi za $60. A to pětimetrové handsfree zní taky jako hodně šikovná věc :-)

Radeg

radeg 33

z aplikace
4.9.2016 18:58

@kubahronik:
Když někdo argumentuje a napíše: “… prý i …”, tak vím, že o tom vůbec nic neví.

Trent

trent 0

z aplikace
4.9.2016 19:27

tomogo: Chápu, že když uz usb-c, tak verzi 3.1. Na druhou stranu, to že tam výrobce dá jen “pomalou” verzi 2.0 má své opodstatnění. Kdo normální by nahrával do telefonu 128GB dat naráz?

Tomogo

Tomogo 8

4.9.2016 20:49

trent: Promiň, ale skutečně nechápu, proč někdo stále hájí různé kraviny. Napsat že to “má své opodstatnění” je opravdu nesmysl.
Má opodstatnění, že staré mobily měly USB 2.0. Ale nemá žádné opodstatnění aby USB 2.0 měly nejnovější modely, navíc, když jejich SoC mají na sobě USB 3.1 již implementovaný. To je jako Postavit auto se čtyřmi válci, ale zapojit jen 2. Ne, to opravdu opodstatnění nemá.
Jinak já si běžně nahrávám tam a zpět +/- 10-20GB dat, takže mě opravdu štve, když musím čekat 20 minut, místo toho aby to bylo za minuty 4.
A taky jsme u obecného problému, že spousta lidí říká. “Já to nepotřebuju, tak proč by to tam mělo být?” Příklad je IR, USB OTG, MHL/Displayport, čtečka otisků prstů, barometr, vlhkoměr, nebo další fičury. Jenže jsou lidé, co vše, nebo některé z nich využijí. Tak pokud někdo dělá TOP model, tak aby byl opravdu TOP, tak by mu nemělo nic chybět. Proč člověk, co má rád rádio a hodně ho poslouchá, musí koupit nějakou šunku, aby si dopřál FM rádio, protože v TOP modelu FM rádio nenajdeš?
Dnes je běžný tarif 1.5GB, ale pokud posloucháš 128Kb stream z internetu, tak celý tarif spotřebuješ za 32 hodin.

honzah

5.9.2016 9:15

za par let mozna zacne mit usb c v mobilu smysl

Trent

trent 0

z aplikace
5.9.2016 12:03

tomogo: zase na to koukáte z pohledu naší kotliny. Pokud byste vše streamoval, přijdete o data hned, ale to zákazníky z nespecifických trhů nemusí trápit. Nemyslim si, ze nekde v americe budou do telefonu nahrávat kolik gb hudby, když si mohou v pohodě pustit hudbu přes stream. Pokud užíváte telefon jako přenosnou paměť, na velká data jsou vhodnější zařízení.

Uni

uni -220

5.9.2016 12:06

Rozhodně +1 za komenty “trent”, ten člověk ví, o čem mluví, vzácnost. Snad tě nebudou všude shazovat, znám to:)

trent: Ne, opodstatnění to nemá, Kloudná SoC (která jsou ale běžně dostupná) umí USB3.x již několik generací. Můžeme se bavit o tom, že překážkou byl konektor. USB 3.x MicroUSB-B nebyl zrovna šťastný návrh, to vidíme v praxi všichni. Bylo jasné, že pokud chce Apple nabídnout nástupce svého 30pinu, přes USB konsorcium to nejde, neměl nic adekvátního. Ve chvíli, kdy se ale ukázal USB-C je už je kravina nasazovat MicroUSB-B a vlastně i USB-A.

Ad téma “více konektorů v telefonu”, to výrobci prostě až na výjimky nedělali, nedělají a dělat nebudou. Kouzlo HDMI/DP skrz USB-C je, že na rozbočení signálu data/obraz postačuje klasický HUB, bez převodníků, atd. A stejnou cestu čeká (resp. nastal) i audio signál (viz “odpískaný” jack).

Routh

Routh -10

5.9.2016 22:30

Univerzální konektor na mobilních zařízení je samozřejmostí.

K tomu streamu, počkejte si na další regulace od ČTU na příští rok. Data budou opět dostupnější (budou muset). Už od května 2016 se surfuje a volá snadněji v roamingu a příští rok to snad dotáhnou a začnou provozovat FUP pro Cloudové řešení do kterých nás velký stýček a další neustále cpou.

RSS (komentáře k článku)