TOPlist

ASUS Fonepad – sedmipalcový tablet, se kterým si zavoláte

img9055800

Při vyslovení spojení Asus a Android si většina z nás vybaví spíše tablety, neboť je to odvětví, kde se tento tchajwanský výrobce činí nejvíce. Po veleúspěšném Nexusu 7 však přišla delší odmlka, která se ruší až nyní na veletrhu Mobile World Congress 2013. Společnost Asus zde totiž kromě jiných modelů představila také sedmipalcový tablet Asus Fonepad, který se pyšní 3G modulem s telefonními funkcemi a čipovým řešením od společnosti Intel.

Sedm palců ve znamení kovu

Nový Fonepad se zařazuje po bok přístroje Nexus 7 od stejného výrobce, který se chlubí displejem s úhlopříčkou 7 palců. Tato velikost je ideálním kompromisem pro ty, kteří chtějí velký pracovní prostor a zároveň skladné zařízení, které se ještě tak tak vejde do některé z kapes oděvu. I když se jedná o tablet, za jehož zrodem stojí tvůrce Nexusu 7, zpracováním a vzhledem se poměrně výrazně liší. Zatímco tělo Nexusu 7 bylo vytvořeno z pogumovaného děrovaného plastu, všechny komponenty Fonepadu jsou vsazeny do jednoho kusu kovu, který tak tvoří konstrukci tenkou 10,4 mm. To zaručí elegantní a luxusní dojem z dílenského zpracování, trochu negativně se to však podepíše na váze a odolnosti proti pádu.

asus-fonepad-02

img9049800

MWC2013: představení Asus FonePad

MWC2013: představení Asus FonePad

S 3G modulem již nebudete mobil potřebovat

Jediné, co odlišuje tablety a mobilní telefony, je v současné době 3G modul a systém připravený na telefonní hovory a SMS. Fonepad ovšem zvládá obojí, takže hravě dokáže nahradit i váš stávající telefon. Samozřejmostí zůstává, že k tomu přístroj potřebuje také vaši SIM kartu – i slot pro SIM kartu je součástí tohoto přístroje.

P2252160 (0;00;00;00)

Intel Atom na palubě – drobné vybočení z řady ARM

V drtivé většině androidích zařízeních nalezneme čipová řešení architektury ARM, což se ovšem nelíbí společnosti Intel, která je největším výrobcem procesorů na světě, přesto se na mobilním segmentu teprve rozjíždí. Ta se snaží propašovat do mobilních přístrojů svou dinosauří architekturu x86 (dinosauří kvůli stáří). Fonepad je dalším z mála zařízení, které se procesoru od Intelu dočkalo, konkrétně modelu Atom Z2420. Tento procesor nabídne „pouze“ jedno jádro na frekvenci 1,2 GHz, dá se však očekávat, že i tak bude mít zařízení dostatek výkonu pro běžnou činnost. Podle Intelu je navíc řešení od Intelu až o 18 % šetrnější k baterii než řešení od společnosti Qualcomm a jejich Snapdragonů.

Intel_Atom

Hardware – Nexus 7 výkonem nepředčí

Jelikož není Fonepad cílen jako high-endové zařízení, žádná vysoká čísla v benchmarcích se od něj nečekají. A s jednojádrovým Atomem ani nemohou. Na pokoření výkonu čtyřjádrové Tegry 3 to tedy rozhodně stačit nebude, na běžnou práci s přístrojem by mělo. Procesor by měl být schopný přehrávat video ve Full HD rozlišení. K dostatku výkonu pro spouštění více aplikací a náročnějších procesů poslouží také 1GB RAM paměť a grafický akcelerátor PowerVR SGX540.

Sedmipalcový displej dostal rozlišení 1280 × 800 pixelů, což je na chlup stejná hodnota jako v případě srovnávaného Nexusu 7. Taktéž IPS technologie zůstala nezměněna a není také divu, neboť ji Asus používá téměř u všech svých přístrojů (výjimkou je PadFone se SuperAMOLEDem). Výrobce slibuje široké pozorovací úhly a též dobrou viditelnost na slunci.

Hodnota vnitřní paměti se usídlila na hodnotě 16 GB, což je prostor, který by už spouště uživatelů mohl stačit, ale pro ty náročnější je zde dobrá zpráva – nechybí ani slot pro MicroSD. Díky tomu je možné paměť rozšířit o dalších 32 GB a nenastanou tak problémy s místem, jako je tomu v případě 8 a 16GB varianty Nexusu 7. Navíc dostává každý uživatel 5GB cloudové úložiště od Asusu zdarma (lákává nabídka zejména pro české uživatele s neomezeným FUP).

Nový Fonepad je dokonce vybaven dvojicí fotoaparátů, do Evropy by se však měla dostat také levnější verze bez zadního fotoaparátu. Rozlišení zadní kamery činí 3 MPx, přední pak 1,2 MPx.

P2252160 (0;00;00;00)

Hardwarové specifikace

  • Hmotnost: 340 g
  • Procesor: Intel Atom Z2420 s frekvencí 1,2 GHz, PowerVR SGX540 GPU
  • RAM: 1 GB
  • Displej: 7″ , IPS LCD, 1280 × 800 pixelů (HD)
  • Paměť: 16 GB, rozšiřitelná pomocí Micro SD o 32 GB
  • Zadní kamera: 3 MPx,
  • Přední kamera: 1,2 MPx
  • OS: Android 4.1.2 Jelly Bean

Evropský trh dostane levnější verzi bez zadní kamery

Cena 8GB přístroje byla stanovena na 249 dolarů, což je v přepočtu přibližně 4800 Kč. Podle prezentace na tiskové konferenci by však do Evropy měla dorazit 16GB verze, která bude stát 219 euro (5 500 Kč), ale nebude disponovat zadní kamerou. To na první pohled nevypadá špatně, důležité však bude, s jakou cenou přijde k nám.

P2252160 (0;00;00;00)

 

zdroj: androidcentral.comengadget.com

mwc banner big

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)