TOPlist

Huawei Ascend P2 představen – stylová žiletka z Číny podruhé [aktualizováno]

huawei-ascend-p2

Je tomu rok, co společnost Huawei rozbouřila vody mobilního trhu, když na MWC představila několik velmi zajímavých přístrojů. Jedním z nich byl i model Ascend P1, který vynikal především nádherným designem. Po roce se čínský výrobce opět hlásí z MWC a světu oficiálně představil nástupce s označením Ascend P2. Jaká nová „pédvojka“ je?

První pohled přímo z Barcelony

MWC2013: Huawei Ascend P2

MWC2013: Huawei Ascend P2

Designový skvost v ultratenkém těle

Stejně jako model Huawei Ascend P1 i jeho nástupce se může pochlubit velmi elegantním designem. Podoba zařízení se na internetu objevila již dříve a výsledný design odpovídá spekulacím. Výkonné vnitřnosti přístroje jsou navíc vměstnány do ultratenkého 8,4mm těla, takže si přístroj označení žiletka skutečně zaslouží.

huawei-ascend-p2

a6db2bcb-8e26-4bde-820c-50c5a9870163_500

Displej Full HD rozlišení nakonec nedostal

Původní zvěsti, které se proháněly internetem, napovídaly, že společnosti Huawei se podařilo vměstnat do 4,7palcového displeje, který měl Ascend P2 dostat, Full HD rozlišení (1920 × 1080 pixelů). To se krátce před oficiálním představením tohoto přístroje vyvrátilo a přístroj skutečně dostal „pouze“ HD rozlišení, které činí 1280 × 720 pixelů. I tak je tato hodnota dostačující, neboť HD rozlišení na úhlopříčce 4,7″ vytvoří jemnost 315 ppi. Technologií displeje Huawei nepřekvapil a stejně jako v jiných modelech této značky je zde použit LCD IPS panel. Ten je chráněn známým tvrzeným sklem Gorilla Glass druhé generace, které by mělo pochytat všechny snahy o poškrábání.

Společnost Huawei dodává, že nový displej je o 30 % tenčí než předešlé panely, nabízí svítivost 500 nit a kontrastní poměr 1000:1. Díky vylepšené technologii by měl navíc spotřebovávat méně energie a dopomoci tak k vyšší výdrži zařízení. Díky funkci Magic touch by mělo být schopno displej ovládat také přes rukavice, což v zimě ocení spousta uživatelů.

Huawei-Ascend-P2_70865_1

Hardwarové specifikace budí respekt

Ačkoliv nebyl před rokem Ascend P1 uveden jako naprostý High-End a disponoval „pouze“ dvoujádrovým procesorem, jeho nástupce už je na tom o něco lépe a do světa se vydává s čtyřjádrovým procesorem, 1GB RAM pamětí a 16GB vnitřní pamětí. Díky těmto parametrům rozhodně nebude žádným ořezávátkem na trhu. Detaily procesoru zatím nejsou bohužel známy, procesor by měl tikat na frekvenci 1,5 GHz a dá se předpokládat, že stejně jako v ostatních modelech půjde o řešení přímo od společnosti Huawei (tak jako K3V2 v minulosti).

Poměrně husarský kousek se čínské společnosti povedl s baterií, která disponuje kapacitou 2420 mAh. Tato hodnota sice není na první pohled zase tak výjimečná, ovšem faktem zůstává, že Ascend P2 je velmi štíhlý a baterii s touto kapacitou nebylo rozhodně snadné do zařízení vměstnat. Jak se to projeví na výdrži zařízení se dozvíme až z reálných testů.

Změn se dočkal také fotoaparát, který nyní dokáže pořizovat snímky až s rozlišením 13 MPx pomocí zadního fotoaparátu a 1,3 MPx díky přednímu. Mezi schopnostmi zadního fotoaparátu nechybí možnost natáčet Full HD video nebo třeba pořizovat HDR snímky. Navíc by měl být ovládán skrze své dedikované tlačítko, což uživateli zpříjemní práci s fotoaparátem. Technologie Super Resolution by pak měla vytvořit snímky, které neztrácejí svou kvalitu ani při 2x přiblížení (to ovšem posoudíme sami až v recenzi).

bec4b508-5b76-4d31-adac-bfbde665c269_500

I když by si spousta uživatelů přála Android 4.2 na palubě tohoto přístroje, v době prodeje bude tento mazlíček dostupný „pouze“ se systémem Android 4.1.2. Jako vždy dostane systém úpravu s názvem Emotion UI, aby bylo na první pohled vidět, že se jedná o přístroj značky Huawei. Již z minulosti ovšem víme, že změny nejsou nikterak drastické.

V novém přístroji se nezapomnělo ani na technologii NFC. Ta by navíc měla zvládat také funkci Android Beam, díky které je možné rychle a snadno posílat obsah pouhým přiložením zad zařízení k sobě. Přístroj podporuje také rychlé sítě LTE, to však české zákazníky příliš nenadchne, neboť je to pro ně pouze údaj na papíře, který nelze na našich sítích otestovat.

Huawei se stejně jako v případě Ascendu P1 chlubí také vylepšenou správou napájení, díky které by měl přístroj vydržet až o 10 procent více na jedno nabití. Stejně tak by se měl rychleji nasytit z elektrické přípojky – Huawei slibuje až o 25 % rychlejší nabíjení.

_DSC6646

Hardwarové specifikace

  • displej: 4,7″, IPS LCD, HD rozlišení (1280 × 720 pixelů), 500 nitů, 1000:1 kontrastní poměr, Gorilla Glass 2
  • procesor: čtyřjádrový s frekvencí 1,5 GHz
  • paměť: 1GB RAM, 16GB vnitřní paměť + slot pro Micro SD kartu
  • systém: Android 4.1.2 s nadstavbou Emotion UI
  • fotoaparát: 13MPx zadní, 1,3MPx přední
  • baterie: 2420 mAh
  • NFC, LTE

Dorazí ve druhém čtvrtletí, cena bude lidová

Jelikož byl Ascend P2 oficiálně představen až nyní, nemůžeme čekat, že se na pult našeho oblíbeného obchodu dostane během několika dní. Podle dostupných informací je prodej přístroje naplánován na druhé čtvrtletí 2013, kdy by měly začít celosvětové prodeje včetně evropského trhu. A cena? Uvedená částka činí 525 dolarů, což je cena o něco vyšší než je 10 000 Kč. Kdyby taková cena zůstala i u nás, stal by se z tohoto přístroje velmi žádaný produkt. Jaká však bude realita, nemůžeme zatím předvídat.

huaweiascendp2leak02

Poučil se Huawei z chyb předchůdce?

Otevřeme krátce okénko do minulosti a vzpomeňme si, jak na tom byl předchůdce, model Ascend P1. Ten v době vydání vzbudil skutečně velký obdiv za design a ani hardwarové specifikace nebyly nejhorší, takže v tomto přístroji vidělo spoustu uživatelů naději, že by se právě „péjednička“ mohla stát jejich další přístroj. Zklamání ovšem přišlo v začátcích prodeje, neboť u nás stál tento přístroj zpočátku kolem 12 000 Kč. To bylo příliš, jak jsme se sami na vlastní kůži přesvědčili v recenzi. Přístroj totiž disponuje pouze 4GB vnitřní pamětí, což je na telefon za 12 tisíc žalostně málo a předem jsme museli počítat s nákupem Micro SD karty. Ani dílenské zpracování nás bohužel příliš neohromilo a systém také nebyl vyladěný tak, jak by se slušelo a patřilo. Nyní se jeho cena pohybuje zhruba o 3 tisíc níž, což už z přístroje činí poměrně zajímavou nabídku.

Ascend P2 začíná s 16GB vnitřní pamětí, a tak máme jistotu, že minimálně první zásadní nedostatek je vyřešen. EDIT: Model Ascend P2 ovšem nemá Micro SD slot, takže stav s nízkou pamětí je opět problémem. Na kvalitu dílenského zpracování či softwaru si však budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. Minimálně do té chvíle, než se nám dostane pod ruku na detailní recenzi.

Ascend P2-580-75

zdroj: androidcentral.com, anandtech.com, phonearena.com, phonearena.comfonearena.com

mwc banner big

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)