TOPlist

Apple představil iOS 15. Přináší FaceTime na Android a mnohem více

iOS 15

Na své tradiční vývojářské konferenci WWDC Apple představil iOS 15. Kromě něj jsme se dočkali také systémů macOS Monterey, watchOS 8 a iPadOS 15. Vzhledem k dnešní době strávil kalifornský gigant nejvíce času u FaceTime a videohovorů. Další vylepšení jsou spíše drobnějšího rázu.

Apple představil iOS 15

FaceTime nyní podporuje funkci Spatial Audio, které fungují spolu se sluchátky AirPods Pro a AirPods Max. Tato technologie pomáhá určit, ze které strany zvuk přichází a vy se tak budete lépe orientovat ve videohovorech. Vylepšena byla také samotná kvalita zvuku a redukce okolního hluku. Další novou funkcí je portrétní režim, který umožní rozmazat pozadí za vaší tváří. Stejně jako třeba Google Meet nyní lze vytvořit odkaz na FaceTime hovor a sdílet je s ostatními a to dokonce i na Androidu a Windows přes webový prohlížeč. Vůbec poprvé v historii se tak vidíme tuto platformu venku z jablečných systémů.

Funkce SharePlay pak umožní společné sledování obsahu či poslouchání hudby s ostatními účastníky FaceTime hovoru. Menších změn jsme se dočkali také u iMessage, které nabízejí přehlednější uspořádání sdílených fotografií. Různé odkazy v chatech budou mít nyní vlastní kartu, takže je bude snadnější najít. Apple se kromě jiného v novém systému zaměřil také na notifikace. Ty mají nyní větší ikony a přinášejí zcela nový režim Focus. Jednoduše si lze nastavit, co zrovna děláte a iOS pozná, o čem vás informuje a co nechá v centru. Pokud tedy třeba pracujete, na telefon vám budou přicházet oznámení z aplikací jako Mail, Slack nebo Kalendář.

Apple’s entire iOS 15 event in 11 minutes (WWDC21 supercut)

Apple's entire iOS 15 event in 11 minutes (WWDC21 supercut)

Funkce Live Text tak trochu kopíruje už několik let existující Google Lens a umožní také vybrat text z fotografie a následně s ním pracovat. Došlo také na Apple Mapy, které ve vybraných městech nabízejí rozšířenou realitu (navigaci), 3D vizualizace včetně třeba převýšení, nové barvy silnic, nový tmavý (nebo spíše noční) režim a další funkce. Aplikace Wallet získává podporu nových elektronických klíčů jako třeba od domu či hotelového pokoje a nově si lze (zatím pouze v USA) přidat třeba řidičský průkaz. Pokud tak žijete v zámoří, v podstatě sebou už nepotřebujete peněženku. Vývojářská beta je k dispozici od včerejška, plná verze systému pak vyjde spolu s novými iPhony na podzim.

Co říkáte na nový iOS 15?

Zdroj: Apple konference

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)