Apple obhajuje 8 GB RAM v MacBooku Pro za 50 tisíc korun

apple macbook pro
  • Apple na konci října uvedl nové MacBooky Pro s čipy M3
  • Základní konfigurace má jen 8 GB RAM, stojí přitom 50 tisíc
  • Podle jablečné firmy je to ale v pořádku 

Na nedávné konferenci zvané „Scary fast“ Apple (a skutečně hrůzostrašně rychle, za 30 minut bylo po události) představil nové MacBooky Pro s čipy rodiny M3. Jablečná firma zcela odřízla původní MacBook Pro s TouchBarem a nahradila jej novou generací, která startuje na 50 tisících, což by na poměry jablečných počítačů nebylo tak špatné.

Háčky jsou ale hned dva. Tím prvním může být základní čip M3, dražší verze mají verze Pro a Max. Tam bych ale osobně problém neviděl, stále se díváme na vysoce výkonný a energetický efektivní čipset, který bude stačit 90 % uživatelů. Samozřejmě si rychle a bez trhání poradí s běžnými úkony, zvládne ale i editaci delšího 4K videa nebo úpravu velkých fotografií. Druhý, a za mě mnohem podstatnější háček tkví v základní konfiguraci, která má opět pouze 8 GB RAM.

The new MacBook Pro | Apple

The new MacBook Pro | Apple

To může být pro uživatele, kteří mají otevřenou hromadu aplikací už docela problém a Apple dostává od fanoušků velmi ráznou, ale zaslouženou zpětnou vazbu. Takovou kapacitu mají laptopy s Windows za 10 tisíc, ty za 50 tisíc se pyšní 32, někdy i 64 GB operační paměti. Podle Boba Borcherse ale není takové srovnání spravedlivé. Rozhodnutí Applu obhajoval v rozhovoru s s Lin YiLYi na čínském Bilibili slovy, že: „8 GB na M3 MacBooku Pro odpovídá 16 GB RAM na jiných systémech, RAM umíme využít mnohem efektivněji.“

To je sice pravda, 8 GB RAM na Macu s čipem M bude vždy efektivnější než na obdobném laptopu s Windows, ale stále to z mého pohledu není žádná relevantní odpověď. Na MacBooku Air je taková kapacita asi ještě obhajitelná, ale na pracovním stroji za téměř dvojnásobnou cenu už nikoliv. Vždyť jen otevřený Photoshop a Safari zároveň spotřebují klidně několik GB paměti.

Koupili byste si MacBook s 8 GB RAM?

Zdroj: Macworld

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)