Menu

iPhone X za 50 tisíc. Charita nebo marketingová vychytralost? Dočká se Akce X i Android?

Někteří z vás si dnes jistě všimli akce na iPhone X, kterou spustil jeden z nejmenovaných prodejců elektroniky u nás (nechceme dělat reklamu, a tak nebudeme zmiňovat). Nás jakožto Android magazín nezaujal ani tak samotný iPhone X, ale spíše fakt, že český distributor se rozhodl prodávat tento smartphone za mnohonásobně vyšší cenu. V této akci zaplatíte za iPhone neskutečných 49 490 Kč čili o 15 tis více. Celá situace nás natolik zaujala, že jsme ji pojmenovali Akce X a rozhodli se ji podívat blíže na zoubek. Než se ale dostaneme k jádru pudla, zkusme si odpovědět, kolik nejvíce byste zaplatili za skvělý smartphone?

Obsah článku – Akce X u nového Apple iPhone X

Kolik byste zaplatili za výjimečný mobil?

Zrovna nedávno jsme na toto téma měli Víkendovou hlasovačku, kde jsme se vás v tomto čísle našeho pravidelného seriálu ptali, kolik nejvíce byste byli ochotni dát za opravdu výjimečný smartphone. To jsme ale ještě netušili, že se setkáme s Akcí X, která uvede pojem “předražený telefon” do úplně jiné roviny. Nevím jak Apple příznivci, ale většina z vás Androiďáku si dokáže představit zaplatit za smartphone kolem 10 tis. a ti odvážnější, za ten opravdu výjimečný kolem 30 tis Kč. Co ale padesát tisíc, je to ještě v pořádku, kam až to poroste, s čím přijdou příště?

Nový Apple iPhone X v prodeji s cenou za 50 tisíc

Nejmenovaný prodejce dle jejich oficiálního vyjádření celou akci pojal takto. S iPhony se kšeftuje skrz překupníky, kdy cena dosahuje i několikanásobků té oficiální, my s tím nesouhlasíme, a tak pokud těch několik kusů co máme skladem chcete, budete muset přispět na charitu. Na jednu stranu se na to dá dívat jako šlechetný krok, kdy prodejce myslí na ostatní, na druhou stanu lze na to pohlížet jako sobecké gesto které může poškozovat dobré jméno výrobce. Kde je ale pravda? Ti, co udělali předobjednávku jistě nebudou nadšeni, že za svého nového miláčka musí dát dvojnásobek, nebo tak dlouho čekali zbytečně.

Fakta Akce X

Ale zanechme spekulací a pojďme se podívat na pár zajímavých faktů, ať si každý z vás muže udělat obrázek sám:

 • v první vlně prodeje iPhonu je jich obecně v Evropě málo FAKT
 • dodávky iPhone X pokrývají jen malou část předobjednávek FAKT
 • nadšenci jsou ochotni zaplatit za první kusy i několikanásobek ceny FAKT
 • je to natolik drahá a zajímavá komodita, že se běžně skupuje ve velkém na kšeft a pak prodává za několikanásobek FAKT

 

apple iphone X katalog

Apple iPhone X

1.0
 • Displej 5,8'', SuperAMOLED, 2436 x 1125 px
 • Procesor Apple A11 Bionic
 • RAM 3 GB
 • Fotoaparát 2x 12 MP
 • Úložiště 64/256 GB
 • Baterie 2 716 mAh

Otázky k zamyšlení

 • proč s tímto nápadem nepřišel prodejce dříve, ale až v den prodeje?
 • proč se prodejce snaží regulovat trh, není to spíše otázka výrobců?
 • neoznačil tak prodejce nechtěně zákazníky, kteří předobjednali, za “překupníky”?
 • neodradí to některé zákazníky od předobjednávek, nebo neobjednají příště raději jinde?
 • když už Akce X s takovouto formou charity, nestačilo by 2-5 tis?
 • jak na to bude reagovat sám Apple?

Co Android, čeká nás to také, prošlo by to?

Dle dostupných informací, nemůže výrobce nakazovat za kolik může prodejce dané zařízení prodávat, ale může pouze stanovit doporučenou cenu. Nejde tedy pravděpodobně o nic nezákonného. Otázkou je co etika a lidský přístup? Představte si, že si předobjednáte automobil, na který čekáte několik měsíců a pak vám dodavatel řekne, připlať si, nebo si počkej. Co by na to řekli velké firmy? Samsung, Google, Huawei, líbilo by se jim, kdyby některý z prodejců takto podmínil prodej jejich nedostatkového zboží? Být to nějaký e-shop z horní dolní, asi by se nic nedělo a většina by si řekla “jeho smůla”. Ale u předního českého prodejce, který je jeden z hlavních dodavatelů iPhone X a má tedy i podstatnou část českých zásob u sebe, to je už jiná.

apple iphone x cena prodej

Prodejce sice tvrdí, že se jedná o Holandskou aukci, kdy se tímto snaží zamezit nekalému kšeftování se žádaným zbožím. Jak tomu je ale doopravdy, věříte tomu, nebo se jedná pouze o promyšlený marketing a (zne)využívaní svého postavení na trhu? Snaží se prodejce jen na sebe upozornit, nebo poslat vzkaz samotnému Applu (posílejte nám sem více kusů). Kde myslíte že je zakopaný pes?

Co je to ta Holandská aukce?

I pro nás byl tento pojem zcela nový, ale dle slov prodejce “Holandská aukce je druh otevřené aukce, kde dochází k postupnému snižování ceny – v tomto případě příspěvku na neziskový sektor, a to o 3 000 Kč každý den. To znamená, že v den zahájení prodeje půjde iPhone X nakoupit pouze s příspěvkem na charitu ve výši 15 000 Kč, druhý den 12 000, atd. … až do vyčerpání zásob.”

Na kterou stranu se kloníte vy?

Vychytralost a marketingový tah, jak na sebe upozornit, nebo šlechetnost při boji s překupníky a příspěvek na charitu? Jak byste reagovali, kdyby něco podobného začali prodejci praktikovat i u Android zařízení? Budeme rádi, když se o svůj názor s námi podělíte v komentářích pod článkem.

 

Komentáře

loko1

3.11.2017 18:20

Říkal jsem si o jakém prodejci mluvíte když heureka mlčí, pak mi to došlo…mno každopádně už 5000 zlevnili.

Jinak ať si prodávají jak chtějí. Máme volný trh. A kde je poptávka …
Spoléhají zřejmě na to že určitá část obyvatelstva nekriticky koupí produkty jedné značky za jakoukoli cenu;-)

Armies

3.11.2017 20:49

loko 1> to je sice pravda “Jinak ať si prodávají jak chtějí. Máme volný trh. ”
Ale udělat akci (charita) pár minut před prodejem je vúci zákazníkům velký podraz!!!
Eshop věděl že do ČR přijde omezené množství IP X tak ať toto tvrzení neháže na omezené množství.
Je mi líto zákazníků kteří si u tohoto eshopu předobjednali a hlavně zaplatili předem.
Kdyby tato akce byla ohlášena v den předobjednávek tak je vše v pořádku.
Za mě velký podvod na zákazníka který si IP X předobjednal.

petr dvorak

4.11.2017 6:14

Za to by mimozemšťan zasloužil zrušit povolení k pobytu. Být jeden z čekatelů, tak jim tam zrobím takový vyrvál, že bych se dostal do zpráv.

V6ak

v6ak 15

4.11.2017 7:25

»neoznačil tak prodejce nechtěně zákazníky, kteří předobjednali za „překupníky“?«

Asi není řeč o zákaznících, kteří objednali za překupníky, takže před „za“ patří čárka.

»Co Android čeká nás to také, prošlo by to?«

Tady jsem už chvilku přemýšlel, co tím chtěl autor říci, nejspíš měla být čárka za „Android“.

JaLoMe

4.11.2017 12:48

v6ak – Nekritizuj autora! Článek je o něčem jiném a ne o pravopisu.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 26

4.11.2017 15:43

Máte pravdu, s čárkami se to čte mnohem lépe. Pokud nám to příště hodíte do emailu, budeme mnohem radši. Díky

mimar48

4.11.2017 19:39

Nakupuji elektroniku v podstatě jen u nich v Holešovicích a nemám s tím problém. Dokonce bych spíš řekl, že mi to zcela vyhovuje. Mám s nimi v drtivé většině pouze kladné zkušenosti. Tohle je ale samozřejmě značně diskutabilní počin … neřku-li přímo prasárna…

Nicméně – ať mi ale nikdo netvrdí, že chování uživatelů výrobků jménem iPhone nevolá po tom, aby si z nich člověk občas neutahoval …

Na místní recenzi se těším, protože snad bude konečně objektivní. Všichni jsou z toho telefonu úplně paf a já pořád nemůžu pochopit proč. Neříkám, že je špatný, ale co je na něm tak mimořádného kromě loga a cenovky?

Uni

uni -71

5.11.2017 8:20

mimar48: Je otázka, zda je dotaz položen z pohledu uživatele daného výrobce (tedy relevantní změny v rámci produktové řady), či produktu jako takového, tedy vs (zde mobily) tisíc dalších výrobců.

A v neposlední řadě, jak známo, Apple produkty jsou hodně o UX, což je nezprozdředkovatelná věc, bez možnosti ji vyčíst v produktové brožurce, max. tak “zkušenost” drtivé většiny že, co si budeme povídat.

Uni

uni -71

5.11.2017 8:24

Ad ona objektivita – opět dost otázka. Např. posledně očividně autor recenze neprojel ani volby v systému, natož manuál, Takže člověk u poloviny věci měl min. pozdvižené obočí.

Ad Alza – já tu prachy na Kypr moc rád neposílám, ale někdy jim je také dám.

mimar48

5.11.2017 11:22

uni: … já nepochybuji o tom, že X-ko bude s největší pravděpodobností výborný přístroj. Stejně tak nepochybuji o zkušenostech uživatelů, kteří jsou s iPhony, potažmo s celou Apple platformou spokojeni.

Ale to frenetické hýkání blahem a zaslepeně zbožné nadšení některých jedinců je vážně směšné a přijde mi to o dost viditelnější právě ve spojení s fenoménem zvaným iPhone

(… že jsou jinak pošuci v kterémkoliv uskupení je mi jasné).

A jinak by byla škoda, kdyby tady neuměli udělat erudovanou objektivní recenzi z pohledu uživatele Androida. Rád bych si někde přečetl nezaujaté srovnání špičkových představitelů obou platforem. Napsané zkušeně a hlavně bez emocí, aniž by si recenzent ucvrnkával do gatí blahem nebo naopak tupě nehanil konkurenci.

Mě iOS před pár lety nezaujal, ale to neznamená, že bych rád neznal aktuální srovnání.

Uni

uni -71

5.11.2017 14:30

mimar48: Prilis komplexni, to nezpracuje a ani neprecte nikdo. Daji se max dilci temata. Napr. PIM, browser, IM apod., ale to defakto srovnas jen stock vybavu, k cemu, kdyz si nahrajes neco 3rd party. Pak pri. synchronizace, zaloha, sprava dat. Je ze zase problem, u Androidu obecne bida, doahni nekteri vyrobci, takze srovnavat OS nebo vyrobce? Atd. Atd. Atd.

Zdenda.miky

Zdenda.miky 0

5.11.2017 16:32

Uni: Čteš si to někdy vůbec po sobě? Kolikrát ty tvoje komenty vůbec nedávají smysl,viz. zrovna ten poslední…

mimar48

5.11.2017 19:27

Ale ne, Zdendo.miky. Ono se tohle dá od uniho pochopit. A musím uznat, že má vlastně úplnou pravdu…

mimar48

6.11.2017 4:54

Ale ne, Zdendo.miky. Ono se tohle dá od uniho pochopit. A musím uznat, že má vlastně úplnou pravdu…

RSS (komentáře k článku)