Apple má svou první aplikaci v Obchodě Play. Je to ale jen kopie…

apple_move_to_ios

Ve středu 16. září se v Obchodě Play objevila první aplikace z dílny společnosti Apple. Patrně nepřekvapí její smysl a účel: má totiž pomoci uživatelům s přechodem z operačního systému Android na platformu iOS. Při volbě názvu si jableční nebrali servítky, ale ani neprojevili přílišnou snahu o originalitu – nástroj se jmenuje prostě Move to iOS.

Ještě pikantnější je ovšem skutečnost, že aplikaci nevyvíjel nikdo ze společnosti Apple, a že dokonce již nějaký čas existuje v Obchodě Play pod jiným názvem. Přivítejme tedy první aplikaci publikovanou pod značkou Apple Inc., ve skutečnosti však dříve známý nástroj Copy My Data od Media Mushroom!

Copy My Data
Copy My Data

Media Mushroom je britské vývojářské studio, specializující se na synchronizaci dat a multimédií mezi telefony, tablety, počítači a Macy. V současné době nabízí dva nástroje pro platformy iOS a Android: Copy My Data a Device Switch. Obě aplikace mají v podstatě stejný cíl: přenášet uživatelská data.

Server Phandroid upozornil, že pokud se podíváme pod pokličku aplikace Apple Move to iOS, zjistíme, že název balíčku je sice package=”com.apple.movetoios”, nicméně hodnota položky android:name ukazuje jednoznačně “com.mediamushroom.copymydata”.

Pokud se podíváme pod pokličku aplikace Apple Move to iOS, zjistíme, že je to aplikace Copy My Data Pokud se podíváme pod pokličku aplikace Apple Move to iOS, zjistíme, že je to aplikace Copy My Data

To je ale jen špička ledovce, neboť obě aplikace mají stejnou i naprostou většinu kódu a funkcí. Uvnitř aplikace Apple je prakticky stejný kód, jako v balíku com.mediamushroom.copymydata – jedinými viditelnými rozdíly mezi těmito dvěma programy jsou grafické prvky Apple, licenční smlouva se společností a lišících se několik prvků uživatelského rozhraní.

Oba nástroje si kladou za cíl přenést některá data z telefonů s operačním systémem Android s verzí 4.0 a novější na iPhone, iPod a iPad s iOS 9. Aplikace samozřejmě nemohou být komplexní – iOS a Android mají různé ekosystémy, repozitáře s aplikacemi, takže například nákupy v Obchodě Play nelze uplatnit v App Store. Pomohou ale s přenesením kontaktů, textových zpráv, obrázků a videí, záložek prohlížeče, nastavení e-mailových účtů a kalendáře. Celý proces přenášení dat si můžete prohlédnout v prezentaci na serveru Ars Technica.

Vzhledem k tomu, že jsou obě aplikace v podstatě stejné, můžeme dedukovat, že Apple s největší pravděpodobností koupil práva k užívání a rebrandování nástroje Copy My Data. Redaktoři serveru Phandroid požádali Media Mushroom o vyjádření respektive vysvětlení, nicméně do pátečního dopoledne žádné nedostali.

Poněkud kuriózní je také hodnocení uživatelů – zatímco původní nástroj má po více než 500 000 instalacích známku 4,0, rebrandovaná verze je v Obchodě Play naprostým propadákem: ze 16 886 hodnotících ji 13 557 dalo nejhorší možné hodnocení a celková průměrná známka je tak 1,7.

Co Apple Move to iOS slibuje?

Vše na iOS je navrženo tak, aby to bylo snadné, včetně přechodu z jiné platformy. Jen několika kroky můžete přenést obsah automaticky a bezpečně z vašeho zařízení s Androidem díky aplikaci Move to iOS. Před přechodem není nutné obsah kamkoli ukládat – nástroj Move to iOS bezpečně přenese:

  • Kontakty.
  • Historii zpráv.
  • Fotografie a videa.
  • Webové záložky.
  • Poštovní účty.
  • Kalendáře.

Když se rozhodnete migrovat data na iOS, iPhone nebo iPad, vytvoří privátní síť Wi-Fi a vyhledá zařízení s Androidem, na kterém běží tento program. Po zadání bezpečnostního kódu začne přenos obsahu a dat. Jakmile bude vše přeneseno, můžete okamžitě začít používat zařízení s nakousnutým jablkem ve znaku.

Move to iOS je podporován na všech telefonech a tabletech se systémem Android 4.0 a novějším.

Move to iOS
Move to iOS

Zdroje: Phandroid, Ars Technica, 9to5Mac, MacRumors, Obchod Play.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek