S aplikací Sky Events vám na obloze neunikne žádný zajímavý úkaz

S-aplikací-Sky-Events-vám-n

Víte, že v noci z 27. na 28. července proběhne úplné zatmění Měsíce? Bude v mnoha směrech unikátní. Zdaleka to ale nebude jediný zajímavý úkaz, který pro nás obloha letos chystá. Pěkný přehled veškerého zajímavého astronomického dění přináší aplikace Sky Events.

Obsah článku

Co aplikace Sky Events slibuje?

Francouzští autoři označují program Sky Events jako „astronomický almanach“. Pomocí této aplikace můžete snadno sledovat všechny zajímavé astronomické události od roku 1998 do roku 2067, jako jsou zatmění, lunární fáze, rovnodennosti, měsíční apogea a perigea, konjunkce měsíce s planetami a meteorické roje.

Klepnutím na události zobrazíte vysvětlení jednotlivých astronomických jevů a můžete je snadno přidat do svého Kalendáře Google jako událost. Funkce vyhledávání dokáže rychle najít události, které vás zajímají.

Hlavní informace poskytované aplikací:

  • Zatmění Slunce – všechna sluneční zatmění viditelné z vaší aktuální polohy nebo odkudkoliv na světě až do roku 2024. Zobrazuje čas začátku, maxima, délku a další údaje.
  • Kalendář lunárních fází – ukazuje fáze Měsíce v jednotlivých dnech.
  • Časy východu a západu Slunce a Měsíce s ohledem na aktuální pozici.

Jak program Sky Events funguje v praxi?

Po prvním spuštění se vás ujme průvodce, který v pěti krocích představí základní funkce programu. Následně se ocitnete v prostém kalendáři, kde jsou sice názvy měsíců hezky česky, ale všechny astronomické události jsou popsány v angličtině. Pro lepší orientaci je každá položka vybavena obrázkem, který graficky znázorňuje, jakých vesmírných těles se daná událost týká.

Pokud na některou položku klepnete, dojde k jejímu rozbalení. Tlačítkem Add to Calendar je možné přidat událost do Kalendáře Google, a to včetně přesného dne a času, kdy k ní má dojít. K dispozici je také stručný popis daného jevu – například že zatmění Měsíce je způsobeno vstupem naší přirozené družice do zemského stínu. U meteorických rojů je uveden například počet meteoritů („padajících hvězd“), které by pozorovatel měl spatřit na noční obloze v okamžiku maxima.

Další položky najdete v postranní nabídce. V sekci Lunar Phases tak můžete vidět měsíční fáze (nov, první čtvrť, úplněk, poslední čtvrť) na několik let dopředu. V sekci Daily data najdete po povolení přístupu k poloze časy začátku a konce občanského soumraku, východu a západu Slunce a Měsíce. Konečně v sekci Solar Eclipses byste měli najít přehled očekávaných slunečních zatmění, nicméně s ohledem na to, že k úplnému zatmění dojde na našem území až v roce 2135, je tento seznam prázdný.

Resumé

Sky Events je jednoduchý kalendář, stručně shrnující to nejzajímavější, co můžete vidět na obloze. Kladně hodnotíme přehledné, nepřeplácané rozhraní, oceňujeme i grafické vyjádření jednotlivých jevů a možnost přidat událost do Kalendáře Google. K dokonalosti chybí asi jen lokalizace do češtiny.

Aplikace je k dispozici zdarma, obsahuje však permanentně viditelný reklamní proužek. Zbavit se ho můžete za necelých 50 Kč. Během necelých dvou let v Obchodě Play si Sky Events stáhlo více než deset tisíc uživatelů a jeho průměrná známka 4,5 svědčí o tom, že splnil jejich očekávání. 32 MB velký balíček lze instalovat na zařízení s Androidem 4.0 a novějším.

Sky Events
Sky Events

Budete na konci července sledovat úplné zatmění Měsíce?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)