Nejnovější aplikace z Google Play #234: ovládejte Android jako iPhone X

Nejnovější-aplikace-z-Google-Play-#234-ovládejte-Android-jako-iPhone-X

Opět je tu pondělí, tentokrát však poněkud jiné než ta dosavadní, která jsme letos prožili. Následuje totiž úterý, které je státním svátkem. Ani to však neznamená, že bychom vynechali další pokračování našeho seriálu Nejnovější aplikace z Google Play. Ve 234. díle vám ukážeme program, díky kterému můžete ovládat Android jako iPhone X. Dále tu máme aplikaci, která poradí s opalováním a reinkarnované Úkoly Google. Nakonec jsme objevili nového správce souborů.

1+ Gestures – ovládejte Android jako iPhone X

I jako “skalní androiďáci” musíme uznat, že iPhone X byl opět telefonem, který přinesl řadu trendů, jimiž se inspirují ostatní výrobci. Jedním z nich je ovládání pomocí gest, díky kterému se “jablečný telefon” mohl vzdát svého typického fyzického tlačítka. Na Androidu bývají zvykem tlačítka tři – zpravidla v softwarové podobě na displeji, nebo v hardwarové verzi pod ním. Není to zbytečně moc? To je samozřejmě do značné míry spíše teoretická otázka. Ale chtěli byste ovládat Android jako iPhone X?

iPhone X ukázal, že ovládání telefonu lze řešit jinak než tlačítky. Výrobci zařízení s Androidem zatím nijak výrazně nezareagovali, takže se příležitosti chopil nezávislý vývojář Manuel Wrage. Jeho aplikace 1+ Gestures je způsobem, jak napodobit ovládání gesty na Androidu. Nebudete tak muset používat tlačítka a současně si vyzkoušíte, zda vám takový způsob práce bude vyhovovat.

Tato aplikace je pro vás, pokud

 • Chcete vyzkoušet nejnovější funkce a inovace.
 • Máte malé ruce nebo obrovský telefon, takže pro vás bude jednodušší používat gesta místo tlačítek.
 • Máte poškozená hardwarová tlačítka.
 • Prostě milujete gesta a chcete ovládat svůj Android jako iPhone X.

 

Pomocí různých gest můžete například spustit Asistenta Google, vrátit se zpět, přejít na domovskou obrazovku, otevřít oznámení, procházet poslední spuštěné aplikace, rozdělit obrazovku či zobrazit rychlá nastavení.

1+ Gestures je placená aplikace, která stojí 40 Kč. Zatím si ji koupilo více než sto uživatelů, dosavadní průměrná známka (ovšem jen po sedmi hodnoceních) je 5,0. Jen 1,5 MB velký balíček můžete instalovat na telefony s Androidem 5.0 a vyšším.

Vivid Navigation Gestures
Vivid Navigation Gestures

QSun – Sun Safety & UV Forecast – opalujte se bezpečně

Léto letos tak trochu předběhlo jaro, takže jsme si v uplynulých dnech mohli užít opravdové letní počasí plné sluníčka. S tím souvisí také možná rizika, související se zvýšenou expozicí kůže slunečním paprskům, které vás mohou nejen opálit, ale také nepěkně spálit.

Máte představu o tom, jak dlouho byste měli pobývat na přímém slunci? Víte, kolik opalovacího krému máte nanést na odkryté partie svého těla, abyste byli dostatečně chráněni? Nejen na tyto otázky vám dokáže odpovědět aplikace QSun – Sun Safety & UV Forecast. Pomáhá chránit pokožku proti vlivu slunečního záření chytrým způsobem. Informuje o aktuálním UV indexu ve vaší lokalitě a času, po který můžete být na sluníčku, aniž by nedošlo k popálení. Vedle toho poskytuje také tipy, jak předcházet rakovině a stárnutí pokožky.

QSun App – Version 1.7

QSun App - Version 1.7

Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou jmenovány:

 • Aktuální UV index a denní předpověď.
 • Připomenutí, že byste měli znovu použít opalovací krém.
 • Kvíz v aplikaci pro určení typu pleti.
 • Sledování času stráveného ve venkovním prostředí.
 • Čas východu a západu slunce.
 • Týdenní a hodinová předpověď počasí.
 • Automaticky aktualizuje data o počasí podle polohy.

 

Aplikace QSun – Sun Safety & UV Forecast zatím zaznamenala něco přes pět tisíc stažení a její průměrná známka je 4,3. Balíček velký 11 MB můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 5.0 a novějším.

QSun - Vitamin D, UV Index & Sun Exposure Tracker
QSun - Vitamin D, UV Index & Sun Exposure Tracker

Úkoly Google – reinkarnace Google Tasks

Někdy je Google ve svých strategiích (slušně řečeno) poněkud nevypočitatelný. Nejprve to vypadalo, že Úkoly Google, známé také pod anglickým názvem Google Tasks, upozadil na úkor svého poznámkového systému Google Keep. Minulý týden se však v Obchodě Play objevila nová aplikace s dlouhým názvem Úkoly Google: Každý úkol nebo cíl. Zvládněte vše (v anglické mutaci Google Tasks: Any Task, Any Goal. Get Things Done).

Zaujala nás formulace “Get Things Done”, odkazující na GTD, což je v současné době populární metoda organizace práce, kterou vytvořil americký kouč David Allen a popsal ji ve stejnojmenné knize. Po zběžném otestování však musíme konstatovat, že s nástroji na správu úkolů dle GTD má aplikace Úkoly Google pramálo společného.

Z dlouhého výčtu deklarovaných vlastností a funkcí jmenujme alespoň některé:

 • Vytvořte si seznamy úkolů s nejdůležitějšími úlohami.
 • Zobrazujte, upravujte a spravujte své úkoly kdekoli a kdykoli.
 • Spravujte úkoly vytvořené v Gmailu nebo v Kalendáři z mobilního zařízení.
 • Přidejte podrobnosti a vytvořte dílčí úkoly, případně rozdělte úkoly na podřízené úkoly.
 • Přidejte podrobnosti o práci, na kterou je třeba se zaměřit.
 • Vytvořte úkol přímo z e-mailu v Gmailu.
 • Nastavte pro každý úkol termín, což vám pomůže dosáhnout vašich cílů.
 • Uspořádejte si úkoly podle data nebo priorit.

 

Aplikace Úkoly Google je v Obchodě Play necelé dva týdny a za tu dobu si ji nainstalovalo přes deset tisíc uživatelů. Průměrná známka 3,6 však nesvědčí o vysloveně pozitivním přijetí. 5 MB velký balíček můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.1 a vyšším.

Google Tasks
Google Tasks

File Manager – správce souborů

Na samotný závěr tu máme po dlouhé době nového správce souborů s prostým názvem File Manager. Popisek v Obchodě Play je poměrně stručný – slibuje nástroj pro snadnou a efektivní správu souborů.

Jako hlavní funkce jsou jmenovány:

 • Nechybí žádná základní funkce: vyjmout, kopírovat, vložit, mazat, komprimovat, dekomprimovat, vyhledávat a další.
 • Přenos souborů přes Wi-Fi: z počítače můžete bezdrátově spravovat mobilní soubory v telefonu pomocí protokolu FTP.
 • Zobrazení souborů podle typu (obrázky, zvuky, videa, poslední, stahování apod.), Pomocí widgetu otevřete složku jedním klepnutím na úvodní obrazovce.
 • Podporuje přenosy souborů pomocí FTP, FTPS, SFTP, WebDAV a LAN/SMB, streamování médií ze sítě LAN/SMB/FTP/WebDAV/Cloud bez nutnosti stahování.

 

File Manager je v Obchodě Play tři týdny a za tu dobu si ho nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů. Průměrná známka je přitom 4,2. Instalační balíček velký 7 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.2 a novějším.

File Manager
File Manager

Předchozí díly seriálu Nejnovější aplikace z Google Play

Objevili jste v Obchodě Play zajímavou novou aplikaci? Dejte nám o ní vědět v komentářích!
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)