Aplikace Fotoaparát může být zneužita ke špehování. Jste v ohrožení?

fotoaparát špehování

Ve výchozí aplikaci Google Fotoaparát a dalších jiných aplikacích od výrobců třetích stran byla zjištěna závažná chyba. Tým, v němž se nachází specialisté v oblasti bezpečnosti našel způsob, jak získat přístup k úložišti zařízení, obejít oprávnění systému Android a v neposlední řadě také získat plnou kontrolu nad aplikací Fotoaparát, což může být zneužito ke špehování.

Naštěstí bylo již velké množství firmwarů aktualizováno, ovšem stejně je to dobré vědět pro případ, že používáte staré verze či neaktualizovanou custom ROM. Aplikace třetích stran standardně žádají Android o povolení k přístupu k fotkám, videím a k výchozí aplikaci Fotoaparát. Tento tým však dokázal získat povolení i přesto, že jej uživatel nepotvrdil. Pomocí úpravy určitých souborů může tak útočník získat plnou kontrolu nad fotoaparátem a může fotit, nahrávat a následně odesílat soubory bez souhlasu uživatele.

Hijacking Google Pixel Camera Application

Hijacking Google Pixel Camera Application

V některých scénářích se dokonce povedlo útočníkovi získat kontrolu nad úložištěm zařízení, GPS polohou a údaji o fotografiích (poloha, velikost..). Na videu můžete vidět, jak tento tým hacknul Google Pixel 2 XL. Problém se však netýkal pouze telefonů od Googlu, ale také dalších výrobců, jako například Samsung. Google ujistil uživatele, že každý, kdo používá oficiální software a pravidelně aktualizuje svůj firmware je v naprostém bezpečí.

Co říkáte na to, že může být fotoaparát zneužit ke špehování?

Zdroj: gsmarena.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním chytrým telefonem byl iPhone 3G. Je bývalým jablíčkářem a od doby, kdy píše pro Svět Androida se nechal zlákat telefony se zeleným robotem.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)