Menu

ApkSpy: Udělejte si pořádek ve své sbírce souborů APK

ApkSpy je jednoduchý a praktický pomocník pro všechny, kdož mají v počítači uložené soubory APK, a chtěli by si v nich udělat pořádek.

Malá odbočka k oprávněním

V Obchodě Google v současnosti najdete více než 600 tisíc aplikací, které za celou dobu existence zaznamenaly dohromady 20 miliard stažení. Statistiky sice vypadají působivě, nicméně stávající systém má i svá “ale”. Mnohé programy totiž požadují příliš mnoho – často zbytečných – oprávnění, která nesouvisejí s jejich činností. Jeden příklad za všechny: aplikace Repelent proti komárům může v parných letních dnech u vody znít jako lákavá nabídka, jak se zbavit dotěrného hmyzu. Pokud si ale prohlédnete oprávnění, které požaduje, zjistíte, že nejsou zcela v pořádku. K čemu odpuzovač komárů potřebuje přesné informace o vaší poloze? Nač chce plný přístup k Internetu? Proč požaduje práva číst a zapisovat do historie a záložek prohlížeče? Proč by se aplikace měla spouštět automaticky při startu systému? Nechceme tvrdit, že program, který si stáhl více než milion uživatelů, provádí nějakou nekalou činnost – v tomto případě se patrně jedná o požadavky implementovaného reklamního systému, který by rád uživateli servíroval reklamní sdělení s ohledem na to, kde se nachází, přičemž si hodlá reklamní proužky stahovat z webu. Přesto je dobré se ptát: opravdu chcete aplikaci, jejíž praktický přínos je přinejmenším sporný, tohle všechno dovolit?

Kontrola oprávnění ve webové verzi Obchodu Play

Kontrola oprávnění ve webové verzi Obchodu Play

V případě, že stahujete aplikace přes webový Obchod Google, najdete ještě před instalací přehled všech požadavků na oprávnění pod odkazem Oprávnění. Jak jste právě viděli na předcházející ukázce, rozhodně se vyplatí do této sekce zavítat před tím, než kliknete na modré tlačítko Nainstalovat.

Jestliže dáváte přednost instalaci z Obchodu Google z telefonu, zobrazí se seznam požadovaných oprávnění pod tlačítkem Přijmout a stáhnout. Podobně se Android chová také v případě, že instalujete APK soubor z paměťové karty, či odjinud.

Kontrola oprávnění při instalaci v telefonu

Kontrola oprávnění při instalaci v telefonu

ApkSpy: zkontroluje oprávnění

Právě na poslední případ, tedy instalaci APK balíčků stažených z webu, se zaměřil programátor, vystupující na XDA Developers pod přezdívkou ido. Jeho aplikace ApkSpy, kterou původně napsal za jediný den, umožňuje zobrazení informací o souboru APK a poskytuje přehled oprávnění, jež balíček požaduje. ApkSpy je aplikace pro Windows, takže stažený APK soubor můžete prověřit ještě předtím, než ho přenesete do svého telefonu či tabletu.

Sám autor v příslušném vláknu XDA fóra popisuje pohnutky k napsání své aplikace následovně: “Mám ve svých mnoha souborech APK, uložených v počítači nepořádek. Některé soubory byly špatně přejmenovány, jejich názvy nedávaly smysl, navíc jsem často měl více verzí stejné aplikace.” To je další užitečná funkce tohoto programu, o které si povíme dále.

ApkSpy je jednoduchý nástroj, který umožní prohlížet manifest APK souboru na pouhé dvě kliknutí. Program ke své činnosti využívá nástroj aapt.exe z vývojářského balíku Android SDK, jehož instalace je nezbytnou podmínkou k tomu, aby ApkSpy fungoval (případně je možné pouze zkopírovat soubor aapt.exe do složky s aplikací).

Historie

ido v průběhu jednoho roku postupně uvolnil šest minoritních aktualizací, kterými ApkSpy postupně vylepšil:

  • verze 0.2 odstranila závislost na .NET 4.0,
  • verze 0.3 přidala možnost přejmenovat načtený soubor dle konvence “název balíčku_verze.apk”
  • verze 0.4 přinesla odkaz na Obchod Play
  • verze 0.5 přidala tlačítko Install APK, nabídla možnost přejmenování souboru podle názvu balíčku nebo aplikace a přinesla hromadné přejmenování všech APK ve zvolené složce.
  • verze 0.6 opravila drobné chyby,

Stažení a instalace

Pojďme se ale od teorie podívat na praktické použití. Na počítač s Windows XP a nainstalovaným Android SDK jsme stáhli zatím poslední verzi ApkSpy 0.6. Jedná se o balíček ZIP, obsahující jediný soubor ApkSpy.exe, který jsme rozbalili. Po spuštění se zobrazí graficky ne právě vzhledný program – autor se očividně primárně zaměřuje na funkčnost, zatímco vizuální dojem je až na druhém místě. To ale není na škodu.

Co ApkSpy umí?

Prostředí ApkSpy je rozděleno do šesti záložek. První General vyzývá k přetažení APK balíčku do okna programu metodou “táhni a pusť”.

Stačí přetáhnout soubor APK, a dozvíte se o něm vše, co potřebujete vědět

Stačí přetáhnout soubor APK, a dozvíte se o něm vše, co potřebujete vědět

Při prvním pokusu nám ale aplikace ohlásila chybu: nemůže najít soubor aapt.exe.

Pokud narazíte na tuto chybu, stačí zkopírovat soubor aapt.exe

Pokud narazíte na tuto chybu, stačí zkopírovat soubor aapt.exe

Android SDK sice máme nainstalovaný, nicméně nemáme cestu k němu v proměnné PATH. Naštěstí stačí jednoduché řešení: zkopírovat aapt.exe ze složky c:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools\ do stejné složky, ve které máme rozbalený ApkSpy.exe.

Na druhý pokus sice také dostáváme chybovou hlášku, nicméně ApkSpy tentokrát poskytuje informace o balíčku správně.

U některých aplikací jsme narazili na toto chybové hlášení

U některých aplikací jsme narazili na toto chybové hlášení

Zobrazena je cesta, název balíčku, jméno aplikace a její verze. Vpravo je ikona a odkaz na příslušnou stránku Obchodu Play.

Zobrazena je cesta, název balíčku, jméno aplikace a její verze.

Zobrazena je cesta, název balíčku, jméno aplikace a její verze.

Tlačítky Rename File By Application a By Package můžeme soubor přejmenovat – v prvním případě bude jeho nový název Music_4.1.512.apk, ve druhém com.google.android.music_4.1.512.apk.

Tlačítko Install APK slouží k instalaci balíčku do telefonu. Jsou zde ale dvě podmínky, aby se to podařilo:

  • Telefon musí být připojený k počítači USB kabelem v režimu ADB.
  • Do složky, ve které je ApkSpy, musíte zkopírovat ještě soubor adb.exe z c:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools\, nebo musíte mít uvedenou cestu v proměnné PATH.

Na záložce Permissions lze prohlížet oprávnění, jež aplikace požaduje ke svému životu – to byl ostatně primární důvod, proč ApkSpy vznikl. Méně zkušeným uživatelům ale velmi pravděpodobně bude chybět podrobnější popis, neboť ze stručného výčtu nemusí být vždy patrné, co přesně jednotlivé položky znamenají.

Zde máme přehled oprávnění, které aplikace požaduje

Zde máme přehled oprávnění, které aplikace požaduje

Třetí záložka System obsahuje jedinou sekci, nazvanou Registry Settings. Pokud kliknete na tlačítko, nastavíte ApkSpy jako výchozí aplikaci pro práci se soubory .apk. Když pak v Průzkumníkovi (nebo jiném správci souborů) poklepete na soubor s touto příponou, automaticky se otevře v ApkSpy.

ApkSpy lze nastavit jako výchozí pro práci se soubory .apk

ApkSpy lze nastavit jako výchozí pro práci se soubory .apk

Na záložce Batch Rename můžete hromadně přejmenovat všechny APK soubory ve vybrané složce. Stačí přetáhnout jeden ze souborů do okna aplikace a poté vybrat, zda chcete jako nový název použít jméno aplikace (By Application), nebo název balíčku (By Package). Pro lepší přehled je do názvu zakomponováno také číslo verze, takže neztratíte přehled, pokud vlastníte více verzí jednoho programu. Jde o jednoduchý a přitom praktický způsob, jak zkrotit nepořádek ve složce, do které jste měsíce či roky “sypali” stažené soubory.

Hromadné přejmenování souborů ve složce

Hromadné přejmenování souborů ve složce

Poslední dvě záložky nejsou zvláště zajímavé – na Log jsme nenašli žádné informace, v sekci About pak, jak se dá předpokládat, jsou údaje o použité verzi a informace o tom, že aplikace je nabízena jako freeware (časem možná dokonce jako open-source). Pokud by se vám líbila (v což věříme), můžete autorovi koupit pivo (respektive poslat libovolnou částku přes PayPal).

V sekci Log jsme nenašli nic zajímavého

V sekci Log jsme nenašli nic zajímavého

Informace o programu ApkSpy

Informace o programu ApkSpy

Resumé

Nejen diskuze na XDA, ale i náš praktický test ukázal, že ApkSpy je malý, jednoduchý a skvělý pomocník pro všechny, kdož mají v počítači uložené soubory APK, a chtěli by si v nich udělat pořádek. Kromě kontroly oprávnění a informací o jednotlivých souborech vyniká především funkcí automatického přejmenování, díky které během několika okamžiků proměníte neuspořádaný chaos ve sbírku, v níž vládne řád. Autor navíc ApkSpy dále vyvíjí a reaguje na požadavky uživatelů, čímž tento nástroj a jeho možnosti posouvá stále dál.

Stáhnout ApkSpy můžete z diskuze na XDA.

 

Komentáře

RapMan

RapMan

13.8.2012 13:20

Taky zasnu, co se na google play objevi… Prijde mi, ze si chtej vsichni koukat na hodiny, pocasi a hrat s mluvici kockou….

Kvirda

Kvirda

13.8.2012 14:27

ne asi jakože to sou pí….. na play toho začíná být moc a polovina je úplně k ničemu

Mira

Mira

13.8.2012 16:31

K čemu odpuzovač komárů potřebuje přesné informace o vaší poloze? To je snad uplne zdrejme ne? preci na zbirani dat aby vedeli kde se nachazi nejvic hmizu : D a pak tam zacit praskovat. :D

ic

ic

13.8.2012 20:28

@Mira, nebo si odpuzovač komárů podle polohy najde na internetu informace o druzích komárů vyskytujících se v dané lokalitě a podle toho zvolí příslušné odpuzovací zvuky. XD
Každopádně s těmi odpuzovači komárů je to docela divné… měli by jen přehrávat vysokofrekvenční zvuk s určitou střídou v nekonečné smyčce… tohle bych čekal že bude v jednotkách KB a tamní aplikace všechny jsou v MB… tyhle aplikace dělají rozhodně především ti, co se na pokročilejší aplikace nezmůžou.

Joel

Joel

13.8.2012 23:11

Jojo, aplikace a oprávnění to je kapitola pro sebe..Od té doby se co v MIUI u každé aplikace, která zrovna vyžaduje oprávnění, zobrazuje okno s informací o jaké oprávnění se jedná a jestli jej chci přijmout a nebo odmítnout(což tak je většinou:D) tak to člověk teprve vidí v praxi co to je za sbírání dat..ale s MIUI se nenechám:)

JirkaS

JirkaS

14.8.2012 11:26

Joel: A jak se to v tom MIUI chová? Ja používám CM7, tam se dají oprávnění také revokovat, ale občas to aplikace nesnese a při pokusu o spuštění spadne. Bral bych něco, kde volání funkce neskončí chybou, ale vrátí nějaká mnou podstrčená falešná data.
Takové “Read phone state and identity” mě vyloženě se*e a dost často ho musím nechat povolené, protože se bez něj leccos nespustí.
Pokud ale aplikace nevyžaduje zápis do nějakých citlivých databází a nepotřebuje k chodu net, tak ji většinou nainstaluji a zatrhnu jí jen net…

Miloss

Miloss

15.8.2012 9:59

Pěkný článek.

Karelk

Karel Kiliánexternista 13

15.8.2012 10:01

To: Miloss
Děkuji :)

michal

michal

19.8.2012 9:30

Kez by slo z prehledu vlastnich aplikaci v Play nejak nektere aplikace odstranit, ty co jsem si v minulosti zkusil a jiz nikdy je nechci videt. Idealne si ty aplikace nejak jeste oznacit do skupin a pak podle toho filtrovat. Za ctyri roky pouzivani je tam pekna radka nesmyslu (a to i tech za ktere jsem zaplatil) ktere proste nikdy nechci videt do smrti, ale oni se me tam stale ukazuji …

RSS (komentáře k článku)