Vir nepozná téměř 50 % antivirových aplikací, navíc kradou data. Ohroženo je 28 milionů mobilů

Antivirové aplikace - Android - ohrožení

Používáte v Android telefonu antivirovou aplikaci? Pokud ano, jakou? Téměř polovina z free antivirových aplikací, které jsou dostupné v Google Play, má totiž úplně opačný efekt. Nejenom, že váš mobil před škodlivým kódem / útokem hackera neochrání, ale dokonce mu ještě usnadňují přístup k vašim datům. Ta navíc využívají i sami vývojáři bez vědomí uživatelů. Ve vyjádření to sice popírají; ale lze jim 100% věřit? Nemáte jeden z bezplatných antivirů, který vám spíše škodí?

Antivir zdarma více uškodí než pomůže

Testováno bylo 21 antivirových aplikací, které jsou zdarma. Už to je předpokladem, že nebudou úplně spolehlivé, a že snad každá placená splní svůj úkol na mobilu lépe. Přesto jsou pro spoustu lidí jediným východiskem a někteří dokonce považují antivir za zbytečnost. Jenže z testování vyšlo, že 47 % nejoblíbenějších bezplatných antivirových aplikací selhalo. Útočníkům doslova otevírají dveře ke kontaktům, a některé JIM dokonce umožňují vypnout „ochranu“ na dálku. Hacker pak může získat přístup k veškerému obsahu, co v mobilu máte.

Všechny z testovaných appek navíc své uživatele sledují a sbírají o nich data, která nepotřebují. Až děsivé procento z nich pak vůbec nezvládlo detekovat ani testovací virus. „Hledali jsme nedostatky ve způsobu, jakým každý prodejce zpracovává data ze soukromí uživatelů, zabezpečení a reklamu.“

Které antivirové aplikace jsou bezpečnsotním rizikem?

Z testovaných antivirových aplikací nebyly zmíněny všechny, ty níže vypsané jsou však pro uživatele největším rizikem. Namátkou jsem jich několik vyhledal i na českém Google Play. V některých případech jde o statisíce stažení, jindy dokonce o miliony, což ostatně potvrzuje i závěr společnost Comparitech, která se testováním antivirových aplikací zabývá.

Antiviry, které byly bezpečnostním rizikem:

  • Vipre Mobile
  • AegisLab
  • BullGuard

Jejich tvůrci spolupracovali s firmou, která je testovala, a podle nich jsou k 01. srpnu všechny bezprostřední hrozby opraveny.

Antiviry, které jsou „jenom“ k ničemu (nepoznají ani jednoduché viry):

  • AegisLab Antivirus Free
  • AVL Pro Antivirus & Security
  • Brainiac’s Antivirus System
  • Fotoable Super Cleaner
  • MalwareFox Anti-Malware
  • NQ Mobile Security & Antivirus Free
  • Tap Technology Antivirus Mobile
  • Zemana Antivirus & Security

Vedle ochrany proti virům hledali výzkumníci rovněž „nebezpečná oprávnění“, díky nímž aplikace sledují činnost uživatelů v celém telefonu bez jejich vědomí. Google už s vývojáři komunikuje a pracují na odstranění chyb, přidat musí také žádost o sledování aktivity. Jeden z vývojářů se vyjádřil ve smyslu, že data sice sbírají, ale nikdy je nikomu neprodali za účelem reklamy, a vždy slouží pouze ke zlepšování kvality antivirové aplikace. Další pak dodal, že nikdy nebudou sdílet uživatelská data.

Vývojáři všech testovaných aplikací se brání a sbírání dat (případně jejich „zneužívání“) popírají. Navíc dodávají, že pokud sledují nějakou aktivitu uživatele, dává jim k tomu vždy sám svolení. Ale kde je pravda? Na straně vývojářů, či ve výsledcích nezávislého testování? A co bezpečnostní rizika, jaká aplikace představují?

Jak chráníte své bezpečí?

Zdroj: forbes

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)